Vánoce jsou za dveřmi a tak si pojďme zkrátit čekání na Ježíška malým rukodělným vyráběním. Vytvoříme si jednoduché, ale velmi efektní minimalistické ozdoby z barevné plsti ve tvaru baněk a pěknou dárkovou krabičku z ozdobného papíru na zabalení dárku nebo drobných sladkostí. Do výroby můžete zapojit také děti, není na tom nic složitého, snad jen u vyměřování a stříhání je třeba určité přesnosti, ale s tím si hravě poradíte. Pěkný předvánoční čas!

Baňky z plsti

Materiál a pomůcky:

  • silná plsť
  • papírová šablona
  • nůžky
  • jehla a nit
  • korálky

Z papíru si vystřihneme čtverec o rozměrech 10 x 10 cm. Přehneme ho napůl, aby vznikl trojúhelník, a poté zase napůl.

Šablona slouží k vystřihnutí čtverců z plsti a také pro názornost poskládání plstěných čtverců a jejich třech nastřihnutí.

Pokud plstěný čtverec poskládáme a třikrát nastřihneme jako v bodě 2 papírovou šablonu, získáme tyto průstřihy.

Čtverec si před sebe položíme na koso. Prostřednímu tvaru vzniklému prostřihnutím zvedneme rožky a sešijeme je k sobě 1 stehem.

Směrem od středu druhý průstřih necháme ležet a zvedneme za rožky až třetí. Rožky překryjeme a sešijeme drobným stehem.

Nyní ozdobu otočíme sešitými částmi dolů. Na zadní straně zůstaly volné dva prostřihy, druhý od středu a čtvrtý – krajní.

Stejným způsobem k sobě sešijeme jedním malým stehem rožky středového průstřihu.

Zbývá okraj. Opět vezmeme oba rožky, přitáhneme je k sobě, překryjeme je přes sebe a sešijeme.

Plastičnost ozdoby vynikne až v momentě, kdy ji otočíme na bok. Ozdobu pověsíme na nit a nahoru a dolů navlékneme korálky.

 

 

Dárková krabička

Materiál a pomůcky:

  • oboustranně vzorovaný tvrdý papír
  • obyčejný papír na šablonu
  • nůžky
  • fix, pravítko
  • lepidlo

Na papír si nakreslíme rozloženou krabičku. Má tvar dvou sousedících pětiúhelníků. Jeden z nich má po stranách přídavné pásky na lepení.

Vytvořenou šablonu obkreslíme na oboustranně vzorovaný papír a vystřihneme.

Podle pravítka ohneme přídavné pásky pro slepení. Jeden z nich, ten kulatý s výkrojem, tvoří víčko krabičky.

Obě části krabičky ohneme k sobě a podle nákresu vpravo naznačíme přeložení papíru ve všech směrech tvaru hvězdy. Papír ohneme vždy dopředu i dozadu.

Sklady papíru máme naznačeny, nyní přehneme ohyb mezi jednotlivými cípy hvězdy. Místa prolomení papíru jsou označena červenou šipkou na předchozím obrázku.

Opatrným prolamováním papíru podle naznačených skladů nám vzniknou dvě protilehlé hvězdy.

Nyní vysuneme přídavné proužky a naneseme na ně lepidlo. Tři strany slepíme a poslední zaoblenou nelepíme, ta tvoří víčko krabičky.

Prsty upravíme všechny špičky hvězdy lehkým stlačením do správného tvaru. Víčko je ohnutím také prolomené, tak nekazí hvězdě tvar.

Do krabičky vložíme drobný dárek nebo ji naplníme třeba pamlsky. Ke krabičce můžeme ze zadní strany přilepit ocas komety se vzkazem.

Zdroj: kreativní časopis Amos, číslo 4/2017

Autor/foto: Michala Šmikmátorová

 

Milí přátelé kreativní tvorby,

časopis Amos vychází již 15 let. V každém čísle je pro vás nachystáno 20 originálních nápadů na tvoření. Podrobné návody krok za krokem popisují nejrůznější techniky výroby, tvorby originálních dekorů a další nápady s různou obtížností. V každém čísle najdete rozhovory s českými i zahraničními umělci, soutěž, galerii čtenářských výrobků a mnoho dalšího.

Časopis je určen dospělým i dětem, do škol, školek a výtvarných kroužků, začátečníkům, ale i pokročilejším tvořilům pro inspiraci a zábavu. Amos je čtvrtletník a listovat můžete jeho 36 stranami.