Blíží se čas školních výletů a exkurzí a moje dcera Markétka si přála vlastní peněženku. Vybrala si látky a já ušila tři vzory. Ten poslední se jí líbil nejvíc a dávám ho ostatním k inspiraci. Jde o jednoduchý zavinovací typ na suchý zip. Dcera potřebovala kapsičky hlavně na mince, takže jsem ušila dvě na zip a jednu na kartičky nebo oblíbené obrázky. Ušijete svým dětem také takovou? Pojďme na to! :-)

Potřebujeme:

  • na vnitřní kapsy 2 druhy bavlněných látek
  • na vnější obal textilní kůži
  • zipy, suchý zip a šikmý proužek

Celkový rozměr peněženky je 14 cm na výšku a 27 cm na délku, přičemž délku si rozdělíte zhruba na třetiny.

Nyní si vypracujete jednotlivé třetiny. V prvních dvou mám všitý zip, ve třetí kapsičku. Délku zipu uzpůsobíte výšce kapsy.

Všívání zipů není složité, je třeba mít patřičnou patku. Nejprve našijete jeden díl látky a poté druhý díl podle obrázku.

Z lícové strany můžete zip zafixovat prošitím.

Tímto způsobem vypracujete oba díly peněženky. Prostřední díl jsem navíc podšila měkkým 1cm rounem, abych zpevnila "záda" samotné peněženky. Pokud použijete na vrchní obal místo pevné textilní kůže bavlněné plátno, je dobré ho podžehlit netkanou textilií

Při sešívání tohoto dílu nezapomeňte vložit pod samotnou kapsu díl kepru, který vytvoří vnitřní kapsu.

Vzniknou vám dva vypracované kapsové díly. Na levý díl našijte suchý zip.

Hotové kapsy vypadají v tuto chvíli následovně:

Díly sešijte k sobě.

Nyní si na vrchní díl našijte suchý zip. Vzdálenost od okraje si vyměříte svinutím vnitřního tvaru a podle něho upravíte umístění zipu.

Oba díly přiložte rubovou stranou k sobě a sešijte. Rohy jsem zastřihla do obloučku. Přebytečný materiál zastřihněte.

Poslední fází je přišití šikmého proužku. Osobně s ním nemám tolik zkušeností, ale nabízím vám malou vychytávku, která mi usnadnila hezké našití v obloučcích.

Tip:
Na rovné části stačilo proužek přichytit špendlíkem, v obloučcích jsem si pomohla nařasením, abych dosáhla úhledného našití z lícové i rubové strany.

Šikmý proužek pak stačí přišít na stroji. Já zvolila ještě prošití zdobným květinovým stehem, hlavně pro celkové zpevnění okrajů.

Hotovo :-)

Na vrchní stranu jsem dceři našila skleněný knoflík s kočičí hlavou, moc si ho tam přála.

Dodatečně jsem ještě přišila šedou kroucenou šňůrku, aby mohla peněženku nosit pohodlně na krku.

Myslím, že z téhle bytelné portmonky už dcera mince ztrácet nebude :-)