První březnovou sobotu 2019 zamířily do sklárny v Květné již tradičně tisíce lidí na Den otevřených dveří, který se konal současně s fašankovým festivalem o pár set metrů dál ve Strání. S vidinou celodenního výletu a lákadla v podobě zhlédnutí procesu ruční výroby skla a samozřejmě nějakého toho nákupu jsme se tam z Brna vydali i my. Pojďte kouknout, jaké to tam bylo. Třeba vás to inspiruje k návštěvě napřesrok.

Sklárna v Květné

...která je částí obce Strání v Bílých Karpatech, je jednou z nejdéle fungujících skláren v České republice. Založena byla v roce 1794 knížetem Lichtenštejnem. Místo bylo chytře zvoleno pro velké zásoby bukového dřeva v okolí, potřebného pro vytápění sklářských pecí.

Sklárna funguje s dvěma krátkými přestávkami v roce 1945 a 2002 za střídání různých majitelů přes 220 let. Zaměřují se tu na ruční výrobu skla a různé způsoby jeho dekorování.

Na této lince se žárem zaoblují ostré okraje sklenic.

Místní sklárny vyvážejí výrobky do celého světa, Asie, Pobaltí, Itálie, Rakouska, Iráku, Iránu, Egypta ...

Do Ruska se vozí hlavně klasický broušený, zlacený křišťál, v arabském světě je zase poptávka po barevném smaltu, do Japonska se vyváží sklo jemných barev s drobným leptáním, ovšem raritou je, že sady pro japonský trh čítají místo klasických šesti kusů pouze pět.

Na otevřeném dni se mohli zvědavci milého personálu na cokoliv zeptat.

Polední pauza

Kdo si našel čas a do skláren v Květné zavítal, mohl vidět na živo celý postup ruční výroby skla. Tavení skloviny v tradičních pecích, mistry skláře, kteří foukají skleničky různých tvarů a barevných odstínů, dekorování sklenic broušením, rytím či leptáním.

Tvarování skloviny do formy

Bylo zajímavé sledovat sklářské mistry při práci

Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet, že foukání skla není žádná sranda.

U pecí panoval čilý ruch.

A ještě kousek žhavé hmoty na podstavec sklenice na víno

Železné formy na tvarování rozžhaveného skla

Ukázka oblíbených skleněných figurek

Sklárny v Květné jsou od roku 2013 součástí společnosti Crystalite Bohemia. Vyrobí se tu ročně asi 400 000 sklenic a zhruba milion dalších, vyrobených automatickou linkou v mateřském závodu ve Světlé nad Sázavou, zde dekorují.

Není divu, že když je jednou za rok možnost nakouknout do provozu a hlavně nakoupit sklo za neuvěřitelně přátelské ceny, je o tuto akci obrovský zájem.

A to už je ve skladu, kde to díky velkému zájmu kmitalo jako v mraveništi.

Ve výrobních halách je všude na co koukat.

Zajímavý je způsob zdobení technikou pantografu, sklenice se nejprve ponoří do speciálního vosku, který je následně pomocí jehliček odrýván do podoby nejrůznějších motivů. Sklenice jsou následně ponořeny do kyseliny, čímž se odhalené linie ve vosku stávají matnými. Po odstranění vosku vykoukne nádherný jemný vzor.

 

Pantograf, diaryt, drahé kovy, vysoký smalt, pískování, lept, ale i tradiční malbu, to všechno v Květné umějí, a co víc, jde to stále skvěle na odbyt.

Kolekce Amy

Kolekce Cosmopolitan

Kolekce Isabel

Kolekce Two Piece

Kolekce Tapetry, zdroj ukázek Cervabohemia

Sklárny Květná získaly za svoji práci i řadu cen, například kolekci Mr. Egg, ručně foukanou technologií tzv. mušelínového skla, ocenili za originální design a kvalitní provedení v rámci veletrhu Ambiente 2006 ve Frankfurtu nad Mohanem. Stejná kolekce byla oceněna i u nás v kategorii Dobrý design - jako Vynikající výrobek roku 2006.

Kolekce Mr. Egg, design Olgoj Chorchoj, zdroj Insidecor

Pokud byste měli chuť se do skláren během roku a bez tlačenice podívat třeba se svojí třídou nebo jinou skupinou, pořádají tu po předchozí domluvě exkurze v českém i anglickém jazyce (prohlídka trvá cca 40 minut, kontakt najdete ZDE). Podniková prodejna skla je pak otevřena pondělí až pátek od 9 do 16 hodin.

Autor, foto: Michala Šmikmátorová