Pro představení nového čísla časopisu Korálki si vždy v redakci MAGu vybíráme dva návody. Tentokrát nás ale zaujal také jeden publikovaný příběh. Příběh rodinné firmy s dlouholetou tradicí ve sklářském oboru, jejíž výrobky má řada Fler tvůrců stoprocentně v šuplících. Poznali jste?

Láska k řemeslu provází rodinu Rutkovských již po generace. Tradice, rodina a velké nadšení něco tvořit jdou ruku v ruce s obrovským nasazením pro věc. Korálky jsou pro ně – stejně jako pro vás - srdeční záležitostí. Než se z nápadu či myšlenky stane finální produkt, je to dlouhá a klikatá cesta. Jsou to však právě oni, jejichž kroky jdou po této cestě jako první.

V Koberovech dnes vzniká nespočet druhů skleněných korálků od klasických mačkaných tvarovek přes ohňovky až po ploškované korálky s různými typy povrchových úprav.

Vyrábí se zde nejen korálky, ale právě i formy potřebné pro jejich výrobu. Jelikož si Rutkovští tyto formy sami vyrábějí, mohou si hrát s tvary a zkoušet stále něco nového. Právě v tom tkví jejich obrovská síla a kouzlo.

Ale jak to všechno vlastně začalo?

Tradici založil již prapradědeček současné generace František Rutkovský někdy kolem roku 1900. Koupil tehdy v Koberovech (na Železnobrodsku) budovu s dobrou dopravní dostupností a především se zdrojem vody. Toto byla dvě hlavní kritéria pro uskutečnění jeho snu založit si vlastní podnikání. Tento sen se o pár let později stal skutečností.

Jeho firma se v té době zabývala výrobou šperků z mosazi a chromu a František Rutkovský byl opravdovým průkopníkem. V jeho domě byl zaveden jako první elektrický proud, založil první školu v Koberovech. Také podnikl své první obchodní cesty do daleké Ameriky, které byly na tu dobu dosti zdlouhavé a velmi nákladné. V té době již zaměstnával okolo 40 lidí.

Počátkem 2. světové války se firma dále rozšířila o výrobu šperků ze stříbra a též o pozlacování šperků.

Po válce však přišel úpadek firmy Rutkovský, jelikož v roce 1948 došlo ke znárodnění pod státní podnik Železnobrodské sklo. Postupně bylo veškeré strojové vybavení odvezeno do jiných provozoven a v Koberovech zůstal pouze sklad. Tehdy začala doba temna pro rodinné podnikání v celé naší zemi.

Až do doby Františkova pravnuka Vladimíra, který vystudoval obor rytce kovů a v roce 1992 začal sám v rodinném domě pomalu budovat své podnikání, což byla právě výroba forem pro mačkání skla při výrobě skleněných polotovarů. Společně se svými dvěma syny rozšířil firmu o výrobu skleněných korálků.

V roce 2007 byl spuštěn první mačkací stroj. Cesta to byla velmi trnitá, jelikož v té době přišla do sklářského průmyslu krize. Důvodem byla levná a nekvalitní konkurence z Číny a posílení české koruny vůči americkému dolaru. Toto obrovsky prodražilo české korálky a svět zaplavily ty levné z Číny.

Proto bylo nutné uchopit sklářské podnikání z té druhé strany a začít se věnovat něčemu, co nelze jen tak lehce okopírovat, přinést nějakou inovaci a nápady. Krůček po krůčku se povedlo firmu nastartovat a rozšířit až do dnešní podoby.

Korálky z Koberov putují k mnoha spokojeným zákazníkům v Čechách a vyváží se téměř do celého světa, od Japonska až po Spojené státy americké. 

A věříme, že pár jich ve svých šuplících najdete i vy. Pokud ne, pak jako předplatitelé aktuálního čísla časopisu Korálki zcela jistě :-)

 

Časopis Korálki se přeměnil na čtvrtletník a nabral trochu objem :) Z nejnovějšího čísla, které už je na stáncích, jsme vám vybrali návod zdejší tvůrčí hvězdy Saši "SnowMirna" Lysenko: Jeřabinky v časopise Korálki

A o čem aktuální Korálki jsou?

 

Korálki, podzim 2019, téma Bobule, 4/2019


Podzimní číslo časopisu vyšlo 1. srpna a je to první číslo v režimu čtvrtletníku.

Jeho tématem jsou Bobule a hlavní barvou je červená.

Z obsahu:
V podzimním čísle najdete 22 projektů. Můžete si s námi vyzkoušet 2 dutinky šité z korálků a jednu háčkovanou, 2x jednoduché drátování dekorací a pomocí drátu si také můžete vyrobit půvabný šípkový keř technikou drátování stromečků z korálků. Korálkovou výšivkou vás provedou dva články, a také si s námi vyrobíte nástěnku na náušnice.
Pro úplné začátečníky tu je šití z korálků pro děti, trojúhelník z pravidelného rokajlu i s prázdným schématem pro vlastní návrhy a 3 projekty s bižuterním lankem.
Pro fajnšmekry jsme připravili variabilní projekt – koule nebo náramek z jednoho korálkového komponentu.

V projektech jsou použity hlavně tradiční tvary korálků, které máte všichni doma.

V tomto čísle je také mnohem více zajímavých článků, seriály, pozvánek, tipů, Galerie čtenářů a soutěže.

Všechny projekty jsou označeny stupněm obtížnosti a mají podrobně rozepsaný materiál a pomůcky.

Korálki mají 60 plnobarevných stran, 22 projektů a jejich doporučená cena je 88 Kč.

Další návody a články najdete na webu časopisu.


ZDE si můžete koupit elektronický časopis nebo předplatné.