Prostřednictvím prvního rozhovoru roku 2017 bychom vás rádi pozvali do takové malé fléří ZOO. Na profilu s názvem mokrous, který je plný domácích i exotických živočišných druhů, si tak totiž můžete připadat :) Nejlepší ale bude, když vám svoji zvířecí říši představí sám autor...

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostal k tvoření?
Jmenuji se Honza Merhaut, je mi 29 let a snažím se udělat díru do světa jako řezbář. Především vyřezávám dřevěné hračky – zvířátka a šperky. K nejrůznějšímu tvoření mě motivovalo prostředí, ve kterém jsem se od dětství pohyboval. Především rodina (starší sestra, rodiče, prarodiče) a dětská organizace Liga Lesní Moudrosti, jejímž jsem od 13 let členem. V Lize jsem se setkal se spoustou úžasně šikovných a inspirativních lidí a díky myšlence všestranného rozvoje našel motivaci k objevování dalších řemesel a činností. Takže kromě řezbaření také občas háčkuju, pletu čepice a košíky, šiju, tkám, síťuju a kreslím komiksy.


Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Profesionálně se řezbě věnuji asi 3 roky. Jako živnostník mám tu „výhodu“, že můžu pracovat pořád, i o víkendech. Čas zaleží hodně na množství zakázek, a jestli se blíží jarmark nebo Vánoce. Průměrně tak 7 hodin denně, někdy i o víkendu.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Technice, kterou tvořím, se říká „pidlání a ďoubání“. Jde o to odebrat řezbářským nožem z připraveného polotovaru přebytečné dřevo. U šperků si ještě pomáhám pilníky a smirkem. Pidlání to u mě vyhrálo díky své zdánlivé jednoduchosti a přitom možnosti stále se zlepšovat a zprecizňovat. A objevovat, co všechno se jedním nožíkem dá vyřezat.


Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Mám tu jedinečnou možnost pracovat s materiálem už od pokácení stromu, ale nebojte, zkrátím to… Podle šablony obkreslím na lipové prkno siluetu zvířete, kterou na elektrické lupénkové pile vyříznu. Plochu, na které bude zvířátko stát, zbrousím bruskou. Tím mám hotový polotovar a přijde na řadu dořezání řezbářským nožem. Vyřezané zvířátko nabarvím, detaily dokreslím tenkým fixem a vše přelakuji bezbarvým lakem.
Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Asi to bude cílový zákazník. U hraček děti a jejich rodiče (kteří to platí :-)). U šperků slečny a dámy, kterým budou mé šperky viset na krku a na uších.

Doporučte Fler tvůrce, které máte rád.
Je jich spousta... Moc se mi líbí šperky od Drko, paňáci od HanBa, všechno od vrajovi a Konopná dílna a moc rád jezdím na jarmarky, které ve spolupráci s Flerem pořádají SWEETER a WoodMaid.

Kdybyste měl upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Všechny mé výrobky z Fleru tvoří jednu velkou kolekci, tak je obtížné vybrat jeden konkrétní. Nicméně jedním z mých nejoblíbenějších je Jezevec.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Šperky nenosím ani se zvířátky si moc nehraji, ale na táborech rád jím dřevěnou lžící z dřevěné misky. A v zimě nosím svůj kulich a ponožky.

Čemu se rád věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Podílím se na vedení dětského oddílu, trochu běhám a jezdím na kole a hraju na kytaru.

Jak vypadá váš ideální den?
Povede se mi vstát brzo, nasnídám se, jdu do dílny a do 11 hodin dělám na zakázkách, do kterých se mi příliš nechce, ale už „hoří“. Před obědem si jdu zaběhat. Oběd, po něm mrknu na internet, vyřídím maily, topuji zboží na Fleru a raduji se nad novými objednávkami. Do 18 hodin dělám v dílně na zakázkách, které už tolik nespěchají, nebo řežu do zásoby. Večeře a po ní už mám všechno hotové a můžu vypnout.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
V uplynulém roce jsem se dostal k výrobě rekvizit pro film. U toho bych se rád udržel (v lednu mě čekají klece na slepice). Jinak bych rád zas kromě zvířátek víc vyráběl i šperky. A těším se, že i letos budu jezdit po Fler i neFler jarmarcích, prodávat zvířátka, dělat dílničky pro děti a poznávat spousty zajímavých lidí.