Keramický časopis GOLEM vychází již jedenáctým rokem a do letošního prvního čísla pro vás nachystal 21 originálních nápadů na tvorbu z keramické hlíny. Tentokrát hodně zaměřených na dekory, což je u keramiky stejně důležité jako zvládnout základní techniky výroby. V dnešním návodu využijete skleněnou drť.

Materiál a pomůcky:

  • keramická hlína SB, šlikr
  • nožík, váleček, stará kreditní karta, očko, štětec
  • karton na výrobu střihu - tvaru kapličky
  • burel, transparentní glazura
  • nízkotavné sklo - drť

Válečkem vyválíme plát silný cca 0,5 cm, nožíkem z plátu vyřízneme tvar kapličky. V našem případě jsme tvar vyřízli podle šablony z kartonu.

 

Dalším krokem bude nalepení rámečku kolem celé zadní strany, rámeček naškrábeme a šlikrem přilepíme k základně.

Nalepené okraje začistíme a vyhladíme, můžeme použít starou kreditní kartu, moc dobře se s ní pracuje.

Zvolený motiv křížku si předkreslíme a potom očkem vybereme do hloubky 3 mm.

Do spodní části kapličky přilepíme mističku, která bude sloužit na odložení drobností nebo na svíčku.


Výrobek necháme vyschnout a v keramické peci přežahneme. Dekorujeme burelem, který houbičkou lehce vytřeme.

Průhlednou glazurou glazujeme okraje kapličky a také křížek. Glazura pod nízkotavným sklem nám zajistí lepší výsledek kombinace skla a keramiky.

Nízkotavné sklo klademe do křížku na průhlednou glazuru v dostatečném množství tak, aby se sklo rozteklo do připraveného prostoru.

Paní Agátka Morávková s hotovým výrobkem. Kampak asi tato krásná kaplička přijde… ♥

Výrobek vznikl v keramické dílně Burianka v Centru zdravotní a sociální péče v Liberci pod vedením Marie Sokolové.

Autorka: Agáta Morávková
Foto: Vladimír Labaj


Časopis Golem číslo 4/2016

Milí přátelé keramiky.

Jak již bylo v úvodu řečeno, Golem vychází již jedenáctým rokem a za to patří díky právě vám, čtenářům, všem fandům, přátelům a našim milým předplatitelům, kterých je sice pomaličku, ale přece více a více. Máme z toho ohromnou radost! Není lehké v dnešní době plné nesmyslných nařízení udržet takový časopis určený úzké skupině lidí, ale naštěstí se zatím daří a snad tomu bude i nadále, děláme pro to, věřte, maximum. Dost nás to totiž baví…

Pojďme kouknout, na co se můžete těšit v novém čísle. Připravili jsme pro vás 21 originálních nápadů na tvorbu z keramické hlíny. Tentokrát hodně zaměřených na dekory, což je u keramiky stejně důležité jako zvládnout základní techniky výroby.

Jsme rádi, že nám posíláte i nápady ze svých dílen a kroužků, snažíme se vám posílat i zpětnou vazbu formou fotek, je tu spousta dalších, kteří podle vašich návodů tvoří, mají z toho radost a své vyrábění zdatně dokumentují.

Od letošního roku k nám přibyla nová redaktorka Sviatlana Buyevich, která pochází z běloruského Minsku a tvoří hlavně z porcelánu. Určitě to bude stát za to!

Rádi bychom nově zařadili také více informací k technikám, tipy, vyzkoušené fígly a zlepšováky. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co byste v Golemovi rádi nacházeli, rádi to pro vás připravíme.

Tak krásný nový rok!
Michala Šmikmátorová