Nenechte se zmást rozpustilým názvem značky. Pod značkou sojka letí se skrývají stylové, elegantní a minimalistické kabelky a praktické obaly na elektroniku. A navíc, dámy, které za značkou stojí, si zakládají na zodpovědném přístupu a spolupracují pouze s lokálními dodavateli. Nechte se Sojkou unést i vy prostřednictvím dnešního rozhovoru :)

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostaly k tvoření?
Jsme dvě kamarádky, které pojí spousta společných myšlenek i aktivit. Tvoříme spolu už 4 roky a jde nám to fantasticky. Máme podobné tempo a dokážeme si práci bez větších problémů rozdělit. Vzájemně se motivujeme a inspirujeme, snad nám to takhle vydrží i nadále.
Na počátku byl nápad vyrábět obaly na techniku: PC, tablety, telefony. Poté, co jsme ale objevily kvalitu a vlastnosti přírodní plsti, napadlo nás vyrábět i tašky. Myšlenka se uchytila a zcela nás to pohltilo.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Sojka se líbí a tím pádem jí v poslední době věnujeme samozřejmě čím dál tím více času. Ty začátky byly těžké v tom poznávání, mapování terénu. Také jsme měly určité představy, které se často neslučovaly s možnostmi. Hlavním pilířem bylo podporovat výhradně české dodavatele a to byl často také velký oříšek. Nyní je to vše o krok dále, jsme zkušenější a máme více času na kreativitu a tvorbu samotnou.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Je to šití. Obě dvě jsme se už jako malé holky učily šít na stroji. Moje babička byla švadlena, ale nemyslím, že to byl ten důvod. V té době bylo všechno jinak a ty domácí práce k těm holčičkám prostě patřily. Život nás ale zavedl úplně jiným směrem, spíše ekonomickým… A po vystudování nějakých škol jsme se staly součástí “systému”. Když pak během let vznikl prostor vrátit se k řemeslu, nebály jsme se toho a byl to správný krok. Děláme, co nás baví, a částečně nás to i živí, to je skvělý! A navíc… Máme svou svobodu.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Nabídka našich produktů je ustálená, máme rády minimalismus, nehýříme každý měsíc novými tvary, vzory a výstřelky. Máme v zásobě produkty, které jsou ve stálé nabídce, a scházíme se, abychom tvořily na objednávku. Proces od začátku začíná vlastně takovým brainstormingem… Řešíme naše možnosti, vhodnost materiálů, tvoříme střih, barvy… Pak přijde na řadu samotné šití a následuje kompletace, tzn. doděláváme ucha, nýtujeme, přiděláváme loga.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Jelikož jsme v tom dvě, je pro nás vždy nejdůležitější názor té druhé. Nemáme žádného guru, který by nám naše výrobky schvaloval. :) Pak je samozřejmě důležitý názor našich zákazníků a ten je ve valné většině pozitivní. To je to, co nás nabíjí a dodává celé záležitosti smysl. Je to vlastně taková satisfakce.

Doporučte Fler tvůrce, kterého máte rády.
Líbí se nám třeba keramika od Ema Mamisu.

Kdybyste měly upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi by to byly naše obaly na PC, tablety, čtečky a podobnou elektroniku. Přírodní plsť je jako obalový materiál geniální. Je měkká, ale přitom pevná a odolná, tlumí při nárazu a vypadá dobře. Tyto výrobky děláme především na zakázku dle rozměrů a nabízíme mnoho variant.

Nosíte či používáte své výrobky, nebo jste kovářovy kobyly?
Používáme právě obaly na elektroniku a nosíme kožené tašky.

Čemu se rády věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Věnujeme se převážně rodině, rády cestujeme, poznáváme a tvoříme zase jiné hodnoty. :)

Jak vypadá váš ideální den?
Nedaří se nám to moc často, ale je to asi den, kdy můžeme zůstat doma s rodinou a nemít absolutně žádné povinnosti. Nesmí chybět voňavá káva a dobrá nálada.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Máme poměrně dost nápadů a rozpracovaných projektů. Naším cílem je udělat si čas a dokončit je. Také snad konečně vyjde nějaký nový, větší ateliér či sdílený prostor, kde si budeme moct dovolit mít nepořádek a chaos. I to někdy inspiruje!