Miluju stromy… Nejraději mám čerstvě jarně rozkvetlé nebo krásně podzimně zbarvené, motiv stromu mě provází celou mou tvorbou. A zrovna dnes je den, kdy na ně hodně myslím. A tak jsem pro vás připravila zajímavý návod na strom z ovčího rouna. Ovčí rouno je měkoučké a heboučké, práci s ním jistě ocení i děti a hlavně - hravě ho zvládnou. Tak oslavte dnešní Den Země spolu s vašimi dětmi dotýkáním se poctivých přírodních materiálů :-)

Budeme potřebovat:

  • slabší čerstvou větvičku (já jsem použila krásně červeně zbarvenou větévku svídy krvavé)
  • vázací drátek
  • zbytky hnědé příze
  • ovčí rouno v jarních barvách
  • sušené kvítky hortenzie latnaté

 

Z větvičky věčný stromek

Čerstvou větvičku, kterou nám rodiče pořídili při jarní údržbě zahrady, chvilku přemlouváme, aby se nám pěkně ohnula do pravidelného kruhu :-)

Spojíme vázacím drátkem.
(Drátek na hotovém dílku nebude vidět – bude schovaný pod kmenem stromu.)

Z hnědé příze si nastříháme osnovy, které k větvičce přivazujeme tzv. liščí smyčkou.

Osnovy musí být delší, než je průměr větvičky - budeme na nich dělat uzel a musí zůstat ještě kousek na kořeny stromu.

Nitě z osnovy rozdělíme - z každé dvojice dáme jednu nitku pod větvičku a jednu nad ni.

Oba prameny ze všech spojených nitek pečlivě napneme a v místě spoje s vázacím drátkem zavážeme do pěkného uzlíku.

Jednotlivé osnovy protkáváme ovčím rounem. Rouno při práci nestříháme, ale trháme ručně, konce jsou tak přirozeně ztenčené a budou se nám dobře zakládat na zadní stranu stromu.

Veďte děti k nepravidelnému střídání barev - mají tendenci dělat stromy "pruhované" - vést rouno od jednoho kraje ke druhému. Ale hezčí je provedení nepravidelné - protkat jen tři, čtyři nitě osnovy a pak se vrátit zpět. Vystřídat barvy a pokračovat.

Protkáváme cca do dvou třetin kruhu z větvičky, poslední třetinu si necháme na kmen a větve stromu.

Nitě osnovy spojíme na tři až pět pramenů -  na větve stromu - společně je obvážeme hnědým rounem a ještě zajistíme omotáním hnědou přízí. Kmen pak tvoří všechny prameny obmotané a svázané dohromady.Ze zbytků hnědého rouna vytvarujeme kořeny stromu, pod nimi pak nůžkami zastřihneme prameny hnědé příze.

Jarní strom by měl být obsypán květy, proto jsme rouno doplnili sušenými kvítky hortenzie – mají pěknou přírodní barvu a s barvou rouna pěkně ladí. Kvítky ani nemusíte lepit, ve vláknech rouna pěkně drží samy.

Určitě vymyslíte i jiný způsob zdobení – třeba kytičkami z papíru nebo plsti, ale to už necháme na vás :-)Děkuji redakci časopisu Creative AMOS za inspiraci a svým dětem Martínkovi a Dendě za trpělivou asistenci při výrobě stromu a fotografování.

Podívejte se, jak se stromek povedl i dalším dětem, se kterými jsme ho vyráběli:

Amálka, 8 let

Anežka, 9 let