Dnešní výběr z nováčků na Fleru je romantický, pastelový, žensky výtvarný, kůží vonící, hřejivý a mazlivý. Navíc je vhodný pro dospělé i děti. Uhodli jste, čím vším se autorky zabývají? :-)

 

Papírnictví by Ročenkomat

Fler.cz/papirnictvi-by-rocenkomat

Registrace: 30.7.2017
1. zboží: 3.8.2017

Jaký je příběh vaší tvorby?
Katrin: Celá naše nabídka na Fleru je vlastně vyústěním našich ostatních činností. Na konci studia jsme založily Ročenkomat, kde nabízíme tvorbu ročenek na míru, a s tím přišly praktické zkušenosti v oblasti tisku nebo třeba vazby. Ani jedna nejsme nijak zapálené do moderních kalendářů ve smartphonech nebo do elektronických poznámek v cloudu, a proto jsme potřebovaly nutně papírové diáře, které budou přehledné.
Péťa: Přesně, co je psáno, to je dáno. Rády držíme něco hmotného v ruce a diář mi v batohu nikdy nechybí. Přesto nám tehdejší nabídka na trhu přišla trochu ... řekněme nezajímavá. No a od zkušeností a nápadu už je k samotnému provedení jen malý krůček.
K: Malý krůček a hektolitry kafe. Myslím, že nejednu kavárnu v okolí Prahy 2 jsme udržely nad vodou. Přiznáváme, že máme tak trochu ADHD a nejsme schopny nepracovat, pořád něco tvoříme. Nenápadně pak necháme naše blízké, aby nám řekli, co si o tom myslí, a to je pro nás takový ukazatel, že se to bude líbit i dalším.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
K: My prostě bereme tvorbu jako relax, oddech. Logické myšlení jde stranou a zapojí se ta druhá hemisféra, takže levá půlka hlavy může chvíli na dovolenou.
P: Bohužel to má za následek také docela zásadní neorganizovanost našich kroků. Například při návrhu diáře jsme měly asi 17 různých designů vnitřních stránek, aniž bychom postřehly, že nám všude chybí úterý. Ale co, komu by chybělo úterý... naštěstí to byl jen zkušební tisk.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
K: Nejdůležitější je určitě klid a pohoda. Stejně jako na dovolené nebudete spokojeně odpočívat, pokud vás v hlavě trápí jakékoliv trable, tak ani tvůrčí činnost není možné provozovat, pokud u toho myslíme na složenky. Já se prostě potřebuji v takovém případě vypnout a vytvořit si svůj časoprostor. Doma vždycky říkám, že jsem v bublině.
P: Souhlasím, je potřeba umět se oprostit od denních drobnůstek. Jinak pro samotnou tvorbu potřebujeme asi trochu zručnosti. Ono se sice říká „když něco nejde, vezmi na to větší kladivo“, ale pokud se tím chcete prezentovat, pak prostě víc lepidla nebo silnější páska nestačí.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
K: Především jedna druhou, ale myslím, že přímo z produktů je poměrně patrné, že jsme dvě mladé holky a ta tvorba tomu odpovídá. Máme rády roztomilé věci, protože těch nepěkných je na světě dost i bez toho.
P: Také jsou v našich motivech zvířata. Hlavně králíci, kočky a jeleni. Produktům dáváme i jména. Máme sešit, který se jmenuje Pan Hrníček, jelena Oldu, lišku Elišku. Baví nás si k produktům vymýšlet různé příběhy, ale ty máme jen v hlavě. Snažíme se, aby se nám výsledek líbil. Jak po vizuální stránce, tak svým provedením, protože věříme, že pokud nic neošidíme, bude se to líbit i ostatním. Takže kromě nás a zvířat nás ovlivňuje také snaha o soulad a dokonalost. Kterých pochopitelně nikdy nedosáhneme. Ale můžeme se o to alespoň pokoušet, ne?

Kde vaše věci vznikají?
K: Návrhy vznikají doma po večerech nebo po nocích a samotná práce jako tisk a vazba pak v tiskárně. Máme u jedné firmy trochu místa, které bereme jako naši dílnu a sklad, protože doma už nebylo k hnutí.
P: Jen řekni, že chodíme do té tiskárny už na půl šestou ráno, abychom nebrzdily „normální provoz“...
K: ... ano, ale to souvisí s těmi zmíněnými hektolitry kávy.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
K: Fotky i popisy si samozřejmě řešíme samy, ale inspiraci hledáme na různých místech. Často na Fleru samotném.
P: A pokud něco nemáme rády, pak jsou to fronty na poštách. Ale je to jednodušší, když víte, že na konci čeká člověk, který vám dal důvěru a těší se na balíček, který právě posíláte.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
K: Fler považujeme za unikátní platformu a jsme moc vděčné za to, že tu takový prostor existuje. Je to takový stylový obchoďák pro podobně šílené lidi, jako jsme my. Nemusíte chodit po designových marketech nebo do speciálních krámků s omezenou nabídkou, stačí si jen pohodlně vybrat.
P: Ano, v tomto případě jsme ochotny vzít digitální svět na milost. Protože bez něj by Fler nebyl, a to by byla škoda.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
K: Nové nápady jsou skutečně všude okolo nás. A samozřejmě, i přestože milujeme papír a skutečné produkty, Instagram nás prostě nemíjí. Baví nás práce třeba ilustrátorky evastalinski nebo florawaycott. Mám-li zmínit něco méně tradičního, pak pokaždé, když mám cestu do Německa, odvážím si odsud kreativní časopis Flow.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
K: Jako úspěch beru přirozený růst našeho papírnictví a že se nám podařilo skloubit jak tvorbu, zábavu a podnikání tak, aby se výsledek zároveň kryl s aktuální poptávkou na trhu.
P: Asi největší radost nám dělá fakt, že něco, co jsme společně vytvořily, dělá radost jiným lidem, které neznáme. My tím vlastně dáváme kousek své duše lidem po celé republice.

A váš veliký sen? :-)
K: Ale my si přece ten sen žijeme, i díky Fleru se naše produkty dostávají mezi lidi a nás to inspiruje k dalším novým nápadům, z nichž některé zase určitě přivedeme do života. Jinak by mě potěšilo potkat v nějaké zapadlé kavárně v New Yorku, Tokiu nebo třeba v Berlíně dvě mladé holky, jak si vzájemně chválí diáře nebo sešity. Samozřejmě by to byly ty naše.

 

Aura original

Fler.cz/aura-original

Jaký je příběh vaší tvorby?
Když se nám narodil syn a já se postupně zorientovala v nabízeném dětském zboží, nedařilo se mi sehnat pěkné botičky, které by nepadaly z nožiček. Mnohé pokusy mě nakonec dovedly k tomu, že jsem v řemeslných potřebách koupila zbytek kůže a pustila se do práce. Tak vznikly první capáčky. Postupně jsem takto obula synovce a děti kamarádů. Letos na jaře jsem dostala nový šicí stroj, což byl impuls k tomu jít s kůží na trh a nabízet své věci pod vlastní značkou.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
K synovi nám přibyla dcerka, tak během dne nemám k tvorbě potřebný klid a prostor. K práci usedám ve chvíli, kdy děti usnou a já nespím s nimi.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
Chuť zkoušet nové věci a zároveň určitá vytrvalost a psychická odolnost, aby se člověk nehroutil při nezdaru. Důležitá je zpětná vazba, kterou občas dostávám. Pozitivní hodnocení je velkým povzbuzením do další práce a utvrzuje mě v tom, že to celé má smysl. Kritiku obecně slyším hodně nerada, nicméně se jí učím naslouchat. Dobře míněná rada mi pomáhá posouvat podobu a tvar vytvářených věcí dál.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
Nejvíc nápadů mám nad rozdělanou prací, v hlavě mi jedou myšlenky na další a další věci. Škoda, že mám jen 24hodinový den a jedny ruce.

 

Kde vaše věci vznikají?
Tvořím doma. Po večerech si zabírám jídelní stůl v kuchyni, šicí stroj mám v chodbě a materiál poskládaný všude, kde se dá. Naštěstí již brzy dokončíme podkroví a v domě se nám uvolní místnost, která bude mou dílnou. Moc se těším.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
Musím přiznat, že přes zápolení s technikou jsem si proces focení a vystavování zboží velmi oblíbila. Během tvorby jsem v určité tenzi a očekávání, jak vše ve výsledku dopadne. Při focení ze mě vše opadne a já si mohu užít pocit, že jsem vytvořila produkt, který, jak doufám, bude dělat radost a dobře sloužit.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Fler znám již léta, často zde vybírám dárky pro své blízké. Se samotným prodejem jsem však zpočátku váhala, neboť velké množství uživatelů znamená i velkou konkurenci mezi prodávajícími. Nakonec jsem to zkusila a realita mě mile překvapila. Hned jak jsem poprvé vystavila své zboží, začali lidé reagovat a ozývali se první zájemci.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
Velkou inspirací mi jsou matky v mém okolí, které kromě péče o rodinu nezapomínají na vlastní realizaci. Souvisle se věnují své původní profesi nebo se pouští do nových projektů. Všechny tyto ženy jsou pro mne živým důkazem toho, že seberealizace je důležitá a ve finále přínosná pro všechny strany.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Jsem člověk, který nechává věci na poslední chvíli a stále honí termíny. Spoustu věcí odkládám. Proto asi největším úspěchem je rozpohybování se z roviny plánování vlastního projektu k jeho samotné realizaci.

A váš veliký sen?
Ten bych si ráda nechala pro sebe, děkuji. :)

 

KOA KOA baby

Fler.cz/koa-koa-baby

Registrace: 31.7.2017
1. zboží: 14.8.2017

Jaký je příběh vaší tvorby?
Mám ekonomické vzdělání, ale vždycky jsem cítila, že chci „něco tvořit“. Finální impuls a dávku odvahy mi dodalo až narození prvního syna. Zezačátku byl takový můj pokusný králík, jen tak něco mu nesedělo a když jsem se pídila po ideálním oblečení, objevila jsem merino vlnu a její termoregulační vlastnosti. Druhý syn se narodil v parném létě, hodně se potil ve spánku i při cestách autem – v merinu se cítil viditelně lépe, takže jsme ho do něj oblékali téměř výhradně. Točila jsem pořád dokola pár kousků, a když jsem chtěla dokoupit, narazila jsem na problém - vyprodáno, dlouhé dodací lhůty, pořadníky. Tehdy mi došlo, že je to díra na trhu.

S mými nároky bylo nejtěžší sehnat dodavatele látek. Chtěla jsem, aby kromě atestu pro miminka splňoval i určitá kvalitativní a etická kritéria. To se naštěstí podařilo. Při ladění střihů mi nejvíc pomohl můj malý model, všechny naše oblečky poctivě odzkoušel náš syn :). Od prvotního nápadu po otevření obchodu na Fleru uběhlo asi půl roku.
Věřím, že smysl a výhody oblékání v duchu slow fashion (přírodní materiály, česká výroba) objevuje stále víc lidí, a to nejen pro své děti.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
Ten pocit miluji - cítím určitý neklid a přestávám vnímat čas.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
Nápad. Jednoznačně. A také chvíle klidu od dětí :)

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
Zase musím říct děti – to už mi nikdo neodpáře :). Průběžné nápady si zapisuji do notýsku, který mám pořád v kapse, jinak bych v hlavě nic neudržela… Když jsem sama, udělám si takový tvůrčí blok. Vytahám si látky, střihy a kombinuji.

Kde vaše věci vznikají?
To byste nevěřili, moje místo je náš obývák, kde mám vyčleněný vlastní stůl… Nic ostrého nebo titěrného ale nesmí zůstat v dosahu dětí! Jsou to trochu bojové podmínky… Naštěstí mi pomáhají další dvě švadleny, také maminky malých dětí, s vlastními dílnami.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
Bez vydatné pomoci okolí by to nešlo. Kromě již zmíněných švadlen mi pomáhají bratr a švagrová, kteří fotí. Za to jsem hodně vděčná, protože fotit miminko není vůbec jednoduché :)
Hlavní úlohu však má moje drahá babička, která mi děti hlídá.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Ano, moc. Nabízí skvělou možnost, jak hned prodávat lidem, jako jsem já. Panuje na něm příjemná přátelská atmosféra - nedávno jsem se stala členem několika klubů - a podpora, kterou si tu tvůrci poskytují, je úžasná.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
Ráda nasávám inspiraci na Pinterestu. Velmi mne ovlivnil také norský dokument Sweatshop - Deadly fashion. Žádná veselá podívaná, ale myslím, že pro nás, kteří žijeme v blahobytu, je důležité znát skutečnou cenu levného oblečení z řetězců.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Věřím, že ten největší ještě přijde. Nyní se těším z každého vzkazu od spokojeného zákazníka, v našem případě spíš zákaznice :)

A váš veliký sen? :-)
Ten neprozradím, přání by se přeci pak nesplnilo :)

 

CloudsAndPetals

Fler.cz/cloudsandpetals

Registrace: 6.9.2017
1. zboží: 8.9.2017

Jaký je příběh vaší tvorby?
Prešla som viacerými štádiami tvorenia, určite to nebolo tak, že som hneď vedela, čo chcem robiť a ako to má vyzerať. Ale vždy som mala rada papier a zápisníky. Tak som objavila scrapbooking. Ale zistila som, že lepenie papierov je pre mňa príliš čisté a sterilné. Tak som jedného dňa chytila do ruky štetec a začala patlať. Odvtedy neviem prestať. Páči sa mi nechať tam niečo ako odtlačok.
Značku Clouds&Petals som vytvorila iba nedávno, po tom ako sa viacero mojich pokusov (a omylov) vyformovalo do jedného štýlu, ktorý sa páčil aj niekomu inému ako mne. Prvé svadobné knihy som predala pod inou značkou. Potom som si povedala, že si zaslúžia vlastný život.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
Je to ako dobrodružstvo s neistým koncom. Pretože ja naozaj nikdy neviem, ako to nakoniec bude vyzerať. Dokonca už ani nerobím plány ďalej ako do polovice projektu. Pri mojej výrobe totiž používam veľa mokrých techník, o ktorých naozaj neviem ako dopadnú. Takže väčšinou mám len zvolenú farebnú kombináciu a nejaký hlavný motív. Ale po prvých dvoch krokoch farbenia sa to môže zmeniť. Musela som sa naučiť byť flexibilná v svojich plánoch a viac dôverovať procesu. Ale musím priznať, že niekedy je to aj frustrujúce.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
Vypnúť počítač a tvoriť podľa seba. A počúvať aj tie volania, ktoré sa zdajú bláznivé. Také, ktoré narúšajú našu predstavu o tom „ako by to malo byť“ alebo o tom „ako by to spravili ostatní“.

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
Moje projekty často začínajú len ako pekné farebné kombinácie, ktoré niekde zbadám. A tie sú všade. Na oblečení, v knihách, na ulici. Často sa mi dve tuby s farbami vyskytnú vedľa seba a ja si poviem „hm, to stojí za pokus.“ Veľa inšpirácie vychádza zo samotného materiálu. Keď zbadám kvetinku alebo lepenkové výrezy, ktoré sa mi páčia, chcem ich použiť.
A strašne rada mám, keď má zákazníčka nejakú inšpiráciu, napríklad svadobné oznámenie alebo farby. To je pre mňa taká hádanka, ktorú musím prehnať svojím kreatívnym strojčekom.
Ak mám nejaký blok (áno, stáva sa), tak stačí, keď chytím do ruky nejakú farbu alebo kvetinku a koliečka sa zase začnú točiť. Stačí spraviť jeden malý krok. Ak by náhodou nepomohlo ani to, tak to určite vyrieši šálka čaju alebo horká čokoláda. :)

Kde vaše věci vznikají?
Mám jeden pracovný kút s veľkým stolom, na všetko – tvorenie, fotenie, prácu za počítačom i balenie. Okrem toho som s rozpracovanými projektami rozťahaná na všetkých poličkách v dosahu. Strašne nerada ten kút ukazujem, stále mám pocit, že je tam neporiadok, ktorý by nemal nikto vidieť. Snáď to jedného dňa prekonám, lebo upratať sa to nedá (skúšala som to).

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
Clouds&Petals je zatiaľ one-woman-show. Všetko robím sama. Vyrábam, fotím, editujem, píšem. Všetko sa odohráva v tom mojom kúte pod oknom. Mám jedného fešného pomocníka, ktorý občas odnesie balíky na poštu alebo vyrieši nejakú počítačovú kalamitu (manžel).
Najväčší hlavybôľ mám zatiaľ z fotografií. To, čo teraz vidíte pri výrobkoch je už tretie vylepšenie štýlu a techniky fotenia. A stále mám čo zlepšovať.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Najfascinujúcejšie pre mňa je to veľké množstvo ľudí, ktorí majú potrebu a odvahu niečo vyrobiť vlastnými rukami. Je to nekonečne veľa kreatívnej energie, ktorá sa realizuje. Taká malá smršť nápadov. A je skvelé, že na Fleri majú priestor, kde to ukázať.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
Jedna z najinšpirujúcejších vecí, ktoré som kedy videla, je tvoriace dieťa. Máme 7-ročného chlapčeka a občas ho zavolám, či nechce robiť niečo so mnou. Zakaždým ma fascinuje, ako mu je všetko jedno. Rád robí s farbami v spreji. Tam, kde ja mám už chuť zakričať „Stačí, už to nechaj uschnúť“, on nanesie ďalšie vrstvy. Nakoniec má z toho krásne farebné jazierka a kombinácie, o ktorých sa mne môže iba snívať.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Že sa mi podarilo vyprofilovať tento štýl a značku z toho množstva nápadov a možností, ktoré som mala.

A váš veliký sen? :-)
Chcem byť sama sebe šéfkou, v práci, ktorá nespadne do rutiny. Chcem proste, aby táto značka mala úspech.

 

potuk a dubedatka

Fler.cz/potuk-a-dubedatka

Jaký je příběh vaší tvorby?
Začalo to klasickou liduškou, následovalo mnoho výtvarných kurzů, výtvarná střední škola. Po ní jsem se odchýlila ke studiu teorie umění. Snila jsem o práci kurátorky. Při studiu na VŠ jsem dělala hlavně grafiku, tehdy jsme si s kamarádkou začaly pohrávat s myšlenkou, že si jednou otevřeme vlastní obchod.
Potom se ze mě stala maminka a zkoušela jsem šít a vyrábět vlastní hračky, protože první dítě odmalička tíhlo spíše k věcem, ze kterých je patrná ruční výroba i různé nedokonalosti, designové skvosty nechával bez povšimnutí. Já si dál snila o vlastním obchodě nebo dílně, ale na realizaci nebyl čas a hlavně odvaha.

Ten velký zlom přišel poměrně nedávno, kdy jsem byla nucena podstoupit operaci v celkové anestezii, ze které mám odjakživa panickou hrůzu. Na nemocničním lůžku jsem si tehdy slíbila, že jestli to přežiju, začnu se vyrábění hraček a věcí pro děti věnovat naplno. No a dopadlo to dobře a opravdu jsem začala. Teď vyrábím to, co cítím, že zrovna vyrábět mám, co mě těší a dává smysl a doufám, že mé výrobky udělají radost dětem i rodičům. Je to takové mé poslání.

Jaké to je, když usedáte k výrobě?
Těším se na to, všechno si pěkně připravím, úhledně srovnám a začnu pracovat. Během chvilky to však v místě, kde pracuji, začne vypadat jako po náletu kobylek. Ale já to mám ráda, ten můj chaos. Co je nejdůležitější, sedím zásadně na zemi.

Co si myslíte, že je pro tvůrčí proces nejdůležitější?
Správné rozpoložení a vhodné podmínky, bez toho to nejde. Většinou si na tvorbu vyčlením určitý čas, ale párkrát už se mi stalo, že jsem vyrazila například do spíže pro jablka, ale během cesty to na mě přišlo a musela jsem bezodkladně začít na něčem pracovat.
Některé nápady realizuji ihned, některé nosím v hlavě roky. Rozhodně nejsem člověk, který má hromadu skic a z nich vybírá to nejlepší, udělám maximálně tři a začnu realizovat. Mám totiž skicář v hlavě :)

A co vás v tvorbě ovlivňuje a doprovází?
Ovlivňují i doprovází mě hlavně naše děti. Rády mne pozorují a radí mi a mě baví s nimi konzultovat. Velkým přínosem je samozřejmě můj muž, nebýt něj, už jsme dávno vyhořeli, já bych byla minimálně bez dvou prstů a tak dále a tak dále, to vám snad ani nebudu vyprávět. Za zády ho mít ale nemůžu, vlastně kromě dětí nikoho, s tím mám problém. Společnost mi ale vždy dělá hudba a zpěv městských ptáčků.

Kde vaše věci vznikají?
Když nejsme doma, pracuji většinou venku před naší chatičkou v lese nebo u rodičů na zahradě. Doma ráda využívám balkon, když to počasí umožní. V ložnici sdílím společně s mužem malý stolek. On tam má kytary, pedály, kabely a asi tak sto dalších věcí a já štětce, barvy, šmirgly, vrtáčky… symbióza. Spolu tam ale nepracujeme. Pro mne je ale stejně nejdůležitější ten prostor na zemi.
Našemu bytu by se každopádně hodně ulevilo, kdybych to všechno mohla přesunout někam jinam. Jestli víte o volném nebytovém prostoru či dílně, já se hlásím.

Jak vypadá cesta vašeho výrobku na Fler?
S tím stále bojuji. Taky foťák žádná sláva, světelné podmínky snad ještě horší. Focení se odehrává v dětském pokojíčku, musím dětem sundat všechny obrázky ze zdi, pověsit své výrobky a fotit a fotit a potom vybírat a upravovat v PC. Popisky mi moc času nezaberou, posuďte sami.

Líbí se vám Fler? Co konkrétně vás na něm okouzlilo? :-)
Samozřejmě, jinak bych tu nebyla. Líbí se mi, že je přístupný a otevřený všem a nejvíc ze všeho milá a přátelská atmosféra.

Co inspirativního můžete doporučit ostatním?
Určitě tenhle článek: Materialtimes.com/tema-tydne/vzali-to-do-svych-rukou.html a moc ráda se kochám zde cabinporn.com.

Co považujete za svůj dosud největší úspěch?
Naše děti.

A váš veliký sen?
Vlastní dílna/ateliér, autorská metráž, zrealizovat knížku/leporelo, ale nejvíc ze všeho mít velkou a spokojenou rodinu.

 

 

 

 

Úvodní foto: koa-koa-baby