Koupelové bomby (šumivé tvarované soli do koupele) zajistí příjemný a relaxační požitek během koupele. Stačí je vhodit do vody a pozorovat, jak se v podobě mírného perlení pomalu rozpouštějí, čímž se do vody uvolňují oleje, které něžně pohladí vaši pokožku a zároveň jí dodají dostatečné množství výživy a hydratace.

Během koupele se navíc do vzduchu uvolňují příjemná a léčivá aromata, která jsou součástí bath bombs. Tvarovaná šumivá sůl zároveň zjemňuje vodu, což přispívá k maximální šetrnosti k pokožce.

Výroba šumivých koupelových solí

Výroba bath bombs je oproti jiným kosmetickým výrobkům náročnější, a to především na opatření si surovin, které jsou k výrobě solí zapotřebí. Také doba zpracování je delší a finální výrobek nemusí být napoprvé takový, jaký bychom si přáli. Kompenzací je však rozmanitost vůní, tvarů a barev – „šumivku“ si můžeme vyrobit dle nálady nebo fantazie.

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

  • 125 gramů jedlé sody
  • 60  gramů kyseliny citronové
  • 60  gramů kukuřičného škrobu, alternativou je kukuřičná mouka
  • 2 ½ polévkové lžíce mandlového oleje, alternativa konopný nebo jojobový olej
  • 1 polévková lžíce vody (nejlépe destilovaná, nebo vodu převaříme)
  • esenciální oleje dle vkusu (celkové množství 20 - 25 kapek) – může být použito i více druhů
  • potravinové nebo kosmetické barvivo (kosmetická barva)
  • sprej s lihem (slouží jako desinfekce k postříkání forem)
  • forma
  • mísy, misky, rukavice, špachtle – dle potřeby

Pracovní postup - základ

Jedlou sodu, kyselinu citronovou a kukuřičný škrob/mouku nasypeme do mísy a důkladně promícháme.

V menší misce smícháme mandlový olej s vodou, přidáme esenciální olejíčky dle vlastního výběru a přidáme borax.

Barvivo přidáme do mističky dle jeho konzistence – pokud máme barvivo práškové, přidáme do práškové směsi, pokud máme tekuté přidáme do tekuté směsi.

Tekutou směs pomalu a za stálého míchání naléváme do práškové směsi. Konzistence směsi nesmí být ani suchá, ani mokrá (měla by odpovídat sušší kašovité směsi). Pokud nebude konzistence směsi správně zvolena, nebude možné šumivku vytvarovat – bude se rozpadat. Dle potřeby je nutné přidat sodu nebo olej.

Připravenou směs necháme cca 15 minut odstát a poté pevně natlačíme do formiček (používejme menší tvary, ne moc zdobené, spíše hladší). Hmota by měla dobře vyzrát, tudíž doporučuji nechat ve formě min. 3 dny. Vysychání je závislé na velikosti formičky, ve které směs zraje – čím větší forma je, tím delší doba uzrání je nutná. Po úplném ztvrdnutí a uzrání obsah vyklopíme a dále zpracujeme (zdobíme, balíme, apod.).

Exkluzivní provedení

Pracovní postup je vždy dle návodu. Pro exkluzivnější vzhled můžeme do směsi přimíchat bylinky – nejefektněji vypadají květy (růže, levandule, jasmín, …). Přidat můžeme i třpytivý prášek nebo různé dekorace, které zpříjemní celkovou atmosféru a požitek z koupele.

Pro výživnější koupel doporučuji do základní směsi přidat např. med, sušenou syrovátku, sušenou smetanu nebo včelí vosk (může být jemně nastrouhaný). Oživením je také strouhaný kokos, koupelový kaviár nebo drobné mýdlové konfetky, které se ve vodě rozpustí spolu se šumivkou.

S vůněmi, barvami i přísadami lze experimentovat dle nálady, fantazie a hlavně osobního vkusu.

Pozn.red.: V původní receptuře byla uvedena 1 čajová lžička boraxu. Receptura vychází z nabídky na francouzském trhu, kde je k dostání borax v biokvalitě, určený k využití v kosmetice. Protože tato ingredience není na českém trhu dostupná, po zvážení možných rizik pro spotřebitele jsme ji z návodu vyjmuli. Pro výrobu bath bombs není až tolik stěžejní.