V předchozích dílech našeho povídání o beadweavingu jsme se podívali do historie šitého šperku a ukázali si několik základních stehů. Možná i vás tyto články zlákají k průzkumu obratnosti vlastních prstů. Co k tomu ale budete potřebovat? Jsou nějaké rozdíly mezi korálky? A čím se nejlépe šije? Poradíme vám přímo z praxe.

Semiramis | Leela

Rokajl, Toho, Miyuki a jiná cizí slova

Ještě před pár lety tomu tak nebylo, ale v současné době je už i u nás velice dobrá dostupnost kvalitního materiálu, ze kterého lze šité šperky vytvářet.

Výrobu nejznámějšího českého rokajlu převzala od zaniklého Jablonexu firma Preciosa a různé druhy rokajlu lze koupit v dobře zásobených galanteriích, různých specializovaných prodejnách s hobby materiálem a také samozřejmě v e-shopech. Je k dostání v široké škále barev, typů a velikostí.

Problémem českého rokajlu je určitá nepravidelnost korálků, což je překážkou při tvorbě pravidelných a geometrických tvarů a také to, že na běžně dostupném balení nenajdete žádné typové označení a v případě, že vám ten pytlíček rokajlu prostě dojde, velmi pravděpodobně se vám už nikdy nepodaří sehnat stejný odstín, stejný typ a stejnou velikost, což je škoda…

Něco takového se vám ovšem nemůže stát, pokud se rozhodnete do materiálu investovat víc a zakoupíte japonské korálky TOHO. K dostání jsou převážně v e-shopech, jejich cena je o něco vyšší než cena českého rokajlu a většinou se prodávají po menších baleních, ale vynikají jak obrovskou škálou barev a typů, tak vysokou pravidelností. Šperky z nich ušité vypadají úhledně, precizně. Samozřejmostí je přesné označení typu, takže lze vždy chybějící materiál dokoupit.

Asi nejdražším a nejexkluzivnějším materiálem jsou japonské korálky Miyuki, kde je opravdu jeden korálek jako druhý a z korálků Miyuki Delica se nádherně šijí geometrické tvary a barevné peyotové vzory.Eyes of the Circle by Sand Fibers

Blackwork Cuff by Ellygator

Rrkra: On a box

Naopak nejlevnějším a také bohužel nejhorším materiálem je rokajl z Číny. Při nákupu rokajlu nevybírejte jen podle barev, ale podívejte se, jak jsou korálky v balení pravidelné. Čínský rokajl poznáte – na první pohled je vidět velká nepravidelnost, doslova každý korálek je jiný. Druhým velkým záporem je jeho nestálobarevnost.

Není nit, jako nit

K šití rokajlových šperků nelze používat obyčejné nitě, jednak pro jejich malou pevnost a také pro jejich tvar. Můžete použít silonový vlasec nebo monofilovou nit, ale nejlépe se vám zřejmě bude pracovat se speciálními nitěmi na beadweaving – na rozdíl od obyčených nití jsou ploché a protáhnete jimi několikrát i ten nejmenší korálek. Jsou k dostání v několika typech a v široké barevné škále. U nás je k dostání buď Nymo nebo S-lon. Absolutně nejlepší je údajně nit Fireline, ale její cena je tak vysoká, že se hodí opravdu jen na ty nejvýběrovější kousky ;-)

Při vytváření šitých šperků (i nešperků) se rokajl kombinuje s minerály, mačkanými korálky, perličkami, ohňovkami, komponenty Swarovski… Můžete použít cokoliv, fantazii se meze nekladou – např. knoflíky, flitry, staré mince... Experimentujte a hledejte svůj osobitý styl i v používaných kombinacích.

např. Betty Stephan – pro australskou nevěstu:Pokud zalistujete jejím blogem, najdete na něm celý složitý pracovní postup, jak toto dílo vzniklo.

Miriam Shimon - CieloDesign: Mystical Orchid Necklace

Robin Griffes: Green Eden

Marina Nosova: Buket (lampa)

AnotherCountry: Earth Angel 3.0

gbdreams: Iris Mist

Evgeniya Semina: Falling In Love With Life All The More Wedding Dress

Cvik je nutnost!

Základní typy stehů pro beadweaving jste se tedy mohli naučit v červencovém článku. A bez jejich dokonalého zvládnutí raději rovnou zapomeňte na experimenty.

Zpočátku je problém práci v prstech vůbec udržet tak, aby měla nějaký tvar, aby stehy byly rovnoměrně utažené a práce vypadala úhledně. Všechno je jen o cviku a o trpělivosti. Pokud se chcete této technice naučit, připravte se na to, že zvlášť zpočátku bude třeba zkoušet, párat, opakovat, vracet se, opravovat chyby, všímat si toho, jak se práce pod rukama chová... A teprve až vám toto přejde dokonale do rukou, zkuste kombinovat, vymýšlet, experimentovat. Protože jedině při dokonalém zvládnutí techniky můžete vytvářet svá vlastní originální díla, která budou zpracovaná úhledně a profesionálně. A věřte, že pak nebudete potřebovat žádné návody – půjde to samo ;-)

Huib Petersen: Fall In Love

Náhrdelník "Lavondyss" | mischka

U nás je právě z těchto důvodů beadweaving zatím ještě pořád nepříliš rozšířená záležitost a udržuje se bohužel povětšinou v úrovni nejjednodušších technik a dokola opakovaných vzorů, které se vyučují v kurzech nejrůznější úrovně. Přitom se jedná o techniku krásnou a skýtající nekonečné množství možností. Netýká se jen šperků, lze jí vytvářet nejrůznější dekorace a doplňky, např. kabelky a peněženky, dokonce i sošky.

AnotherCountry: Soliel

Vysoce zvládnutá technika v kombinaci s originalitou a fantazií může dát vzniknout skutečně uměleckým dílům. A jsem moc ráda, že i v této oblasti se v Čechách a na Moravě blýská na lepší časy, protože komunita tvůrců šitých šperků zde na Fleru se utěšeně rozrůstá a z jejich rukou je zde k dostání velmi bohatý výběr krásných a profesionálně provedených kousků.

Kapsička na mince "Košíček" | Portokali

Dark flowers | Lucitka

Cruz | reeni

Huba buba od Amazonky | Šáányy

Chobotnice lesní | Mar-max

Jaro | Luuthien


Pokud si chcete šitý šperk koupit…

…zde je pár rad, podle čeho vybírat:

  1. Kvalita materiálu – prohlédněte si detailní snímky opravdu pozorně, všímejte si pravidelnosti rokajlu a jednotlivých fragmentů, ze kterých je šperk zhotoven. Nepravidelný rokajl není nijak na závadu, pokud se týká např. vyšívaných či freeformových záležitostí – u toho zvlášť je to naopak spíše ku prospěchu, pokud je ale někde v popisu zboží napsáno, že se jedná o TOHO či Delicu (tudíž finančně nákladný prvotřídní materiál) a při bližším pohledu zjistíte, že je každý korálek jiný, můžete oprávněně zapochybovat o tom, zda vidíte opravdu to, co je psáno…
  2. Pečlivost provedení – soustřeďte se na to, zda na vás věc působí úhledným a profesionálním dojmem. Z jediné rozmazané fotografie nic nepoznáte! Pečlivý prodejce má věc nafocenou i se zapínáním, aby dal zákazníkovi možnost prohlédnout si výrobek celý, nejen třeba ústřední vypiplaný motiv. Všímejte si okrajů práce – nekoukají někde nezapracované nebo zašmodrchané zbytky nití? Uštípnuté špičky drátů, křivě ustřižený podklad u vyšívaných šperků, nezačištěné okraje…? Jsou k sobě jednotlivé fragmenty pečlivě sesazeny? A co úhledné ukončení šitých šňůr a pěkně připevněné zapínání?
  3. Cena – pokud mohu doporučit, nevybírejte podle ceny. Výroba šitého šperku je záležitostí desítek hodin práce, ba spíše dnů a nezřídka i týdnů. Zaplatíte instalatérovi 300,- Kč za hodinu práce a ani nemrknete? Zkuste si představit, kolik by musel stát šitý šperk, pokud by jeho tvůrce použil stejný způsob ocenění těch hodin, které výrobou šperku strávil… Přidejte k tomu náklady na materiál a příslušné ohodnocení například originálního vlastního nápadu. Pokud kupujete např. velký složitý šitý náhrdelník za 500,- Kč, nebo vyšívaný široký náramek za 200,- Kč, může se jednat maximálně o charitu ;-)


Pokud těchto rad využijete a do šitého šperku nakonec investujete, věřím, že tím získáte absolutně jedinečný, pečlivě zhotovený šperk, u kterého si můžete být jistí, že ho na nikom jiném neuvidíte.

Doufejme, že není daleko doba, kdy u nás přestanou lidé nahlížet na tuto techniku jako na něco, co si lze běžně doma vyrobit „na koleně“, protože se jedná přece jen o obyčejné korálky… Věřím, že brzy uvidí rozdíl mezi levným „šmukem“, který se po dvou dnech nošení oloupe a rozpadne a mezi pečlivě provedenou prací zhotovenou s láskou, nápadem a talentem lidskýma rukama, během hodin a hodin práce, z tisíců droboučkých kousíčků poskládaných do fantastických, barvami hrajících tvarů…

PS: Před časem jsem prohlížela fotogalerii jedné Američanky na Facebooku, byly v ní fotografie z jednoho kurzu zřejmě už hodně pokročilých příznivců beadweavingu a zaujalo mě nejen dokonalé technické vybavení zúčastněných, ale především pro mě věc naprosto nevídaná - lektorem byl muž! To musíte vidět :-)) - Huib Petersen: www.petersenarts.com

Huib Petersen: Pink Rose

 

 

Úvodní foto: Dini - Beadazzled of Oregon: The Chevron Collection