Uzel je jedním z nejstarších, nejprimitivnějších, ale i nejužitečnějších vynálezů člověka. Od pradávna slouží jako praktický spojovací nebo zakončovací prvek - ale i jako prvek dekorativní. Nejstarší nálezy uzlů jsou údajně staré okolo 10 000 let.

V různých kulturách se umění vázání uzlů vyvíjelo různým způsobem - nelze se asi nezmínit o uzlech čínských. V Číně má slovo "uzel" stejnou výslovnost jako slovo "štěstí" a jednotlivým dekorativním uzlům byl dokonce přiřčen symbolický podtext, díky kterému lze uzel používat jako talisman. Zde můžete např. vidět mystický uzel pan chang, symbolizující koloběh života a řád vesmíru, který je orámovaný čtyřmi uzly jetelíček pro štěstí :

Spona šedá | Iva.Cz

Pokud se uzly rozhodneme spojit do rozsáhlejšího vzoru, už se dostáváme k drhání. Archeologické nálezy napovídají, že jde o nejstarší krajkářskou techniku, jejíž stopy můžeme najít dokonce i v Egyptě, klasickém Řecku nebo předkolumbovské Americe. Do Evropy a Anglie se dostala pravděpodobně přes Španělsko z arabských zemí - ostatně sám výraz "macramé" se zřejmě vyvinul z původního arabského výrazu "muharram", který znamená mřížoví, popř. slova "migramah", který označoval vyšívaný závoj, okrasný lem či obrubu.

Co tedy je drhání?

Drhání je vytváření vzoru pomocí uzlů.

Důležité je zvolit takový druh vlákna, aby nechal vyniknout vzoru podle vašich představ - použít lze prakticky cokoliv od vyšívacích bavlnek nebo háčkovacích přízí až po silnější provázky, kožené řemínky, dokonce i provazy nebo stužky. Záleží pouze na vašem výtvarném záměru a kreativitě. Využít lze i různou barevnost vlákna. Přidávat se mohou i další prvky, jako třeba korálky, kameny. Drháním lze vytvářet i lem na textiliích nebo ho formovat do třírozměrných tvarů. Drhání můžeme užít nejen pro dekorativní účely, ale i praktické - např. k vytváření různých typů síťovin.

K drhání není zapotřebí žádný speciální nástroj, pro začátek vám postačí znalost několika základních uzlíků. Pokud se pustíte do složitějšího vzoru, bude se vám hodit podložka, do které jdou zapichovat špendlíky. Pro opravdu složité vzory už se hodí paličkovací "váleček" zvaný "herdule".

http://smittenbyaknot.com/tag/micro-macrame/

Obliba drhání se mění, některá období zažívá rozmach a jindy zase upadá do zapomnění. Oblíbené bylo např. ve viktoriánské Anglii, odkud se nám dochovala řada podrobných návodů na složité krajkové vzory:

V naší oblasti bylo drhání velmi oblíbené hlavně v 70. a 80. letech 20. století, kdy se používalo jednak k výrobě bizarních nástěnných dekorací (kdopak tu pamatuje na typické sovy?) a lýkových sítěk na zavěšování květináčů, ale i k zhotovování módních doplňků ve stylu "hippies". Kvůli tomu mohou mít někteří z nás tuto techniku "zaškatulkovanou" a spojenou s touto érou a považovat ji tak neprávem za nemoderní.

 

Drhání dnes

O každé technice platí, že technika je jen prostředek, zásadní je vynalézavost a originalita tvůrce. O čemž se můžete přesvědčit při pohledu na modely londýnské návrhářky Eleanor Amoroso, která techniku macramé používá neobyčejně invenčním způsobem.

http://eleanoramoroso.com/


Macramé
použil ve své kolekci pro rok 2011 i další londýnský návrhář Matthew Williamson, na rozdíl od Eleanor využil i barevný akcent.

http://www.matthewwilliamson.com/


Oděvy z uzlíků můžeme najít i v Bulharsku v Sofii, konkrétně v nabídce značky s názvem Uniquastudio.

http://www.uniquastudio.com/


Originální, odvážné, ale velmi nevšední jsou i drhané sukně newyorské značky Proenza Schouler.


Autorkou tohoto ultraodvážného modelu je anglická návrhářka Julie Eilenberger:

 

Drhání v oblasti odívání je přeci jen nejčastěji spojováno s drobnějšími oděvními doplňky, třeba kabelkami, které mají podobný vzhled jako ty háčkované.

Zde se můžete pokochat jednou něžnou vintage ukázkou od Aspiring Asrtisans Guild:

Drhání lze použít i třeba jen na vytvoření dekorativního ucha ke kabelce, jak můžeme vidět u kabelky od Kinku Cerámica 3:

A od ucha není daleko k opaskům.

Jeden opravdu nevšední vytvořila Italka Veronique Creddo, která pro drhání použila stužky namísto tradičních vláken s kruhovým průměrem. Jejímu výrobku to dodává nový netradiční rozměr:

 

Uzlík jako šperk

Pokud píšeme o drhání, nemůžeme samozřejmě zapomenout ani na šperky. Že s pomocí uzlíků lze vytvořit důmyslnou výtvarnou kompozici, se můžete přesvědčit při pohledu na práci tvůrkyně s exotickým jménem Ifat Nesher.

http://www.ifat.es/ifat/home.html

Nebo vás víc zaujme kolumbijský ethno styl od Hilos se Viento?

http://www.flickr.com/photos/hilosdeviento/

Něžně sofistikovaný rukopis Eleny Gabrici:

http://www.annodareconstile.it/

...a mohli bychom pokračovat, protože ve světě jde o techniku skutečně využívanou. My se ale na závěr, jak už se stalo dobrým zvykem, podíváme, jak jsme na tom s macramé na Fleru ;-)

A co macramé na Fleru?

Náhrdelník s labradoritem | aiva

Náramek s ametystem|Veronika Indy

Fialovo-černý drhaný komplet | E-liška

 

A jedna perlička na závěr.

Že se možnosti uzlíkování díky lidské kreativitě dále vyvíjí a modifikují, dokazuje např. i originální technika "nadyrhaní" - což je specialitka, kterou můžete najít zde na Fleru. Její autorkou je Nady. Uzlík zde sice má funkci spíše technickou než dekorativní, ale přesto je zde jeho funkce zásadní:

Strelicie královská|Nady

 

A pokud vás drhání zaujalo natolik, že máte chuť si ho vyzkoušet,
zde můžete najít podrobný a názorný návod na výrobu drhaných náušnic od E-lišky.

 

Úvodní foto: Elena Gabrici