Ve včerejší První vzpomínce na Afriku jsme nahlédli do útrob černého kontinentu, abychom se inspirovali v oblékání, nyní se poohlédneme po špercích. Nejen ryze afrických, ale i tzv. etnických. Ať už jsou vyrobeny z čehokoliv, často se chlubí velkorysým objemem a rozměrem - tedy jsou velké a nápadné. Díky tomu na výrazných oděvech nezaniknou, a z jednoduchého oblečení mohou udělat estetickou záležitost.

Ohrožená krása Masajů

Masajové jsou africká etnická skupina obývající dnešní území Keni a Tanzanie. Jsou pro ně typické výrazné korálkové šperky. Jde o velmi ohroženou kulturu, a proto pro její podporu Green Jar vytvořil kampaň Highly Endangered: The Maasai. V rámci této kampaně jsou prodávány šperky vyrobené ručně masajskými ženami. Tím dochází k pokračování v řemeslné tradici tohoto etnika a k propojení této tradice s dnešním světem. Navíc tím pro tento lid vzniká nový zdroj obživy, protože o své původní zdroje přicházejí díky změnám prostředí, za něž je odpovědná civilizace. K podpoře kampaně byl vytvořen fotoeditorial, který má napovědět, že tradiční masajské šperky mohou být i módní záležitostí.

http://highlyendangered.com/

Hrdá Afrika

Adéle Dejak se narodila v Nairobi, vystudovala v Anglii, působí i v Římě. Inspiruje se africkým světem, jeho strukturami a materiály a tvoří šperky a oděvní doplňky, které působí velice hrdě a sebejistě a podtrhují osobnost jejich nositelky. Adeliny výtvory jsou velmi současné, přesto stále hluboce zakořeněné v africké tradici.

http://www.adeledejak.com/

Inspirace z Tanzanie

Twiga Mbunda se narodila v Tanzanii. V současnosti působí v San Franciscu nejen jako designérka šperků, ale i jako majitelka vlastní galerie, v níž prodává africké starožitné umění. Během svých cest sbírá i starožitné korálky a šperkové komponenty, které jsou i více jak tisíce let staré a sestavuje z nich nové šperky. Založila vlastní charitativní organizaci, která podporuje děti z Tanzanie a financuje ji i částí zisku ze své umělecké a galerijní činnosti.

http://www.twigagallery.com/

Etnické šperky

Za značkou dorje designs najdeme designérku Annu Holland z USA. Anna získává materiál pro výrobu svých šperků od obchodníků a sběratelů celého světa - Afriky, Asie, Tichomoří, Latinské Ameriky. 10 % výdělku vrací v podobě humanitární pomoci do zemí, odkud materiál pro svou tvorbu získává.

http://www.dorjedesigns.com/

Etnické šperky vytváří také Kelly Conedera pod značkou XO Gallery. Přestože není Afričanka a ani nemá černou pleť, je na jejích výrobcích patrné okouzlení světem domorodých etnik, mezi něž významnou měrou patří i africké kmeny.

http://www.xogallery.com/

Africké art deco

Elke Kramer z Austrálie se nezabývá africkými náměty průběžně ani setrvale, ale v letech 2009-10 vytvořila pozoruhodnou kolekci s názvem Shake of Ophelia, která byla inspirována africkým Orientem, jeho luxusem, barvami, kouzlem a tajemstvím. Je zajímavé, že některé její šperky připomínají nejen orient, ale i art deco.

http://www.elkekramer.com/

 

Africká kultura v prostředí londýnského módního světa

Anita Quansah je velmi úspěšná módní návrhářka černé pleti původem z Ghany, která žije a tvoří v Londýně, ale ve své tvorbě se hlásí ke svým africkým kořenům a "africký styl" implantuje do současné "haute couture".

http://www.flickr.com/photos/anitaquansahlondon/

Textilní šperky inspirované Afrikou

Afrika je charakteristická úžasnými barevnými vzorovanými textiliemi a tak není divu, že i ty se staly materiálem vhodným pro výrobu šperků.

"Christie Brown" je módní značka z Ghany, kterou coby kreativní ředitelka vede Aisha Obuobi, která nabízí nejen šperky, ale i oblečení. V poslední kolekci hojně využívá butonky potahované africkými pestrobarevnými látkami a zdobí jimi nejen oblečení, ale vytváří z nich i veselé a nápadité šperky.

http://christiebrownonline.com/

Toubab Paris je, jak už název napovídá, značka francouzská, pro niž Maud Villaret navrhuje šperky inspirované Afrikou. Často používá textilní materiály, ale doplňuje je i korálky, mušlemi a jinými komponenty. Některé šperky této firmy tak připomínají veselé barevné dredy.

http://toubabparis.com/toubab_paris_accueil.html

Vůně Egypta

Doro Soucy se narodila a vyrostla v Bratislavě, v bohémském prostředí rodiny, která měla blízko k umění. Lásku k historii podědila po mamince. Studovala čínštinu, japonštinu a tibetštinu ve Vídni, Rakousku a Německu a nakonec se provdala do Texasu. Kromě asijských kultur jí evidentně učaroval i starověký Egypt, protože je autorkou celé řady úchvatných náhrdelníků vytvořených korálkovou výšivkou s egyptskými náměty.

https://www.facebook.com/doro.soucy

Moderní etnický šperk

Cécile Guedj a Fabrice Broquerie pocházejí z Francie a stojí za značkou AMALTHEE, která nabízí velmi vytříbené etnické šperky ze dřeva, kostí, rohovin, kovu i textilu - a také oděvy z hedvábí a lnu. Inspirují se nejen Afrikou, ale patrné jsou i vlivy asijské. Jejich tvorba představuje originální a moderní přístup k původním etnickým tématům a přetavují je do velmi osobitého a slušivého současného tvaru.

http://www.amalthee-creations.com/

Fler africký

Těžko říct, jestli rodilá Afričanka by si na Fleru vybrala, protože objemu, který je pro africké a etnické šperky typický, se trochu bojíme - čili skutečně velikých a masivních šperků tu máme pomálu; těžko říct, jestli si na ně netroufají zákazníci, anebo výrobci. Možná tento článek v nás vzbudí větší odvahu, ozdobit se něčím skutečně "velkokapacitním".

Ale nebojte se, že se na Fleru na africké a etnické téma nic nenajde. Velký výběr "afrických" designů lze najít mezi polymerovými šperky a velmi zajímavé a nápadné kreace můžeme objevit mezi tvůrci korálkové výšivky. A tím zdejší výběr samozřejmě zdaleka nekončí.

smaltovaný náhrdelník s vinutkou aleale | majdau

Náhrdelník 00000 | Jindřich a Rudolf

Náramek Chica | Limi

Colourful Orient | ve-ra

Africa Soup/náramek | Nemravka

Alexandra | -Ani-

Velký závěs | honzah

Natur náhrdelník | PERU

Nefritový náhrdelník | mischka

Přítmí paměti... | NaDrátě

waka waka II | andy...gc

Velké africké dobrodružství | Josef N.

Jako zebra | Lorelei

OVOCNÉ KOULE | ToPotěší

Originálny náhrdelník v kocke... | Magda Mihályiová

Kontinent Afrika | Am

Keramika 2x jinak | Sanaj

Amulet II. | Hanč

Náhrdelník korál, lapis lazuli a stříbro | zuzham

Tyrkysový indiánský | Sushi

Velký hnědý kruh | ALKKA

Maxikorál | E.H.design

 

Fotokoutek na závěr

Někoho z vás v minulém článku možná zaujaly černobílé portrétní fotografie Mario Gerhta a čekali jste proto v tomto článku hlavně autentické fotografie afrických domorodců. Abyste se necítili ošizeni, připravili jsme pro vás na úplný závěr ještě malý fotokoutek s několika tipy na zajímavé fotografie a fotogalerie.

Černobílé portréty Afričanů fotí nejen zmiňovaný Mario Gerht, ale i John Kenny.

Pozoruhodné fotografie etiopských kmenů Surma a Nursi vytvořil Hans Silvester.

A pokud máte rádi autentické cestopisné fotografie domorodých obyvatel (a nejen těch afrických), můžete navštívit úchvatné fotogalerie Erica Laffourgua:

http://www.ericlafforgue.com/

http://www.flickr.com/photos/mytripsmypics/

nebo Antony Paponea:

http://www.ronnyphotographer.com/

http://www.flickr.com/photos/ronnyreportage/

Věřte, stojí to za vidění.

 

Nuže, tím naše dva malé výlety ven z civilizace protentokrát končí. Můžeme nyní jen doufat, že se neutopíme v unifikovanosti globalizace a etnické světy nám nezůstanou jen na těch fotografiích...

 

Úvodní fotografie: Kateřina N.