Podívejte se pozorně na své ruce. Jsou něčím charakteristické? Připadají vám něčím "jiné"? Poznamenala je práce? A všimli jste si někdy rukou řemeslníků na jarmarku? Farmářů na tržišti? Mužské nebo ženské, mají své "zápisky"... A podle nich se často dá poznat, co tyhle ruce dělají. Ano, dnes dopoledne jsme se vás opět ptali na našem Facebooku - čí jsou tyhle ruce? Tak co, uhodli jste? ;-)

Pokud jste naši hádanku na FB minuli, jeďte teď dolů po fotkách a zkuste si ještě tipnout. Všímejte si i drobností. Jemných, táhlých otlaků v určitých místech prstů. Opotřebení. Představte si, jaké nástroje by mohly tyto ruce držet. Jaké materiály.

Na konci na vás čeká - jako vždy - kromě odpovědi i malý bonus.

Poznali jste, co tyto krásné ruce vyrábí?


 

Zkusíme s nápovědou? ;-)

Dobrá, máme pravděpodobně ženu, která paličkuje. Ale která konkrétně to je? Uhodnete i, čí tyto ruce jsou?

foto Michal Ruš

Tak už víte, čí jsou tyto ruce? :-)

 

Majitelkou těchto takřka klavíristických hbitých prstů a souvisejících rukou je Romana Kdýrová!

A samozřejmě i Romana nám o svých rukách řekla něco víc...

 

Ruce, moje ruce ke mně patří odjakživa

Bylo by asi divné, kdyby tomu bylo jinak, že? Co si pamatuji, vždycky jsem měla ruce neposedy – hrabala jsem se v hlíně, pletla, vyšívala, něco žmoulala, nebo jen tak blbnula s prsty. Ale pořád jsem chtěla dělat „něco rukama“. Až jsem se dostala k tomu, o čem jsem odmala snila – k paličkování. Najednou byl konec se vším ostatním. To navíjení nití, přehazování paliček, šmodrchání - to všechno moje ruce naprosto uspokojilo.

Nyní, když je paličkování moje zaměstnání, spíše řeším opačný problém – jak svým rukám ulevit. Hlava by pracovala, ale ruce už nemůžou. Stává se mi, že to přeženu, a pak je zle. Je mi tak zle, že nevím, co s rukama, jak moc mě bolí. Nevím, jak spát a nejraději bych si ruce sundala a odložila na noční stolek jako brýle. Jenže, copak to jde? Sundat si ruce? Tak trochu zvolním pracovní tempo a zaběhnu na masáž, abych se opět vrátila do vyjetých kolejí. Snad je to jen můj problém, protože mám v sobě zakódováno „zahálka je mor“, ale je možné, že to bude problém všech, kteří pracují rukama.

V jaké fázi moje ruce trpí?

…abych u toho nevyseděla důlek na židli :o) Skoro za trest je pro mě sedět u počítače a klikat myší. To mi vždycky pravačka málem umrzne. Další muka zažívám, když jsem neopatrná a zraním si některý z prstů – stačí malé pořezání – a mám utrum. S náplastí se prostě paličkovat nedá. Dost často moje ruce protestují, pokud to s prací přeženu. Potom nastává souboj, kdo z koho. Vnitřní hlas říká: “Vydržte. Už jenom tyhle náušnice. Jéé, a co to ještě zkombinovat takhle. A přidat k tomu jiný korálek. Už jenom chviličku…“ Kdo myslíte, že vyhrává?

Jak se o ně starám?

Večer jim dopřávám levandulový olej a vzájemně si je otlapkám. Když už mě ale ruce bolí moc a já se dostanu do fáze, kdy v nich nic neudržím, tak volám na pomoc manžela. Také se snažím jet jednou za rok na týden do lázní a tam si hovím pěkně v bahýnku – óóó, jaká slast. A v neposlední řadě nosím různé návleky nebo rukavice. 

Přijdou mi mé ruce ještě neobvyklé?

Záludná otázka. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale čas od času slýchám od zákazníků, kteří mě vidí při práci, že prý to je úplný koncert... :-)

 

Máte ruce podobně poznamenané technikou, kterou tvoříte?
Pošlete nám jejich fotku na helena@fler.cz. Uděláme z nich objekt další hádanky a příběhu...