Po královském týdnu v MAGu si pojďme udělat malý výlet do Afriky. A který den by k tomu byl vhodnější, než ten dnešní, protože právě dnes slaví Afrika malý svátek - Den Afriky. Je to připomínka, že 25. května byla v roce 1963 založena Organizace africké jednoty, jejímž cílem je zajištění jednoty a vzájemné solidarity afrických zemí.

Afrika je kontinent zmítaný mnoha problémy, které by si zasloužily větší pozornost ekonomicky vyspělejších částí světa, než jaké se jim dostává. Fler sice není místem, které by svým zaměřením umožňovalo se těmto problémům hlouběji věnovat, nicméně i zde můžeme přispět svou malou "troškou do mlýna" - např. tím, že se s úctou k Africe obrátíme jako k inspiračnímu zdroji, z nějž můžeme mnohé načerpat. Tím vzdáme velké Africe svůj malý hold.

Pro magazín D Mode foto Herring & Herring (www.herringandherring.com).

Afrika skýtá nepřeberné množství inspiračních zdrojů - od kultur muslimských, arabských, včetně Egypta s jeho slavnou historií, přes písečné tóny beduínské Sahary, šťavnatý svět safari plný fantastických zvířecích desénů, až po fascinující vzhled domorodých kultur.

Fantastické látky

Africké oděvy definují především barvy a vzory, a jejich neuvěřitelně nápadité a odvážné kombinace. Jednou z nejslavnějších firem, která vyrábí typicky africké látky, je VLISCO.

Jde o původně holandskou firmu založenou už v roce 1846. Látky jsou vyráběny speciální technologií za použití vosku a vyrábí se vždy v kusech po cca šesti metrech. V současnosti VLISCO vyvíjí novou kolekci látek čtyřikrát do roka a s ní i kolekci doplňků - kabelek. Při té příležitosti je vždy vytvořena i limitovaná kolekce oblečení, která má sloužit jako inspirace, jak látky lze použít. VLISCO dnes inspiruje i největší světové návrháře, jakými jsou např. John Galliano nebo Jean Paul Gaultier. Firma tak je dokonalým představitelem propojení afrických a evropských kultur a jejich vzájemně obohacujícího působení na sebe.

Myslím, že v podobných vzorech a barvách člověk snad ani nemůže mít depresi, popř. se cítit méněcenný :-)

 

http://www.vlisco.com/

 

Kolonialismus umělecky ztvárněný

Jedním z umělců, kteří používají látky VLISCO, je i Yinka Shonibare, původem z Nigérie, nyní žijící v Londýně. Ve Velké Británii je jeho dílo velmi oceňováno a je i vyznamenán významnými cenami. Tématem jeho tvorby je vzájemné působení Afriky a Evropy na sebe v důsledku kolonialismu a post-kolonialismu. Toto téma vyjádřil i za pomoci sculptur tvořených figurínami, které jsou oblečeny do rokových a viktoriánských kostýmů - ovšem ušitých z látek s typicky africkými potisky.

http://www.yinkashonibarembe.com/

Afrika očima moderního designu

Ale vraťme se do současnosti a podívejme se na propojení afrických textilních designů se současným odíváním. Afro-chique je značka, která si klade za cíl spojení tradičních afrických prvků, prezentovaných zejména africkými tisky na látkách, se styly současného Londýna. Jde tedy o projekt, byť na komerčním základě, který ovšem filozofií dokonale naplňuje neinvazivní propojení evropských a afrických kultur.

http://www.afro-chique.com

 

Módní trendy z Jižní Afriky

Marianne Fassler je originální designérka z Jihoafrické republiky a patří mezi významné africké módní návrhářky. Její tvorba by šla označit za multikulturní, protože v sobě slučuje jak tradiční africkou inspiraci, tak i vše nové, co do Afriky přichází. A jak můžete vidět, ve svých kolekcích pamatuje i na děti.

http://www.leopardfrock.co.za/

 

Černá móda na bílé kůži

Pokud jste snad při zhlédnutí předchozích obrázků nabyli dojmu, že výrazné barevné vzory sluší jen černé pleti, vyvedou vás z omylu oděvní kreace Stelly Jean z Říma. Stella tvoří v tomto článku malou odbočku, protože inspiraci nečerpá v Africe, ale v karibské oblasti, konkrétně z Haiti, odkud pochází. Jak vidno, tropické podnebí - ať už je africké nebo karibské - v lidech vyvolává stejnou touhu po barvách a vzorech.

http://www.stellajean.it/

 

Afrika elegantně

Kreativní ředitelkou značky Zed Eye je Ngozi Pere-Okorotie. Pochází z kmene Igbo v Nigérii, ale jako mnoho jiných špičkových tvůrců vystudovala a žije v Londýně. Modely této značky si uchovávají multikurní punc, ale zároveň usilují o to, aby byly dobře nositelné a kombinovatelné. Budou tedy inspirací asi hlavně pro ty, kteří si na množství barev a vzorů netroufnou.

A malý tip: povšimněte si, jaký africký šmrnc dodá i jednoduchému modelu šátek uvázaný na turban. ;-)

 

http://www.zedeye.com/

 

Afrika džínová

Junya Watanabe je japonský módní designér. Afrikou se inspiroval v roce 2009 a přestože podle tohoto data jde o "starou" kolekci, přesto může sloužit i dnes jako výborná inspirace, především jak dát africký nádech džínovému oblečení.

http://www.junyawatanabe.org/

http://www.style.com/fashionshows/complete...

 

Safari Afrika

Pokud píšeme o Africe, určitě nemůžeme zapomenout ani na safari. Tu si vzal za téma americký designér Michael Kors ve své letošní kolekci. Inspirovat se zde mohou i milovníci batikovaných látek.

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Kors

 

A africké bubínky začínají hrát i na Fleru...

Možná jste právě dostali chuť si obléct něco pestrobarevného a tak jste zvědaví, co "afrického" nabídne Fler. Popravdě řečeno, my středoevropané žijící část roku v šedobílé zimní krajině to s barevnými vzory moc neumíme a pokud o ně usilujeme, ne vždy se dá výsledek označit za vkusný. Proto Fler zrovna záplavou africky vzorované energií sršící módy neoplývá.

Ale nebojte se, přesto i zde se pár vlaštoviček najde - a možná se i díky tomuto článku do léta nabídka ještě zvětší.

Pokud máte sami nějaký tip na "africký model" na Fleru, neváhejte nám o něm napsat do diskuze pod článkem.

Pulover GANDA | NAVARILA-DESIGN

širokáče "Afrika" | Petra Páchová

Zebra | tmarcela

ÚPLETOVÁ TUNIKA nebo ŠATY vzorované | EVE

Šaty "AMY" n.2 | dekor.studio

ŠiaLeNá | marianna_f

safari | carraro

Šaty retro štýl | TY-gallery

Kožené sandále WOODSTOCK | Hippiestyle

Kabelka Marlen | Šárka

Sukně Safari | Nia Li

Společenské šaty z luxusní saténové krajky | DolceLotta

afrika 10. sleva z 390,- | kucza

Kabelka art.1044 | Eva Proroková,EVA

Lněný kabát - halena č.4 | techtle

Sandále | henricvs

Hraci kalhoty pro dospělé | pincushion

Latte | Rút007

Koláčovky | Bet

 

A jsme na konci...ale, nechybí nám tu něco? Ovšemže ano - přeci šperky!
Ale milovníci Afriky, nebojte se, nejenže je nevynecháme, ale dokonce jim bude věnován celý další samostatný článek. Hned zítra v poledne :-)

Afriko, přejeme Ti k Tvému Dni mnoho štěstí.

A abyste se měli na co těšit, můžete se ještě - coby malou ochutnávkou - pokochat úžasnými africkými portréty Mario Gerhta:

http://www.mario-gerth.de/

http://www.flickr.com/photos/abgefahren2004/

 

Úvodní fotografie: Kateřina N.