V květnu letošního roku měl světovou premiéru nový dokument o módním průmyslu, který vznikl pod taktovkou režiséra Andrewa Morgana. Andrew byl typickým konzumentem "rychlé módy" až do doby, kdy se k němu dostaly záběry z dubna 2013, které zobrazovaly zřícení bangladéšské továrny Rana Plaza. Továrny, ve které se vyrábělo oblečení pro řadu známých nadnárodních oděvních značek. Jedné z největších katastrof oděvního průmyslu věnovala pozornost nejrůznější média a problematika dnešního fungování módního světa se poprvé dostala více na veřejnost.

Až do té doby mnozí z nás netušili, že by ty krásné hadříky v našich skříních mohly i škodit.

Fotky zřícené továrny Andrewa zasáhly tak, že začal pátrat po tom, kde se vlastně oblečení bere. Jeho pátrací mise mu otevřela oči natolik, že v tom nechtěl být sám.

Slovo dalo slovo a vzniknul dokument THE TRUE COST.

THE TRUE COST je dokumentem o realitě módního průmyslu.

Je to příběh o našem oblečení, které nakupujeme v řetězcích.

Je to příběh o lidech, kteří ho šijí.

 

Vyprávění Andrewa nás během sledování přenese do Indie, Kambodži, Bangladéše, ale i do sídla firmy H&M. Slovo v dokumentu dostávají kromě majitelů továren nebo bavlníkových polí i samotní pracovníci, módní aktivisté nebo znalci z oblasti ekonomie.

Cílem je jediné.

Zprostředkovat plastický obraz situace a znázornit dosud nevyřčenou skutečnost:

Jaká je opravdová cena levné módy.

 

THE TRUE COST je bezesporu natolik silným a průlomovým dílem, že byste ho měli vidět i vy.

Aktuálně můžete dokument THE TRUE COST zhlédnout 30. listopadu v Plzni. Promítání se uskuteční od 19:30 v prostorách plzeňské Papírny a bude to s největší pravděpodobností poslední letošní veřejná projekce.

Další budou následovat v novém roce.

Dokument THE TRUE COST rozšiřuje obzory a mění naše oděvní spotřební zvyklosti.

K lepšímu.