MILaAN se zabývá industriálním designem. Jak zní jeho moto: vrací věci do života. Ty věci bývají opuštěné, omšelé, rezavé, omotané pavučinami, zaprášené a hlavně – většina jich je zatraceně těžkých. Takže MILaANa bych si představovala jako svalnatého, všeho schopného chlapa, který se nebojí vlézt na nejzapadlejší místa, slibující skryté poklady. Jenže tenhle MILaAN na to jde jinak. Skládá se ze dvou půvabných žen, kterým stačí roztoužený pohled na kýžený starý kus na smeťáku a o naložení do auta se už postará ochotný správce.MILena Uličná a ANdrea Chalupníková se znají asi 12 let a jejich společná záliba v zachraňování starých industriálních věcí vykrystalizovala v MILaAN interier v říjnu 2011. Pronajaly si dílnu, vytvořily první kusy nábytku, vložily je na svůj obchůdek na Fleru a začaly blogovat. O svém společném projektu nikoho neinformovaly a užívaly si dotazy přátel, kdo že je to ten MILaAN???

V tomto článku přinášíme první lehké odhalení identity aktérek – Milena byla několik let dekoratérkou v IKEA a Andrea vede výtvarné kurzy. Obě se naučily devatero řemesel – brousí, natírají, patinují, vrtají, šroubují... Snad jen svařování je zatím nad jejich síly.

Všechny použité materiály musí být staré, každý šroubek! Nejvíce je baví shromažďování materiálu. Pro nezúčastněného pozorovatele je skvělé sledovat záblesk v oku Mileny, která v lehce orezlém kovovém mandlu již vidí hotový kus nábytku, v duchu prochází sklad se starými fošnami a vybírá tu jedinou pravou, schopnou vytvořit z polotovaru třeba stolek.MILaANovský kus nábytku mívá většinou pohnutou historii. Můžete mít stůl, jehož kovovou podnož tvoří kus starého regálu. Regál si autorky vyhlédly ve sběrném dvoře, kam ho právě dovlekla parta obvyklých tmavookých dodavatelů. Prkna použitá na stolní desku byla původně opřená o strom u potoka. Když sedlák s traktorem potřeboval přejet potok, z desek si udělal provizorní můstek. Uložení v přírodě Orlických hor a občasné přejetí traktorem na prknech vytvořilo skvělou patinu, která padla do oka Andree. Sedlákovi sehnala jiná prkna a z výletu do hor přivezla další kus materiálu pro renovaci.Inspiraci pro své tvoření hledají Andrea a Milena na cestách, při návštěvách opuštěných továren, ale také listováním ve francouzských časopisech. Jejich snem je přemístit dílnu ze současného likusáku na krásnější místo a zřídit hned vedle ní stylovou kavárnu, vybavenou nábytkem z produkce MILaAN interier.

Připravila: Jana Sedláčková, foto: MILaAN interier

 

Bohemia Living 5/2012

Článek o MILaAN najdete ve vánočním čísle Bohemia Living.

Kromě toho  tam objevíte mnoho nápadů na vánoční dekorace, cedulky k vytištění na silvestrovskou party nebo inspiraci na originální vánoční přáníčka.

Také se podíváte, jak stylově může bydlet single muž a jak připravit sváteční pohoštění pro návštěvy, po kterém nebudou hosté odcházet přejedení a přitom ochutnají spoustu dobrot.

Bohemia Living - digitální dvouměsíčník o interiérech, bytovém zařízení, designu, architektuře, zahradě, dekoru, tvoření a dalších příjemnostech života.