Autorka kravičkové soupravy nazvané „Pastviny“ se odvážně pustila do kombinace hned několika dekorovacích technik. Je to netradičně nanášení vrstvy šlikru pro plastičnost obrázku, rytí do hlíny, použití latexu a malba engobami. Touto kombinací vytvoříte až prostorové motivy, které můžete engobami vystínovat podle libosti. Díky latexu, který je nutné před výpalem odstranit, zůstanou určité části obrázku v barvě hlíny, což vždy působí velice pěkně. Výsledek posuďte sami…

Materiál a pomůcky:

  • keramická hlína SB, šklikr MA, engoby, engoby Duncan, transparentní glazura
  • latex
  • starší štětec, štětce na malování, nůž, kovová jehla

Talíř je vytočený z hlíny SB, ta je tmavší než hlína MA, ze které máme rozmíchaný šlikr. Širokým štětcem nanášíme silnější nepravidelnou vrstvu.

Před nanesením šlikru zatřeme tenkou linkou latexem okraj talíře. Jakmile nám zavadne, můžeme jehličkou vyrýt hlavní motiv talíře.

Celou krávu přetřeme latexem v souvislé vrstvě, ne příliš tenké. Obláčky jsou vybarveny bílou engobou, poté je také zalatexujeme.

Díky tomu, že nám latex chrání již vykryté plochy, můžeme se rozmáchnout a širším štětcem zatírat celé plochy bez ohledu na spodní kresbu.

 

Tip:
Při práci s latexem důkladně větrejte, nepatří mezi voňavé materiály. Používejte vždy staré štětce, po zaschnutí latexu (zežloutne) jej ze štětin už nedostanete. Není možné jej vymývat vodou.

Pro větší barevnost vystínujeme pozadí alespoň třemi různými engobami. Pro plynulý přechod je možné engoby v paletce míchat.

Jakmile engoby zaschnou, jehličkou opatrně podebereme latex a celý jej sloupneme. Výrobek nesmí do pece s nesloupnutým latexem.

Tenkým štětečkem domalujeme drobné nedostatky. Pokud by se vám i po přežahu zdálo, že je barvy někde málo, domalujte dle potřeby.

Krása práce s kožovatou hlínou spočívá i v retušování. Máte-li engobu v místech, kde ji nechcete, opatrně ji odškrábněte nožíkem.

Přežahlé výrobky glazujeme ponořením do transparentní glazury, hrnek je vylitý bílou glazurou. Pálíme na 1180 °C.

 

Autor/foto: Lenka Šustrová

 

Nový Golem je tu!

Milí přátelé keramiky,

nějak se to tak stalo, že se nám sešlo takové zvířecí číslo. Sloni hned v několika variantách, žirafy klátící vesele nohama, divoká zvířena na pexesu, spokojené krávy na pastvinách a dokonce drak. No spíše je to takzvaný gryf, což byl bájný tvor, jehož mytologický původ sahá přinejmenším do 3. tisíciletí př. n. l. Často byl zobrazován se lvím trupem, zadníma nohama a ocasem a s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty. Tento gryf je motivem na replice reliéfního komorového kachle z Melic, který se stal nelehkým úkolem pro absolventy VOŠ restaurátorské a konzervátorské v Brně v čele s Ivetou Cimrmanovou. Máte se na co těšit.

Návštěvy vás čekají hned dvě, porcelánové studio Bisqit a keramická dílna Chucky.

A více z obsahu neprozradíme, to by pak nebylo při listování žádné překvápko... M.Š.

Keramický časopis GOLEM a jeho nové číslo nebo zvýhodněné předplatné zakoupíte i zde na Fleru.