Beadweaving by se do češtiny dal přeložit jako šití z korálků. Šitý šperk na opravdu profesionální úrovni už jsou hotová mistrovská díla, nad nimiž zůstává rozum stát. Hodiny, dny i týdny mravenčí práce, vyžadující zručnost, sebekázeň a fantazii (a po letech samozřejmě i část vašeho zraku), dávají vzniknout netradičním objektům. A protože na Fleru se sdružuje již početná skupina vyznavaček beadweavingu, představíme si dnešním návodem základní stehy (můžete si zatím vyzkoušet :-) a posléze v dalších článcích též historii a současnost šití z korálků.

Základní jednotkou každého šití je samozřejmě steh. U šití z korálků to není zrovna takový steh, jak si ho pod tím pojmem představí většina lidí, ale přesto steh. Vybrala jsem pět korálkových stehů, bez kterých žádná správná korálkářka nedá ani ránu.

Materiál a pomůcky:
nůžky
rokajl (drobné korálky většinou válcovitého vzhledu)
jehly na perličky
nit


Snad všechny tyto pomůcky seženete v každé lépe zásobené galanterii, jen je to někdy zboží spíše „podpultové“, takže se musíte zeptat. Jehly na perličky jsou specifické jehly určené pro práci s korálky, poznají se podle nápisu na krabičce nebo podle toho, že jsou tenké, dlouhé a mají velmi úzká očka. Co se týče nitě, tak si nepředstavujte běžnou nit, kterou si přišíváte upadlý knoflík ke košili. Existuje řada korálkových nití, které jsou ale většinou k dostání jen ve specializovaných prodejnách. Dají se však nahradit tenkým vlascem nebo nití monofilovou, která je poměrně snadno k sehnání třeba právě v galanteriích. 

Ladder stitch

Ladder stitch se do češtiny přeloží jako žebříčkový steh a sám o sobě je poměrně málo použitelný. Využívá se hlavně jako základ pro další stehy, dva z nich si ukážeme. Spočívá v tom, že korálky šijeme bočními stranami vedle sebe a vytvoříme tak jakýsi žebříček.

1. Navlékneme si dva korálky a protáhneme jehlu prvním z nich. Korálky se nám hezky seřadí vedle sebe.
2. Jehlu protáhneme i druhým korálkem.
3. Navlečeme si třetí korálek a jehlu protáhneme opět tím druhým. 

4. Jehlu opět protáhneme tím třetím.
5. Navlékneme si čtvrtý korálek a jehlu protáhneme třetím.
6. Jehlu opět protáhneme tím čtvrtým.
7. A máme žebříček ze čtyř korálků, pokračujeme stejným způsobem, dokud nejsme s jeho délkou spokojeni, třeba až do nebe. 

Něco jste nepochytili? Zde je schéma prvních kroků: fialová linka znázorňuje aktuální krok, šedá ty kroky, které jsme už udělali:


Herringbone stitch

Herringbone je v překladu doslova „rybí kost“ a tento steh dostal toto jméno zaslouženě podle jeho charakteristické kresby, která vypadá jako vzor, který zanechávají kostičky v rybím filé. Je to efektní a rychlý steh, který vynikne především ve své ploché podobě, již si teď ukážeme.

1. Jako základ pro herringbone se používá ladder stitch ze sudého počtu korálků. Využijeme tedy žebříček, který jsme si připravili. Na jehlu si navlékneme dva korálky a protáhneme ji druhým korálkem v žebříčku.
2. Jehlu protáhneme třetím korálkem žebříčku.
3. Navlékneme další dva korálky a protáhneme čtvrtým korálkem žebříčku.

4. Nyní je třeba jehlu otočit, abychom mohli pokračovat v šití tím směrem, kterým jsme začali. Je možné to provést různými způsoby, v tomto případě jsem zvolila to, že jsem jen jehlu protáhla čtvrtým korálkem z čerstvě ušité řady. Na korálku pod ním tak zůstane vidět nit.
5. Navlékneme si další dva korálky a protáhneme jehlu druhým korálkem z řady pod ním a pak ještě třetím, aby se nám dvoukorálky spojily.
6. Přidáme další dva korálky a můžeme se vrhnout na další řadu.

Něco Vám uniklo? Zde je schéma prvních kroků: Fialová linka znázorňuje aktuální krok, šedá ty kroky, které jsme už udělali.

A nakonec to může dopadnout třeba takto (na obrázku jsou ozdobná ramínka k podprsence):

Ramínka žužu | ROCKAIL

Herringbone je ovšem steh velmi variabilní a neomezuje se na plochou formu, můžou se z něj dělat dutinky, rovné i kroucené nebo se s ním dá i obšívat. A pak to může dopadnout třeba takto:

Uprostřed ohňovka | Vladstrachna

Brick stitch

Brick stitch je v doslovném překladu cihlový steh. A jako u spousty stehů jeho jméno odhaluje techniku, kterou se šije. Ta spočívá v tom, že se na sebe korálky kladou jako takové cihličky.

1. Tento steh je dalším, který používá pro svůj základ ladder stitch. V tomto případě však nejsme omezeni počtem korálků a můžeme si udělat žebříček dlouhý, jak jen chceme. Na začátku řady si navlékneme na jehlu dva korálky.
2. Jehlu podvlékneme pod nití, která spojuje poslední korálek s předposledním, a provlékneme ji druhým korálkem.
3. Navlékneme již jen jeden korálek.

4. Opět jehlu podvlékneme pod nití, která nám spojuje spodní korálky, a provlékneme ji třetím korálkem.
5. Novou řadu začínáme opět tak, že si navlékneme dva korálky a jehlu provlékneme druhým z nich.
6. Dokončíme řadu a můžeme jít na další.

Něco Vám uniklo? Zde je schéma prvních kroků: fialová linka znázorňuje aktuální krok, šedá ty kroky, které jsme už udělali.

Cihličkový steh je však nejznámější svou kruhovou formou. A ta může vypadat třeba takhle:

Agora | Aboladen

Square stitch

Určitě už jste se někdy setkali s náramky tkanými na stavu. Tak s tímto stehem docílíte stejného efektu s několika výhodami. Nejpodstatnější z nich je ta, že vám na konci šití nezbyde žádné velké množství nití z osnovy, se kterými byste potom museli nějak operovat. Zanedbatelná není ani větší pevnost výrobku, větší variabilita a žádné bavlnky, které mohou časem zpuchřet. Oproti tkaní na stavu je však tento steh časově náročnější.

1. Počet korálků, které si navlékneme, není nijak limitován, jen zvolenou šířkou výrobku. Já jsem navlékla čtyři korálky plus jeden, který půjde už do další řady. Protáhneme jehlu čtvrtým korálkem.
2. A protáhneme ji i prvním v nové řadě.
3. Přidáme druhý korálek a protáhneme jehlu třetím korálkem v řadě pod ním.
4. Protáhneme jehlu opět druhým korálkem v nové řadě.

5. Navlékneme třetí korálek a protáhneme jehlu druhým korálkem v první řadě.
6. Jehlu opět protáhneme třetím korálkem v nové řadě a navlékneme čtvrtý korálek, který přišijeme stejným způsobem.
7. Šijeme tak dlouhý náramek (nebo cokoliv jiného), jak jen chceme.

Něco jste nepochytili? Zde je schéma prvních kroků: fialová linka znázorňuje aktuální krok, šedá ty kroky, které jsme už udělali.

A takovýhle může být výsledek:

Rozsypané lentilky | linzii

Peyote stitch

Tento steh pochází od severoamerických indiánů a je poměrně snadný a rychlý.

1. Navlékneme si lichý počet korálků – sudý počet na jednu řadu plus jeden do nové. Samozřejmě by šlo udělat řady i z lichého počtu korálků, ale šití už by bylo o něco složitější. Jehlu protáhneme druhým korálkem od konce.
2. Navlékneme další korálek a jehlu protáhneme dalším „obkorálkem“.
3. Když skončíme první řadu, navlékneme další korálek a jehlu protáhneme korálkem, který nám jakoby vystoupil nahoru.
4. Stejným způsobem pokračujeme dál. 

Něco Vám uniklo? Zde je schéma prvních kroků: fialová linka znázorňuje aktuální krok, šedá ty kroky, které jsme už udělali.

Peyote v této své ploché variantě se používá hojně k tvoření náramků, protože se mu dobře uzpůsobují vzory (a je rychlý).

...Desperado...DadaJaga

Ale vzhledem k tomu, že je to steh snad ještě variabilnější než herringbone, tak se velmi často používá i  k obšívání nejrůznějších předmětů (zde na obrázku vidíte knoflíky):

Chic knoflík | Mar-Max

Nebo formou dutinek: 

Hadice zkroucená | zufie


A to je vše?

Samozřejmě, že korálkových stehů existuje mnohem více a každý steh má nepřeberně variant a poddruhů. Stehům šlape na paty i řada technik, které nejsou doslova stehy, ale daly by se k nim přirovnat. Jako příklad za všechny jmenujme třeba korálovou techniku, jež je velmi efektní a kopíruje vzhled mořských korálů:

Oranžáda pro mořskou pannu | Dračí sedma

Dále se šijí různé spirály, při jejichž výrobě se často neobejdeme jen s rokajlem, ale musíme si přibrat i perličky a korálky. Spirály mají málokdy jinou variantu než tu spirálovitou a ačkoliv s některými lze i výrobek obšít, jedná se už o činnost náročnou a čistě zdobnou. 

Modráskový náhrdelník | Reeni

A když zvládáte základní stehy na výbornou a už vás nebaví držet se nějakých pravidel a určených tvarů, můžete se pustit do náročnějších věcí nebo dokonce do takových šíleností jako je free form, tedy doslova volný styl. Free form je kombinací vámi zvolených stehů, technik, materiálu a především vaší fantazie a citu pro barvy. A pak to může dopadnout třeba takto:

Pharaoh | Leela

Velký bariérový útes | Aboladen

Steh sem, steh tam...

Stehy jako takové jsou všeobecné, je jich spousta a dnes se na většinu z nich dá pohlížet tak trochu jako na lidové písně – už se neví, kdo přesně je vymyslel, zpívat/šít je může každý, ale záleží jen a jen na umu a talentu toho daného umělce, jakého výsledku se dočká.

Vy se zanedlouho dočkáte podrobnějšího povídání o zajímavé historii beadweavingu.

Klub "Fler Beadweaving Team - tvorba šitých šperků z rokajlu" mezitím najdete tady.

 

Úvodní foto: Náramek s fialovými kvítky | mischka