Šperkařky, zbystřete. Máme pro vás další tip na krásný hand-made vánoční dárek. Tyto náušnice v sobě snoubí dokonalou eleganci a čistotu, které obzvláště vyniknou při použití materiálů tón v tónu. Onou příslovečnou třešničkou na dortu jsou luxusní, ručně malované kabošony (v našem případě jsou od zdejší autorky Zuzky- Malované kabošony). Stejným způsobem můžete vytvořit i přívěsek, a získáte tak velice efektní sadu.

TIP:
Pokud použijete například modré "riflové" odstíny, můžete náušnice vzít k džínám a tričku, sofistikovanější kombinace jako černá/zlatá, vínová, temně modrá, ... doplní i společenský outfit. Jemnými barvičkami v tónech růžové, meruňkové se špetkou bílé zase získáte něžné doplňky k letním šatičkám.

Tak vybírejte, kombinujte a hurá do toho, věřím, že vám půjde dílo od ruky! :)

Použitý materiál:

 • 2 ks 14x4,5 mm skleněné kabošony
 • Toho round 11/0 č. 566 – Metallic Silver Frosted Antique Silver (TR)
 • Miyuki delica 11/0 č. DB0021 – Nickel Plated (MD)
 • Miyuki round 15/0 č. DB0021 – Nickel Plated (MR A)
 • Miyuki round 8/0 č. DB0021 – Nickel Plated (MR B)
 • Ultrasuede šedá nebo stříbrná
 • Nymo B (0,2 mm) šedá nebo stříbrná
 • (Fireline Crystal 0,12 mm)
 • 2 ks spojovací kroužky, 2 ks afroháčky, lepidlo

Použité stehy:

 • Beaded backstitch
 • Peyote stitch
 • Brick stitch
 • Síťový steh

Použité nářadí:

 • jehla, nůžky, 2x kleště na rozevření spojovacích kroužků

Kabošony nalepíme na Ultrasuede a vystřihneme (po celém obvodu necháme cca 5mm volný okraj). Ustřihneme si Nymo (cca na délku paží), prošijeme skrz Ultrasuede těsně vedle kabošonu a na spodní straně pevně zauzlujeme. Volný konec odstřihneme. Poté vyjedeme těsně vedle kabošonu na horní straně.

Základní obšití kabošonu:

(šijeme proti směru hodinových ručiček)

1. řada (beaded backstitch):
Navlékneme 4 TR, stáhneme na niti dolů a přiložíme těsně vedle kabošonu. Těsně za nimi prošijeme dolů a hned zpátky nahoru v úrovni před dvěma TR.

Dále těmito dvěma projdeme skrz, navlékneme opět 4 TR a opakujeme předchozí postup. Takto obšijeme celý obvod kabošonu (pozor, počet rokajlů musí být sudý, na konci tedy přidáme buď 2 nebo 4 rokajly!).

TIP:
Celou řadu rokajlů prošijte Nymem jednou dokola skrz – korálky se pěkně srovnají

2. řada (peyote):
Nit vychází z jakéhokoliv rokajlu první řady, navlékneme 1 rokajl TR a prošijeme třetím rokajlem první řady.

Opakujeme postup po celém obvodu, na konci uděláme přechod do další řady - prošijeme dvěma rokajly najednou – posledním z původní řady a prvním z řady druhé. V tomto bodu jsme na začátku třetí řady.

3. řada (peyote):
Mezi rokajly druhé řady budeme všívat vždy po jednom MD, na konci řady nezapomeňte na přechod do další řady (viz 2. řada, předchozí obrázek).

4. řada (peyote):
Mezi rokajly třetí řady budeme všívat vždy po jednom MD. Nyní máme hotové základní obšití kabošonu.
Obšité kabošony nalepíme na další vrstvu Ultrasuede a opatrně obstřihneme obě vrstvy najednou těsně kolem obšitého kabošonu.

Boční začištění kabošonu:

(šijeme po směru hodinových ručiček)

Začištění stran obšitého kabošonu (brick stitch):
Vycházíme ze stadia, kdy nit vychází nahoře těsně vedle obšitého kabošonu, navlečeme dva TR, prošijeme Ultrasuede ze spodní části směrem kolmo nahoru ve vzdálenosti druhého rokajlu (těsně u obšití kabošonu), nyní jím projedeme zespodu a lehce utáhneme (tím se nám rokajl „postaví“ kolmo).

Dále pokračujeme po celém obvodu stejným způsobem s tím, že už budeme přidávat pouze po jednom rokajlu.

Zakončení řady:
Pracujeme pouze s prvním a posledním rokajlem celé řady – nit nám vychází z horní části posledního rokajlu. Nyní projedeme prvním rokajlem směrem shora dolů, poté Ultrasuede shora dolů a nakonec podebereme první rokajl zespodu nahoru.

Zdobení:

(V této fázi je možné zapošít Nymo a navázat místo toho Fireline – práce bude pevnější.)

Vrátíme se nití zpět do základního obšití a začneme zdobením dle barevných bodů podle obrázku:

1. řada:
Mezi MD ze 3. řady základního ošití (červený puntík) dáváme vždy po 3 MR A, utahujeme a prostřední korálek vždy povytáhneme tak, aby tvořil špičku – pikotku.

2. řada
Mezi TR z 2. řady základního ošití (modrý puntík) dáváme vždy po 3 MD, prostřední korálek vždy povytáhneme tak, aby tvořil špičku – pikotku.

3. řada (hlavní motiv - kruh)
1. Mezi spodní korálky 1. řady základního obšití (zelený puntík) dáváme vždy po 3 rokajlech takto: TR–MR B–TR, pokračujeme po celém obvodu.

2. Vyjdeme nití v nejbližším MR B předchozí řady, navlékneme 3 TR a prošijeme opět tím samým MR B, dále 2 TR, opět do následujícího MR B a opakujeme postup po celém obvodu.

3. Nit nám opět vychází ve špičce předchozích trojic z TR, kde budeme opět dělat trojice jako v předchozí řadě, nyní ovšem vždy ze 3 MD a mezi každou trojici předchozí řady všijeme vždy po jednom MD.

4. V poslední řadě pouze projedeme trojicí z MD z předchozí řady, poté navlečeme 1 TR, pouze projedeme MD mezi trojicemi předchozí řady, opět navlékneme 1 TR, prošijeme skrz další trojici a takto opakujeme po celém obvodu.

5. Nyní pouze pro zpevnění prošijeme celou poslední řadu takto: 3 MD–TR–TR–3 MD … opakujeme po celém obvodu. Zapošijeme a odstřihneme zbývající nit, na zadní stranu náušnice navlékneme do jakéhokoliv MR B spojovací kroužek a afroháček.

Stejným způsobem ušijeme i druhou náušnici.

Pozn.:
Při výrobě hlavního motivu – kruhu – se bude zdát práce hodně „střapatá“, ale ve 4. a 5. řadě se krásně zpevní a srovná.