Papír je jeden z nejbáječnějších lidských vynálezů, který už se pro nás stal samozřejmostí - ale zkuste si představit život bez něj. Jelikož má mnoho podob, je cenově dostupný a snadno se zpracovává, není divu, že neunikl zájmu šperkařů. A je až neuvěřitelné, kolik různých podob může mít. A právě proto jsme si papír, tu základní a tak lehce dostupnou surovinu, vybrali pro první článek naší nové rubriky - INSPIROMAT.

MINIMALISTICKÁ ELEGANCE

Francesca Vitali z Anglie, používající značku nebo nick frucci, pro vytváření svých šperků používá jednoduchou techniku, kterou známe pod názvem scoubido, a známe ji hlavně díky barevným bužírkám prodávaným s návody na toto splétání. Svou tvorbu vnímá jako alchymii (původním povoláním je chemik), kdy obyčejnou surovinu přetváří v něco hodnotného. Z jejích rukou vycházejí věci sice jednoduché, ale velmi výrazné a elegantní.

http://fruccidesign.blogspot.com/

 

ŠPERKY ZA VŠECHNY PENÍZE

Tine de Ruysser z Belgie se věnuje konceptuálnímu umění. Pro svoje šperky zvolila skutečně velmi odvážný materiál - bankovky. Jsou platné - po rozložení šperku s nimi údajně lze skutečně dál platit. Bankovky autorce zasílají lidé z celého světa a projekt tím dostává globální rozměr. Tine nejde jen o to, zaujmout použitím výstředního materiálu, ale v duchu konceptuálního umění se zamýšlí nad významem peněz a vybízí k tomu na svých stránkách i svoje dárce.

http://www.tinederuysser.com/Site/Home.html

 

PRO KŘEHKÉ DUŠE

Jednou z největších ikon papírového šperku je španělská šperkařka Ana Hagopian.  Jejím zdrojem inspirace je příroda a její neomezené barvy a překvapující textury.  Pro zachycení této různorodosti Ana používá různé druhy papíru a různé způsoby jeho zpracování. Pracuje s tvarem, strukturou i barevností. Aniny šperky vypadají velice křehce, protože mají vyjadřovat i pomíjivost přírodních krás.

http://www.anahagopian.com/

 

ACHITEKTONICKÁ STŘÍZLIVOST

SALOUKEE je luxusní značka papírových šperků, za kterou se ukrývá designérka Sarah Kelly. Principem šperků je opakující se geometrický výřez z lepenky spojovaný nýty. Výsledek má technicistní architektonický ráz, ale díky použitému materiálu nepůsobí chladně. Nositelkou šperků této značky je údajně i Angelina Jolie.

http://www.saloukee.com/

 

KOUZLO POHYBU

Německá šperkařka Lydia Hirte vytváří z papíru rafinované sculptury, které podobně jako šperky Anny Hagopian nezapřou inspiraci přírodními tvary. Pozoruhodné na jejích dílech je zachycení pohybu, jakoby neměly pevný tvar a přelévaly se před očima.

http://www.lydiahirte.de/

 

RECYKLACE

Liz Hamman z Anglie tvořící pod značkou effemera využívá původní potisk nebo barevnost papíru a recykluje ho tak, aby si ponechal i něco ze svého původního určení.

http://www.effemera.blogspot.com/

 

NĚŽNÉ SLADKOSTI - SLADKÉ NĚŽNOSTI

Turecká designérka Ela Cindoruk vytváří z bílé papírové krajky něžné ozdůbky, které si nejlépe dovedu představit jako originální svatební šperk. Pokud si uděláte čas a prostudujete její stránky, najdete tam i kovové šperky s jednoduchým, ale velmi svěžím designem.

http://www.elacindoruknazanpak.com/

 

VLNKOVANÉ MOTANCE

Italku jménem Angela Simone pro změnu zaujal papír vlnitý, který nabízí zajímavý rastr. Pro výrobu šperků používá techniku nazývanou "quilling", což je v podstatě namotávání proužků papíru do různých tvarů. Angela tak dává vzniknout bižuterním komponentům - korálkům - různých barev a tvarů a výsledkem je šperk velmi neotřelého "šmrncovního" vzhledu.

http://www.angelasimone.it/

 

MÍT O KOLEČKO NAVÍC...

Kiwon Wang je Korejec, žijící momentálně v USA. Vystačí si s šedými papírovými kolečky, které vrství do hadicovitých tvarů. Ačkoliv to zní fádně, výsledkem je originální a nadčasový umělecký šperk. Podivuhodná a nevšední je jeho kombinace papíru a perel.

http://www.kiwanwang.com/

 

KRÁSA SYMETRIE

Další muž, který podlehl kouzlu papíru, je holandský světově uznávaný designér Nel Linssen. Dá se říct, že je v této oblasti skutečným "veteránem", protože se papírovými šperky zabývá od roku 1986! Nicméně jeho styl se nijak zvlášť nemění, z jeho rukou vycházejí kompaktní geometrické tvary, které působí velmi trvanlivě co se týče zpracování, tak i nestárnoucího designu. Inspiruje se také přírodou, ale ve svých špercích nezapře mužskou logiku a konstruktivismus.

A pokud vás jeho práce zaujala, nenechte si utéct ani tuto "vychytávku".

http://www.nellinssen.nl/index.html

 

OKOUZLENÍ TVAREM

A do třetice ještě jeden muž - v Anglii žijící taiwanec Li-Chu Wu. Jeho "specialitou" je vrstvení papíru do důmyslných tvarů.

http://lichuwu.co.uk/#2572548/Home

 

A JAKÉ PAPÍROVÉ ŠPERKY JSOU K MÁNÍ NA FLERU?

Budete se možná divit, ale zdejší nabídka už je také pěkně tvarově pestrá:

GROWTH RINGS /porcelain pendant/ | chronos

Finite incantatem | atelier MATE

Zlatá brož | LuVydo

Brož SAILIN | falkona

Náruč plná kvítků ~ náhrdelník | TreeOfLove

Mauricovi jeřábci - umazané jaro n°1 | Úžasný Mauric

Zelený2 | doplněček

 

A tak jestli i vás teď svrbí nůžky v ruce, najděte si svůj styl a ukažte nám, k čemu úžasnému tak obyčejná věc, jako je papír, dokáže inspirovat vás... :-)

 

Hledáte další papírové šperky na Fleru? Hledejte tudy.

 

Úvodní šperk:  Ana Hagopian