Roman a Marie Mikušovi tráví každé léto v roubené chaloupce na samotě v chráněné Ptačí oblasti Beskydy. Není tedy divu, že v Romanově řezbářské dílně začaly brzy vznikat věrné ptačí podobizny, které Marie krásně maluje a píše k nim zajímavé povídání.

Jako prvního vytvořili ledňáčka. Roman chtěl kromě práce na velkých sochách udělat také něco menšího a barevného pro jejich ročního syna Kryštofa. Vyřezal chlapečkovi malého ledňáčka, Marie ho nabarvila a první společný výrobek a velká radost z něj byly na světě. Ledňáčka i další ptáčky z jejich beskydského hejna najdete na Fleru pod profilem PEPE dekorace a Marii jsme poprosili o pár odpovědí.

Ledňáček
Rychlé, přesné pohyby, odborník je na ryby.
Závidí mu lovci s pruty, jiní tvrdí, že je krutý.
Rybky, žabky, ba i pulce dělává si na cibulce.
Mazaný to panáček, malý, pestrý ledňáček.

Má práce se dřevem ve vaší rodině nějakou tradici?
Je pravda, že nám v řezbářské dílně visí malý dřevěný obrázek květiny lepený z dýhy. Ten kdysi vytvořil Romanův otec, ale protože mu později více než umělecká tvorba zavoněl motorový olej, byla to spíše jednorázová záležitost. Ovšem práce se dřevem palivovým je pro oba Romanovy rodiče vášní již řadu let. K uměleckému zpracování dřeva přičichnul Roman jako dítě v řezbářském kroužku a dřevo nám postupně provonělo celý dům i život.

Jak máte práci rozdělenou? Oba vyřezáváte i malujete?
To ne, Roman vyřezává a já maluji. Připadá nám přirozené, že muž dává dřevu tvar a žena barvu. A náš syn tomu všemu dává smysl a ducha, díky němu taky naše společné tvoření začalo. S nápady přicházíme všichni.

Jak dlouho trvá vyřezat jeden výrobek od prvního tahu tužkou po závěrečnou povrchovou úpravu?
To je hodně různé, záleží na velikosti ptáčka i na konkrétním tvaru a barvách. Někdy se vejdeme do dvou hodin se vším všudy, jindy nám to trvá mnohem déle. Také to samozřejmě souvisí s tím, kolik kusů konkrétního výrobku jsme už v minulosti udělali. Třeba našeho i zákaznicky oblíbeného ledňáčka zvládáme mnohem rychleji než dříve a skoro už taky poslepu. Ovšem nové tvary a druhy ptáků většinou vznikají i několik dní.

Každý ptáček si nese ve své krabičce cedulku se základními údaji o daném druhu. To vymyslela paní učitelka, i když zrovna na mateřské?
Ano, tvoříme podle skutečných ptáků, a tak jsem chtěla, aby se o nich děti také něco dozvěděly. Když jsme začali dekorace vyrábět, pořídili jsme si dalekohled a chodili jsme ptáky pozorovat ven. Chtěli jsme je prostě potkat a něco o nich vědět. Dnes přebýváme na samotě a ptáci jsou všude kolem nás. Ne že bychom se s nimi dříve tolik nesetkávali, ale když se člověk nedívá, prostě je nevidí. Texty na kartičkách u našich dekorací nejsou nijak obsáhlé, jen základní informace, případně nějaká zajímavost. Myslíme si, že není zásadní mnoho vědět, možná ani umět určit názvy ptáků, spíše si přejeme probudit zvídavost a nalákat lidi ven hledat ty skutečné. Ze stejného důvodu začínám pro děti psát k dekoracím také básničky.

Myslíte, že dnešní děti ještě poznají, co to v lese ťuká do stromu nebo co jim to kuká nad hlavou?
Datla podle ťukání nebo kukačku podle hlasu děti nejspíš stále poznají. Jak ale kukačka vlastně vypadá nebo jaký je rozdíl mezi datlem a strakapoudem, nad tím už váhá i mnoho dospělých. Nijak to nehodnotíme, informací je dnes příliš mnoho ze všech stran. Nejde proto o znalosti, spíš o to, naučit se zase ptáky v přírodě vnímat, všímat si jich a hlavně umět žasnout. A samozřejmě nejen ptáky. To je také další důvod, proč svou práci děláme.

Vaše nabídka na Fleru obsahuje výhradně opeřence z českých končin, nemáte někdy chuť vyřezat nějakého pestrobarevného exota? Určitě by se dobře maloval.
Popravdě řečeno, zatím jsme o tom nepřemýšleli. Máme stále co vybírat z domácího ptactva a lidé se často diví, kolik pestrobarevných druhů vlastně žije i u nás.

Jaké dřevo se k vyřezávání nejlépe hodí?
Nejtvárnějším dřevem pro řezbáře je lípa. Je měkká a při opracování dláty se neštípe, z ní proto také vyrábíme drobné dekorace na Fler. Velké zahradní sochy však Roman tvoří i z tvrdších a odolnějších dřevin, jako jsou dub, akát či jilm.

Začali jste ledňáčkem a ptáky, nechcete se pustit do dalších tvorů, třeba do zvířat z lesní obory?
V ptačí říši máme stále co objevovat, ale přicházejí samozřejmě i další nápady. Občas tvoříme malá jednoduchá zvířata ze statku pro menší děti, láká nás velká lesní zvěř a na přání jsme dělali už taky chameleona. Manžel vyřezává sochy dravých ptáků a zvířat v životní velikosti, ale i malá nebarvená zvířátka. Do budoucna určitě na Fler přidáme i nové druhy.

Puštík
Za starým houštím u nás u domu
zabydlel se puštík v lípě, ve stromu.
Když se setmí, houká, i kočka ho slyší,
zlobí se a mňouká, že jí žere myši.
Za starým houštím v našem ořeší
loví sova puštík a kočky to netěší.
Svolávají porady, zakládají sdružení,
brblají na úřady, že na tom nic nezmění.

Připravila Michala Šmikmátorová, Fler.cz
Foto: Vojtěch Havlík, Roman Mikuš

 

Právě vychází nový Kreativ!

Těšte se na dárky pro vaši kreativní pohodu: písanku krásného ručního písma, samolepky na cokoli, třeba na marmelády a nový román, a týdenní plán pro vás nebo vašeho školáka.

Zkoumali jsme, kde se na českém i čínském nebi vzali draci, a máme návod, jak postavit takového, co zaručeně létá.

Betonové artefakty jsou luxusní trend, ale vy kvůli němu nemusíte vytřepat prasátko: originální květináče nebo svícny si vyrobíte klidně doma.

Zamilovali jsme se do větví a vyrobili z nich dekorace, garnýž i poličky, které přinášejí do domu severskou idylu.

Kostival se vyrovná chemickým mastím a tinkturám, zkuste si je vyrobit proti bolesti a na hojení.

Povzdychněte si nad osudem výtvarnice Milady Marešové. Mezi válkami byla výtvarná hvězda, tak proč se na ni zapomnělo?

Zjistěte, jak si prodloužit sladký pocit z dovolené i do dnů, kdy už zas budete běhat jako fretka mezi prací a domácností.

Asijská kuchyně stojí za to, abyste ji aspoň jednou zkusili. Bude jako vzpomínka na exotický výlet a příslib dalšího cestování.

Dýně jsou dobrosrdečné. Stačí jim dodat správného „parťáka“ a v kuchyni nabídnou nekonečné množství chutí.

Napište si recept na eko přípravek na mytí nádobí a zjistěte, jestli ho dokáže umýt k vaší spokojenosti.

Pokud doma najdete dvě polorozpadlé židle, nevyhazujte je, ale udělejte z nich romantickou lavičku.

 

Nový Kreativ je k dostání na stáncích i na Fleru, kde si můžete zároveň pořídit i předplatné časopisu.

Další ukázky z obsahu najdete i na www.ikreativ.cz.