Jemné krajkové kostry listů jakoby nám svou krásou chtěly připomenout, že patent na dokonalost patří pouze přírodě. Často je najdete při toulkách podzimním lesem nebo při procházkách u vody. Jednoduchým způsobem si je vyčarujete i doma.

Co budete potřebovat:

  • čerstvé listy
  • 1 hrnek krystalické sody, 4 hrnky vody
  • starý zubní kartáček / tupý štětec, pinzetu
  • bělidlo (např. Savo), barvy (jedlé barvy, tuš, dekorační barva ve spreji apod.)

Jak na to:

Skeletování se provádí s ještě čerstvými zelenými listy. Nejlépe se kostry získávají z listů s pevnou a hustou strukturou. My jsme dosáhli nejlepších výsledků s listy břečťanu, javoru a dubu. Použít se však dají i listy magnolie a hortenzie. Skeletování se nepodaří s listy, které jsou křehké a mají řídký skelet.

Pokud nemáte čas listy ihned zpracovat, rozložte je do vody, nebo zamrazte.

Vezměte hrnec odpovídající velikosti, nasypte sodu a přilijte vodu. Přiveďte k varu a vložte listy. Vařte na mírný stupeň či plamen. Doba vaření záleží na druhu listu – pro dubový a javorový stačí 45 minut, u břečťanu až 90 minut. Listí během vaření zhnědne a na jeho povrchu se může soda srážet. Vyvařenou vodu v průběhu dolévejte.

Po uvaření hrnec odstavte. Buď listy nechte vychladnout, pokud je však chcete ihned zpracovat, vkládejte je postupně do misky se studenou vodou.

S dubovými a javorovými listy se nám osvědčilo pracovat na podložce s jemnou strukturou a s pomocí namočeného starého zubního kartáčku. Přejíždějte jím po listech (nebojte se zejména u dubových listů ze začátku přitlačit) z obou stran tak dlouho, až se z nich začne oddělovat dužnina a kostra listu bude co nejvíce čistá. U listu břečťanu je nejlepší v misce s vodou narušit pinzetou v místě stopky jeho vnější obal a ten ještě pomocí štětce z obou stran stáhnout. Zbytky dužniny očistěte štětcem. Poté listy opláchněte v misce s vodou a dejte osušit na papírovou utěrku.

Dalším krokem je namáčení v bělidle. To odstraní zbytky dužniny z listů a zhnědlou kostru listu vybělí do světle béžového odstínu. Listy by neměly zůstat v bělidle dlouho, pak příliš zkřehnou (platí to zejména pro břečťan), stačí cca 5-10 minut.

Vybělené listy vyjmeme z bělidla, opláchneme v misce s vodou a necháme uschnout na papírové utěrce. Poté je buď vylisujeme zatížené v knize, nebo na mírný stupeň přežehlíme přes látkový kapesník. Pokud chcete listy obarvit, můžete je buď ihned po opláchnutí od bělidla namočit do misky s barvou (nám se nejvíce osvědčila tuš, ale použít se dají i jiné rozpustné barvy), nebo po uschnutí a vyrovnání nastříkat dekoračním sprejem.

Tip: Aby se skeletování dařilo, musí být listy dostatečně uvařené (zejména břečťan) avšak ne rozvařené (pozor u křehčího javoru). Během vaření raději vyjměte na zkoušku jeden list, ochlaďte jej ve vodě a vyzkoušejte, zda se již dužnina uvolňuje.

Pokud rádi darujete svým milým knihu, překvapte je neobvyklou upomínkou v podobě vloženého listu.

Stejnou technikou, jakou jsme v dubnovém čísle vyráběli papírové misky, můžete vyrobit i dekorativní misku z listových skeletů. Zvenku misku obalte potravinovou folií, přikládejte jeden list po druhém a opatrně jej pomocí štětce fixujte lepidlem na tapety (po zaschnutí zprůhlední). Pro zpevnění nalepte na spodek misky kolečko papíru o velikosti dna. Miska může sloužit jako dekorace nebo jako efektní stínítko svícnu (dejte pozor, aby listí bylo z dosahu plamene).

Listové skelety jsou působivé ozdoby na zabaleném dárku. Nejlépe vyniknou na jednoduchém přírodním papíru (my jsme použili výztuhu z balicího papíru) a s režným provázkem.

Text, styling a foto: Renata Křivá

 

Bohemia Living 4/2012

Tento návod najdete v zářijovém vydání časopisu Bohemia Living.

Je tentokrát nabité inspirací pro podzimní dekorace. Můžete si třeba vyrobit vlastní skelety z listů nebo renovovat starou poličku v shabby chic stylu.

Pozve vás i na zajímavé návštěvy: k návrhářce bot, k výtvarnici, která má doma magnetické zdi, nebo k umělci, který s velkým citem přestavěl starý secesní dům.