Tak jaro přeci jen začalo! A možná, že i do vás na jaře vjede úklidově-reorganizační nadšení, kombinované s touhou zbavovat se starých věcí. Nebo jste spíš ten typ, který si nějakou úžasnou, generacemi dotýkanou a řádně omšelou věcičku přitáhne domů od sousedovy popelnice a v myšlenkách spřádá plány, co krásného z toho vintage polotovaru vyrobí? Pak jste "naši". Právě pro vás tu totiž máme naši Barevnou hru recy-věcí, soutěž s tradiční českou značkou Balakryl o vybavení ateliéru snů v hodnotě 100.000 Kč.

A právě pro vás jsme si nachystali trochu inspirace a nápadů, jak oživovat a recyklovat.

Najděte starou, zdánlivě nepotřebnou věc.
Dejte jí nový smysl. Pomůže vám v tom dobrý nápad a barvy Balakryl.
Přihlaste svoji recy-věc do soutěže.

Podmínkou účasti v soutěži je tedy dodat staré věci nový smysl, novou tvář, nový způsob použití a k tomuto přetvoření uplatnit některé z produktů Balakryl.

Ovšem pozor! Nebude vám stačit jen něco natřít, jelikož třeba taková natřená polička je stále jen poličkou a neprošla skutečnou recyklací.

(A hlavně – doba natírání poliček už je skoro za námi, aktuální trendy velí natírat nohy! :-)

Neonové barvy na nohy od stolu recyklační soutěž na Fleru sice nevyhrají, ale v interiéru se vyjímají úžasně. Vlevo: apartmenttherapy.com, vpravo: homelife.com.au.


Nové nožky si zaslouží nejen stolky, budou slušet i židlím. Čáryfučka z blogu Kokino Home dopřála židlím i nové čalouněné sedáky v designu podle vlastního návrhu.

Krásné jsou také pastelové odstíny použité třeba jen na drobné kousky nábytku – co třeba zavěsit na stěnu vyřazené korpusy skříněk a natřít je různými odstíny barev? Inspirace je od finské firmy Muuto.:

Zdroj: purplearea.blogspot.cz

Podobná kompozice se dá vytvořit i z barevně natřených dřevěných zásuvek:

Zdroj: Pinterest


Něco pro příznivce romantičtějšího stylu – dekorativní počítadlo vyrobené ze starého dřevěného okna. Stará věc dostala recyklací nový význam ;-)

Zdroj: eksterantiques.com

Velice oblíbeným zdrojem materiálu pro recyklaci jsou dřevěné palety, krásných příkladů jejich použití se dá najít mnoho. Asi nejlépe vyniknou při jednoduchém opracování, kdy je paleta ponechána ve své původní podobě, třeba jen s přidělanými kolečky.

Zdroj: penelopehome.blogspot.no

Stejně pěkný „kus dřeva“ jako paleta může do bytu přinést dřevěná elektrikářská cívka na kabely. Třeba taková, z jaké vyrobila El. z blogu Where I´m home noční stolek do své ložnice.

Zdroj: elischqa.blogspot.cz


Jana z blogu Jane at home použila k posezení na verandě staré europalety (k výrobě nábytku z palet se ještě dostaneme) a chyběl jí k nim stylový odkládací stolek. Postavila tedy na sebe dva ocelové disky z kol auta, na ně skleněnou desku a industriální stolek byl hotov.Zdroj: janaathome.blogspot.cz

Podobně industriálně působícím kouskem se může stát stará pružinová podložka pod matrace – stačí ji opřít o stěnu a máte velkorozměrnou nástěnku.

Zdroj: Pinterest


Někdy postačí jen najít ten správný kus dřeva – Svatava objevila mezi vyhozeným dřevem kus valníku (nebo snad zbytek od vrátek?). A stačilo ho jen očistit, napustit a už zdobí stěnu jejího ateliéru.

Zdroj: svatava.blogspot.cz

Podobně jednoduše postupovala Martina z blogu My One Way, která si vyhlédla dřevěný špalek, natřela ho barvou a přidělala kolečka – a vznikl úžasný odkládací stolek.

Zdroj: my0neway.blogspot.cz

Ještě jednou palety – tentokrát rozřezané na prkýnka a doplněné o různé artefakty jako jsou stará ramínka na šaty, v dědečkově dílně nalezené háky, špulky od nití jsou možná z babiččina šicího koutku. To vše seskládané na zeď a sloužící jako šatní stěna.

Zdroj: funkyjunkinteriors.net

Inspirovat vás může třeba londýnská designérka Inghua Ting, která miluje luxusní kůži a chápe nutnost trvale udržitelného rozvoje, proto své úžasné koberce vytváří ze starých kožených pásků.
Malý zbytek koženého řemene ozdobí třeba kabelku.

Zdroj: tinglondon.com

Tolik materiálu asi hned tak nenasbíráme, ale na vázu by mohly stačit tři pásky.

Zdroj: Pinterest

A na svázání hromady oblíbených časopisů jen jeden :-)

Zdroj: briggslekehus.blogspot.cz

Nové využití může dostat i globus, jehož geopolitické uspořádání už s léty pozbylo platnosti – nad hlavou totiž může klidně viset neaktuální verze světa.

Zdroj: dishfunctionaldesigns.blogspot.cz

Dalo by se najít mnoho příkladů úspěšného vdechnutí nového života starým věcem, i tady na Fleru se tím zabývá nemálo tvůrců. Tak třeba LindaDesign vytvořila ze starých vodovodních trubek lampu Vodovod.

Lampa Vodovod | LindaDesign

Alda tvoří svícny a stroje času ze 100 let starých dřevěných svěrek.

Takovým malým strojem času může být i následující album se starými rodinnými fotkami, upevněnými na letité ocelové kladce.

Zdroj: mamiejanes.blogspot.cz

Úplným pomníkem milovanému ocelovému oři je projekt, při němž byly zadní dveře z auta použity namísto dvířek ke skříňce.

Zdroj: Pinterest

Recyklovat se dá dokonce i kabina z vyřazeného autobusu – z místa pro řidiče vznikla útulná, pěkně barevná pracovna.


Zdroj: Pinterest

Každý rodič, který někdy uklízel z podlahy dětského pokoje směsku plastových zvířátek, hraček z kinder vajíček, autíček a podobných drobností, by určitě našel dostatek materiálu k výrobě tohoto zrcadla. Nalepit, nastříkat barvou a je uklizeno.Zdroj: apartmenttherapy.com

A jaký by to byl článek o recyklacích, kdybychom zapomněli na plasty. Sice zdaleka nedosahují půvabu starého dřeva nebo kovu, ale i z nich se dá něco užitečného vyrobit. Třeba uzavíratelné krabičky z PET lahví.


Zdroj: zittaschnitt.com

Nejlepší recyklace je ale stejně ta, při které se podaří najít nový smysl pro „rodinné stříbro“. Nemusí jít o vzácné, drahé předměty… Třeba obyčejná stolička, na které sedávala babička při loupání brambor, může být tím pravým kouskem pro záchranu a přetvoření v domácí poklad s historií.

 

Pustíte se do recyklace v naší soutěži?

Pak právě pro vás jsme nachystali speciální stránku na adrese www.fler.cz/soutez, kde se dozvíte vše podstatné včetně podrobných pravidel a přihlašovacího formuláře. Těšíme se na vaše výrobky!

 

PS: ..a určitě se podělte i o své tipy. Jde nám pře-ci o inspi-raci!  ;-)

 

Redakční dovětek: Autorka článku je zároveň autorkou blogu "Jak se bydlí" o bydlení, designu, architektuře... a vůbec o zajímavých nápadech a vtipných věcech. A ve spolupráci s Fler MAGem pro vás právě takové tipy vyhledává.

Úvodní foto: staré, vyhozené rámy s novou barevnou patinou, Alda