Tak, jako bývá jaro barevné a tvarově pestré, tak jsou okouzlující a bohaté výšivky. Májové období je navíc časem protkaným láskou a vášní nejen k druhým osobám, ale také třeba k umění, vaření nebo módě. Prostě s jarem rozkvétáme po všech stránkách :) A protože do módy jsme se beznadějně zamilovali už dávno, nabízíme vám jedinečnou fashion ochutnávku ze světa výšivek. Nalijte si limonádu z čerstvých květů a nechte se unést...

Zdroj fotografie: © Valentino Haute Couture, Spring 2015, pinterest

Každá nit má svůj začátek

Většina z nás si pod pojmem výšivka představí vlídnou tvář babičky, která sedí v houpacím křesle, v rukou drží vyšívací bubínek a tucet barevných bavlnek. My jsme se však rozhodli jít po zaprášených stopách dávné minulosti a vypátrat hlubší kořeny tohoto řemesla.

Tradiční pojetí výšivky je již odnepaměti pevně svázáno s Čínou, Indií a Egyptem. Právě zde se našly fragmenty vyšívaných tkanin, které jsou dle odborníků staré více než 3600 let. Samotné vyšívání lze definovat jako nejstarší lidové umění či „malbu“ jehlou a nití. Toto řemeslo bylo uplatňováno daleko dříve než například vynález tužky a prvních minerálních barev.

V Evropě vyšívací stehy začaly hrát hlavní roli na počátku našeho letopočtu. Na chvíli si nyní představte, že otevíráme pomyslnou truhlici plnou historických pokladů - tedy dochovaných výšivek. Mezi ty nejstarší a nejvýznamnější bezesporu patří nástěnný koberec z francouzského Bayeux z 11. století. Jedná se o 70 metrů dlouhou tapiserii, která vypráví o normanské invazi do Anglie.

Zdroj fotografie: © Tapisérie z Bayeux, 11. století, Skein

Také na našem území se stalo z výšivky přední umělecké řemeslo. České sbírky se mohou pochlubit například unikátní Heinigenskou tapisérií, která byla vytvořena v roce 1519 v Dolním Sasku v klášteře výhradně určeném jenom pro ženy. Postupem času obliba výšivky vzrostla natolik, že se začala hojně užívat také na oděvy, především královská roucha, později také kroje a bytový textil.

Mezi skutečné perličky patří technika vyšívání rybími šupinami, která má svou tradici dodnes především v oblasti Třeboňska. Rybí šupinky se aplikovaly na dámské kabelky, střevíčky či na rukavičky.

Velmi oblíbené zejména v renesanci byly také vyšívané kapesníčky či spodní prádlo. Zatímco v raném novověku se výšivka prováděla ručně, nástupem nového milénia už nám pouze zlaté české ručičky nestačí, a proto je drtivá většina konvenční výšivky vyráběna strojově.

 

 

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: Výšivka z počátku 18. století, Meg Andrews

 Zdroj fotografie: pinterest

Folklórní koktejl funguje i v moderní době

Myslíte si, že zdobený a barevný kroj patří pouze na tematické akce či uložit do vyřezávané staré almary? Nenechte se mýlit! Atributy samotných krojů jsou velmi nadčasové a i v současném módním světě si výšivka vybojovala své právoplatné místo.

Aktuální módní tendence se nechává inspirovat především prvky bohatého folklórního dědictví. Z lidové tvořivosti se začíná pomalu, ale jistě stávat efektivní inspirace pro celou řadu módních návrhářů i designérů.

Folklórní tematiky se chytly také módní návrhářky Andrea Hrušková a Michaela Homolová, které tvoří pod značkou Folkdiva. V jejich nabídce můžete naleznout propracované střihy, jemné ornamenty a především kvalitní organické materiály. Oděvní části samotných krojů jsou velmi nadčasové a variabilní. Pro běžné nošení si můžete pořídit třeba pouze halenku inspirovanou slováckými motivy, sukni s vyšívanými ornamenty nebo sofistikovaný, netradiční šátek.

Zdroj fotografie: vyshyvanka

Zdroj fotografie: Svitlycya

Zdroj fotografie: polonets

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: idei-dekoru

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

 

Zdroj fotografie: i.pinimg

Zdroj fotografie: pinterest 

Pozvěte do svého šatníku šmrnc i důvtip

Pokud je váš šatník poskládaný na vlně minimalismu a vaším nejmilejším odstínem je černá, je pro vás výšivka ta pravá volba!

Momentálně jsou velkým hitem jednotné, tlumené často také zemité odstíny v kombinaci se zářivými vyšívanými motivy. Velmi vhodnými materiály pro vyšívání jsou bavlna, len, hedvábí či vlna.

Skutečným trendem jsou výšivky na oblečení z denimu (džínovina), především na džínách či denimových vestách.

A opravdovou luxusní lahůdkou je rafinovaná kombinace éterického, svěžího tylu či hedvábí s konzistentní podšívkou a jemnou či rustikální výšivkou.

Rozhodně se nebojte váš šatník prozářit a dodat mu patřičné množství jarní svěžesti. Vše závisí na detailech! Zkuste si pořídit džíny s malou vyšívanou kapsičkou, košili s vyšívaným lemem, šaty s drobnými aplikacemi nebo jenom drobné vyšívané psaníčko.

Zdroj fotografií: pinterest

Zdroj fotografie: Twirl dresses

Zdroj fotografie: i.pinimg

 

Zdroj fotografií: pinterest

Fashion tanec rostlin, zvířat i dekadentních vzorů

Výšivka jako taková je inspirací pro mnoho umělců zejména pro její variabilitu. Lze skrze stovky metrů nitek, nití a stehů vyprávět celou řadu příběhů. Mezi ty nejoblíbenější patří výjevy z přírody, zejména spletitého světa rostlin či zvířat.

Momentálním trendem je také touha experimentovat a kombinovat výšivku s jemným potiskem. Mějte však na paměti, že je vyšívaný model potřeba doplňovat s kompletním lookem velmi citlivě a jemně. Výšivka je velmi dominantní a expresivní technika, která se dobře snáší s neutrálními odstíny. Tedy s krémovou, béžovou, karamelovou, šedou, případně černou.

Rozhodnete-li se pro vyšívaný outfit, zkuste na chvíli zapomenout ve své šperkovnici také výrazné náhrdelníky a brože. Vyměnit je můžete za drobné peckové náušnice nebo tenké náramky.

Někteří výtvarníci se nebojí překročit hranici fádnosti a pro své modely používají exotické peří, korálky, flitry, drahé kameny, minerály či stříbrné nitě. V redakci nás jednoznačně uchvátila práce skotské módní návrhářky Emmy Wilkinson, která se ve své tvorbě nechává unášet na vlně chladného, magického, tajuplného a vždy zeleného Skotska. Pokud jste tvůrčí duše a máte doma spoustu výšivek, které vám leží ladem, nyní je ten správný moment z nich vykouzlit aplikace, které mají styl i šmrnc!

Zdroj fotografie: Lucky Day

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

 

 

Zdroj fotografií: © Emma Wilkinson

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © embroidery_talent_art, Instagram

Zdroj fotografie: © liskin_dol, Instagram

Zdroj fotografie: Modfancy

 

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografie: © feltthefluffup, Instagram

Zdroj fotografie: pinterest

Zdroj fotografií: pinterest

 

Zdroj fotografie: Metisu Boutique

Zdroj fotografie: fashionipa 

Vyšívaný Fler

Také autoři na Fleru se zamilovali do této něžné a hravé techniky. Proto i zde můžete vybírat z pestré nabídky vyšívaných kabeliček, rafinovaných šatů, bláznivých etno sukní, skvostných broží, šperků či oblečení pro vaše děti. A mohou vám dělat radost právě teď :)

 

Sukňa etno Gaja od Artika

šaty Amelie od Artika

Folklorní set - vyšívané tričko a sukně od klarus66

Vyšívané folklorní... šaty od Orofärnë design

Šaty ručně vyšívané. od engishop

Sako od Tomášů

HEŘMÁNEK noční košile od AndreaD.

Insect Lady modrá od Paradum

 

Lněná tunika - tílko - pruhovaná s výšivkou od artsilk

Ručně vyšívaný povlak na polštář od ...jako vyšité...

Vyšívaná kapsička od Ivana Hrnčiříková

Lípa srdčitá ... lněná brož od  JEN LEN ateliér

Vyšívaná peněženka M Zelenina na režné od ololo

 

Batoh / vak režný od Břichopas toys

Pruhované šaty s výšivkou od La femme Mimi

Vyšívaná hedvábná krémová brož od Ateliér Františka

 Béžové džínové kapri s výšivkou vel. M od HelgaStitch

Jewel Gold od ZuzanaZachar

Myslivecky zelený vyšívaný bavlněný svetr v. 36/38 od Ateliér Františka

Olivový (ručně vyšívaný povlak na polštář) od alrepi

jarní bouře...šaty s výšivkou 40 od bukovina

Brož "černovláska" od Katerin

Sukně s folklorní výšivkou od Cérečky

Teplákové šaty modré s výšivkou od ZuzanaZachar

Květiny na černé od Jou Jou

Slavnostní šaty a capáčky s ruční výšivkou, černé od EL-Babymode

 

Ps: Milujte se(be) i věci, které děláte! ♥

 

 

 

Úvodní fotografie:  © Emma Wilkinson