Pro ty, kdo se vrací z pláže a od řeky se zásobami oblázků, má Michaela Dvořáková pochopení. Ona z nich potom pomocí diamantových nástrojů navíc umí vykouzlit šperky, mýdlenky nebo tajuplné schránky na prsteny, které na Fleru nabízí pod poetickou značkou mihulli.

Na zpracování kamenů má přímo vystudovanou školu. „Takzvanou šperkárnu v Turnově, obor broušení a rytí drahých kamenů. Ale řemeslu jsem se začala věnovat až pár let po ní. S přítelem, dnes už manželem, jsme tehdy odjeli na Sicílii, na pár měsíců, jak jsme si mysleli,“ vzpomíná. „On je umělecký kovář také ze šperkárny a byl pozván za prací do kovárny. Já se tam učila jazyk při práci v řeznictví, během balení prosciutta a přípravy sicilských dobrot.“

Takže první výrobky vznikly tam?

Sicílie se nám dostala pod kůži natolik, že jsme si tam koupili malý domeček, ten pak opravili a pár let na Sicílii žili. Jezdili jsme často na výlety a k moři a já si z pláží vždy odnášela kapsy plné kamení. Až když se nám kameny začínaly v bytě moc hromadit, rozhodla jsem se s tím něco udělat a poslat je dál k někomu, komu udělají také radost. Z malého sklípku, který patří k našemu domku, jsem si vytvořila dílnu a ve volnu jsem začínala kameny zpracovávat. První pokusy byly vydřené doslova na koleni, ale milé ohlasy na Fleru mě na začátku tolik podpořily, že jsem u kamínků zůstala.

Ukládáte kámen do kapsy s jasnou vidinou, co z něj bude?

Někdy ano a někdy to dopadne úplně jinak. Jsem nyní už několik let na mateřských dovolených, a než se k některým plánům dostanu, mám už myšlenky někde úplně jinde. Většinou tak hledám v zásobách spíš kamínek, který by se mi hodil pro aktuální nápad.

Dnes už na Sicílii nebydlíme, a tak se mi zásoby oblázků trochu úží. Ale nepracuji jen s oblázky, drahé kameny a perly kupuji v turnovském Mineartu, paroží mám z Norska, obstaráváním dřeva zaměstnávám svého muže a spousta kamínků se ke mně dostane i od mých zákazníků a kamarádů. To je vždycky radost, pracovat s takovými kamínky, které mají svůj příběh.

Je rozdíl brousit polodrahokamy a oblázky od moře?

Oblázky od moře bývají většinou měkčí a já je třeba mám ráda ne úplně dokonale vyleštěné, líbí se mi, když jsou nechané někde surové, matné, někdy i se stopami po broušení. Drahým kamenům sluší buď úplná surovost, nebo dokonalý lesk. Jde přitom hlavně o postup, který pro práci na jejich opracování použijete.

Brousit tak tvrdý materiál musí být náročné.

Fyzicky náročné bych ani neřekla, pomáhají mi diamantové nástroje, spíš jde o vytrvalost.

Jsou kameny, do kterých se prostě provrtat nedá?

Spíš jsou kameny, do kterých je škoda vrtat. A pak takové, které by opracování třeba nevydržely.

A jsou některé vhodnější k opracování než jiné?

Všechny jsou vhodné, jen většinu bych raději nechala tak, jak jsou, krásné, přírodní.

Jak děláte vaše typické krabičky na prsteny?

Kamenné schránky vyrábím od začátku, různě je vylepšuji, měním techniku výroby i jejich podobu. K té současné mě přivedlo přání zákazníka, jinak bych se do takové práce asi nepustila. Přál si krabičku na zásnubní prsten pro přítelkyni, milovnici tučňáků, kteří si prý darují kameny jako důkaz lásky.

Krabička je z jednoho kusu kamene, vybírám vždycky takový, aby byl co nejkulatější, dostatečně velký a bez prasklin. Kámen rozříznu na polovinu, v obou polokoulích vyhloubím jamky, spodní část zbrousím, aby pěkně stála, kolem spodní jamky vybrousím ráfek a kolem vrchní vybrousím žlábek, aby do sebe poloviny zapadaly, vše spasuji a dobrousím, hladím a leštím. Nakonec vybrousím dírky pro usazení magnetů, aby víčko lehce držely, a spodní misku vyplním saténovým polštářkem nebo mechem. Takto krabičku nafotím a pak ještě se zákazníkem doladím, pokud si přeje doplnit třeba rytinu uvnitř, dospod nebo na povrch, obvykle datum, jméno, osobní vzkaz.

Často tvořím i krabičky z kamenů, které mi pošlou přímo zákazníci, protože pro ně mají zvláštní význam, jsou to třeba vzpomínky na určitá místa.

Proč jste se rozhodla pro prodej na portálu Fler?

Jako asi mnozí jiní jsem na Fleru nejdřív jenom sama nakupovala a pokukovala po tom, co vytvářejí ostatní, až později jsem na něm začala i prodávat. Začínajícímu tvůrci Fler určitě velmi usnadní práci, pokud si nechce udělat vlastní webové stránky nebo na to nemá čas. Všechno tam máte připraveno a o všechno se za vás portál postará, takže vlastně prodává tak trochu za vás. Také se mi líbí, že na Fleru vznikají milé vztahy a přátelství.

Změnil se pro vás po letech vztah ke kamenům?

Nyní, po letech, jsem už maminkou dvou rarachů, tak času na práci není tolik, a když se do dílny dostanu, broušení kamínků je pro mě relax a odpočinek. Říkám tomu „ukradené chvíle“, to je čas, který mám jen pro sebe. Kamínky jsou pro mne stále velká radost.

     

Co se děje s kameny v čase?

„Oblázky stále pracují, nošením na těle tmavnou tím, jak se omastí a ohmatají,“ říká Michaela. „Mýdlenky v koupelně ztratí trochu lesk stálým kontaktem s vodou, kameny na zahradě jsou vystaveny dešti a větru a zvětrávají, stejně jako by na ně v moři působily vlny. Lze je trochu ochránit, vždy je lze přeleštit a trochu opravit, ale raději je nechávám bez úprav žít.“ Pokud jde o drahokamy, ty povrchovou úpravu nepotřebují.

Pro magazín Kreativ připravila Michala Šmikmátorová, Fler.cz
Foto: archiv Mihulli

 

Nový Kreativ je tu!

Dobrý den! Každou chvíli se ve vaší schránce nebo u vás na stánku objeví nové vydání Kreativu a doufáme, že pro vás bude hezkým vstupem do léta.

Letní jsou i dárky, které přináší:
souprava pohledů, které můžete posílat z prázdnin, šablona pro květinový linoryt a obrazy letní pohody slavných impresionistů.

S Denisou si můžete proměnit starý polštář v melounovou tašku a s Markétou osídlit byt i zahradu sídlištěm všemožných domečků. A víte, jak se vyrábí inkoust z muškátů?
Zkoušeli jsme, co udělá levandule v kuchyni, a nabízíme rychlokurz ovocných knedlíků, bez kterých není české léto létem.

Pokud jste doteď neměli k linorytu odvahu, nastala chvíle to změnit: k šabloně dostanete i přesný návod a zaručeně tuhle techniku zvládnete.

A zaručeně zvládnete i krásnou barokní výšivku, kterou pro vás připravila Lucia ve své slovenské karanténě.

Vzpomeňte si s námi na Elišku Junkovou, která musela být prostě úžasná. Úžasné jsou i pěší cesty o samotě, fakt, zkuste to jako naše Tereza! A kdybyste náhodou měli výčitku svědomí, že zrovna nic, ale vůbec nic neděláte, přečtěte si o článek o zahálení.

Přejeme vám krásné a klidné dny.