Co je to "In-spirare", už určitě všichni z MAGu víte. Tentokrát se osazenstvo čtyř různých Fler klubů potrápilo nad zadáním vytvořit výrobek, který by měl vyvolávat dojem Afriky a obsahovat barvy této paletky. Vzniklo tak 36 zcela nových šperků na Fleru... 

Ale nejdříve pojďme kousek do historie...

Nejnovější výzkumy ukazují, že se lidé v Africe zdobili mušlemi již před 100 000 lety – alespoň tedy o 25 000 let dříve, než se soudilo doposud.

Poměrně rané archeologické svědectví o výrobě korálků pochází z vykopávek v úkrytu dvou skal na svahu v Kwahu. Byly to kamenné korálky z pozdní doby kamenné, zhruba 3000 - 2000 př. n. l. Archeologové zde odhalili spousty korálků, vyrobených z takových materiálů jako křemen, porfýr, kosti a mušle.

V roce 1942 bylo v Ghaně objeveno velké naleziště situované do 16.-17. století. I zde byla odkryta bohatá sbírka kamenných i skleněných korálků a korálků z mušlí. Výrobci korálků z Ghany nepoužívali tavené sklo, ale pracovali s drceným nebo úlomkovým sklem, které vsypali do forem a následně zahřáli v peci při vysokých teplotách.

Africké kmeny ke zhotovení svých ozdob používaly šnečí ulity či proděrovaná ptačí vejce. O pár let později se šperky vyráběly z kostí, zubů, mamutích klů nebo lastur.

Teprve okolo roku 2 700 př. n. l. se lidé začali pyšnit šperky z kovů, protože až v této době se naučili s tímto materiálem pracovat. S objevením zlata a stříbra vzrostla popularita šperků ještě více.

Začalo to přívěsky nošenými převážně na krku, kterým byla přisuzována nějaká vyšší funkce, jako ochrana či magická moc. Později zastaly i pouhý zkrášlovací efekt či dostaly funkci jako spony na oděvech. Vznikaly různé přírodní amulety, které měly odvracet zlé síly a talismany, často byly dozdobeny nějakou rytinou či obrazcem a měly přitahovat dobré síly. Šperky dokonce často měly sloužit svému nositeli i posmrtně, a proto se přidávaly do hrobu k tělu.

náhrdelník: Jeanette Bartlett, South African bead artist

Africký styl

...je charakterizovaný použitím teplých přírodních barev. Jasně modrá, červená, žlutá, terakota, zelený odstín a kontrast černé a bílé, které můžeme vidět i na oblečení, zbraních, rituálních předmětech nebo v malbách na zdech domů.

Dalšími motivy jsou lidské obličeje a figury. Ozdoby s figurálními motivy jsou často znakem jednotlivých hodnostářů. Šperky nejenom, že označují politickou moc svého nositele, ale mohou mít i magickou funkci. Například těhotné ašantské ženy nosí malý přívěšek ve tvaru lidské postavy.

Dosti pravděpodobné je i to, že se již v prvních stoletích našeho letopočtu do subsaharské Afriky dovážely i skleněné perly z italských dílen. Tyto velké skleněné perly se v 17. až 19. století snažili napodobit ve sklářských dílnách v západní Africe. Drobné jednobarevné korálky se do Afriky začaly dovážet v 18. století a jsou dodnes velmi oblíbené.

Samburu Tribal Woman, North Kenya, Africa, zdroj

Dalším velmi oblíbeným doplňkem jsou kovové náramky a kruhy kolem nohou, které se nejčastěji vyrábí ze železa nebo mosazi. Afričané nepoužívají jenom tradiční ozdoby jako náušnice, prsteny, náramky a podobně, ale mnohdy si zdobí nejrůznější části těla různými destičkami, často je vkládají do horního nebo spodního rtu.

Afričané mnohem méně než Evropané používají na výrobu šperků drahé kovy nebo drahokamy a polodrahokamy.

 

Foto: Young wodaabe man, Steve McCurry

Tolik historie a teď vás zveme, abyste se podívali, jak se členky těchto klubů popraly s výzvou v zadaných barvách vytvořit šperk, který bude vyvolávat dojem Afriky.

Budeme rády, když od vás budeme mít opět odezvu, jak se nám toto již desáté inspirativní kolo podařilo a jak se vám šperky líbí.

Stejně jako v minulých kolech platí, že počet hlasů není omezen

a můžete je udělovat až do 20. prosince 2017.

#fler-anketa:2995#

 

Zdroje fotografií: Wikipedie, Free fotobanka Ssanpeopleandthekalaharidesert.weebly.com, Idealwayjewelry.com a Rocknruche.com

Úvodní foto: Young wodaabe man, Steve McCurry