Daniela z profilu úsvit tvoří z kamenů. Na jejím profilu najdete šperky všech druhů i barev, základním kovem je všude bezolovnatý cín. Pojďte s námi prozkoumat moc minerálů a také další osobitý tvůrčí přístup.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jsem nenapravitelná romantička a jmenuji se Daniela. Tvořím. Inspiruji. Raduji se. Relaxuji. Odpočívám. Mám ráda vůni jarního deště, frézií a tlapek mých pejsků. Když svítí slunce, voní moře nebo les po dešti, zastavím se a jen jsem.

Jak jste se dostala k tvoření?
Už jako dítě jsem malovala pastelkami stěny pokojů, později panenky, omalovánky a nakonec jsem našla i papír. Pak mne přepadla zvídavost vyzkoušet v tvoření vše nové. Ať už to byla kresba nebo malba různými technikami, dekupáž, drhání, keramika, smaltování, batika, dřevořezba… a objevila jsem kameny.
– Kameny na pláži, když je omývá moře a jsou krásně barevné, oblé, hladké a nabité pozitivní energií. 
– Minerály a krásu jejich barev. Fialkového ametystu, zlatého citrínu nebo zeleného aventurínu.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Tvoření a všemu, co s ním souvisí, se věnuji často. Odpočinu si tak ve svém kreativním světě od pracovních povinností.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
K technice cínování mne přivedla touha nosit na krku barevné nabíjející kamínky. Kameny mám moc ráda. Dokážu celé hodiny vybírat z mých bohatých zásob ten nejhezčí a nejzajímavější kousek. Zahřívám jej v ruce, prohlížím si ho, jak se třpytí proti slunci. Proto i mé šperky jsou hlavně o kráse kamenů. Každý z nich má své vlastnosti a majitele si najde, ať už podle znamení zvěrokruhu nebo díky lásce na první pohled.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Chuť tvořit. Výběr kamínku (celkem časově náročná disciplína). Kreativita – co si kamínek řekne sám. A je hotovo. Měla bych zmínit i mé někdy popálené prstíky, kouř z pájení (je třeba mít ochranné pomůcky a větrat) a jak já říkám, nehorázný tvůrčí nepořádek kolem.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Prvotními konzultanty mé tvorby jsou manžel, děti a kamarádky. A pak můj pocit spokojenosti a radosti, že vznikl krásný kousek. Když je nakupující spokojen, je to pro mne největší odměna.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Je to velmi těžké, doporučit jen několik tvůrců, když na Fleru je jich šikovných tak mnoho. Mám je ráda všechny, už jen, protože vytváří věcičky pro potěšení druhých, a to opravdu stojí za to.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Přívěsek Ještěrka na kamenech howlitu modrého, karneolu a kyanitu. Voda, oheň a země jsou symboly života.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
V začátcích svého tvůrčího období jsem své výrobky nosila hrdě a často. Teď jsem polevila, tak jsem spíš ten koník.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Věnuji se manželovi, dětem a pejskům. Mám ráda procházky v přírodě, jezdím na kole, přečtu si knížku nebo si zajdu zaplavat.

Jak vypadá váš ideální den?
Tvořit, tvořit a tvořit – cokoli nového a naplňujícího, slunečno, svěží vzduch a lehký větřík, dlouho spát.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Vyzkoušet práci se sklem. Líbily by se mi vinuté perly, baňky, vitráže… a možná něco jiného překvapivého a nenadálého… už se těším.