O novém druhu variabilní bižuterie zvané CVAK jste již asi slyšeli. Jedná se o šperky, kdy je daný pevný základ – náramek, náušnice či přívěsek, a my si podle momentální nálady, druhu a barevnosti oblečení atd., jen měníme buttonky. K dostání jsou buttonky již ozdobené ‒ s obrázky, kamínky a různými dalšími motivy, a nebo prázdné, coby samostatný komponent, určený k výrobě originálních šperků. A protože se blíží Vánoce, kdy chceme vypadat slavnostně, vytvořme si spolu šperk pro tyto příležitosti.

Obtížnost:  **

Malá hvězda

Materiál a pomůcky:
 

 • prázdný butonek CVAK
 • lepidlo vhodné k lepení bižuterie např. Rayher
 • 1 dvoudírkový korálek Hexagon
 • 6 korálků Kheops par Puca
 • 6 peletek (zvaných také přesýpací hodiny nebo diabolky)
 • korálky TOHO 11/0 nebo jiný rokajl této velikosti (dále jen rokajl)
 • Kovové korálky – kuličky, o průměru 2 mm
 • jehla a pevný návlekový materiál (např. Fireline)

Na jehlu navlékněte korálek Kheops, začněte ze strany, kde má korálek dvě dírky, 1 rokajl, korálek Kheops ze strany s jednou dírkou, dva rokajly a jehlu vpíchněte do druhé dírky stejného korálku Kheops. To celé opakujte ještě 5x, takže máme celkem 6 korálků Kheops oddělených rokajly a spojených do věnečku. Řadu končete dvěma rokajly.

 

Oba konce návleku spojte několika uzlíky, poté je vtáhněte do korálku Kheops a zbylý návlek do práce zapošijte. Jehlu provlékněte následujícími korálky do druhého rokajlu pod následujícím korálkem Kheops.

 

Navlékněte 3 rokajly a jehlu provlékněte následujícími dvěma rokajly minulé řady. To celé celkem 6x.

 

Návlek přiměřeně utáhněte, vznikla vám tímto jakási korunka:

 

Jehlu provlékněte tak, aby vyšla před prvním rokajlem pod pyramidkou, ušitým v první řadě. Práci otočte na rubovou stranu.

 

Navlékněte 1 rokajl, 1 korálek Hexagon a 1 rokajl.

 

Jehlu vpíchněte pod rokajly protilehlého korálku Kheops a provlékněte dvěma následujícími rokajly.

 

Navlékněte 1 rokajl, jehlu veďte druhou dírkou korálku Hexagon, navlékněte 1 rokajl a jehlu veďte rokajly pod protilehlou pyramidkou tak, že 2 rokajly vedle místa, odkud návlek vycházel, před vkládáním korálku Hexagon vynecháte. To celé pro větší zafixování ještě jednou prošijte.

 

Jehlou přejděte pod následující korálek Kheops tak, že vyjdete až za druhým rokajlem ušitým v první řadě, navlékněte 1 rokajl,1 peletku, 1 rokajl, 3 rokajly již dříve ušité vynechte a jehlu veďte 2 rokajly pod následujícím korálkem Kheops, opět již ušitými v první řadě.

 

Jehlu provlékněte rokajlem před peletkou, ušitým v předchozí řadě. Navlékněte 5 rokajlů a jehlu vpíchněte pod rokajl za peletkou.

 

Navlékněte kuličku a jehlu provlékněte 1. rokajlem před následující peletkou. To celé celkem 6x.

 

Návlek zapošijte do ušité hvězdičky a začistěte.

Velká hvězda

Materiál a pomůcky:

 • prázdný buttonek CVAK
 • lepidlo vhodné k lepení bižuterie
 • 1 dvoudírkový korálek Hexagon
 • 6 korálků Kheops par Puca
 • 6 peletek (zvaných také přesýpací hodiny nebo diabolky)
 • korálky TOHO 11/0 nebo jiný tip rokajlu odpovídající velikosti (dále jen rokajl)
 • 6 korálků ‒ kuliček o průměru 4 mm
 • 6 korálků Silky Beads Star
 • jehla a pevný návlekový materiál (např. Fireline)

Postup šití je u obou hvězd stejný od obrázku 1 až po obrázek 9 včetně. Pouze u velké hvězdy jsem použila v bodě, který ukazuje obrázek 9, rokajly hematitové barvy, jinak jsou použity rokajly stříbrné, ale není to důležité, můžete použít na celou hvězdu jednu barvu rokajlu. U velké hvězdy dále pokračujeme takto:

Jehlu provlékněte následujícími korálky a peletkou, navlékněte 1 rokajl, korálek Silky Beads Star, jeden rokajl a jehlu provlékněte následující peletkou. To celé dokola celkem 6x.

 

Přejděte do nejbližšího rokajlu před korálkem Silky Beads Star, navlékněte 1 rokajl, 1 kuličku, 1 rokajl a jehlu veďte následujícím rokajlem před korálkem Silky Beads Star, korálkem Silky Beads Star a následujícím rokajlem. To celé opakujte ještě 5x.

 

Následujícími korálky přejděte do první nejbližší kuličky, navlékněte 3 rokajly, jehlu provlékněte druhou ‒ horní dírkou korálku Silky Beads Star, navlékněte 3 rokajly a jehlu veďte následující kuličkou. To celé opakujte ještě 5x dokola.

 

Jehlu provlékněte následujícími 3 rokajly ušitými v minulé řadě, navlékněte 3 rokajly a jehlu veďte všemi následujícími korálky až k vrcholu příštího korálku korálku Silky Beads Star. To celé opakujte ještě 5x.

 

Pro větší pevnost doporučuji poslední řadu prošít ještě jednou. Zbylý návlek řádně zapošijte do motivu.

 

Hotové hvězdičky přilepte spodní částí všitého korálku Hexagon k prázdnému buttonku CVAK. Nechte řádně zatvrdnout, osobně doporučuji minimálně 24 hodin, záleží na použitém lepidle. Držte se návodu na obalu.


Návod pro časopis Korálki připravila Růžena Mikulová.
Růžena pochází z malé vesničky na Vysočině, ale již několik let žije v Berouně.
Láska ke korálkům ji provází od dětství. Asi ve 12 letech ji naučila teta, která se výrobou šperků z korálků živila, základům ketlování. Mezitím prošla obdobím všemožného tvoření, ale ke korálkům se stále vracela. Přibližně 2 roky se věnuje převážně šitému šperku. Její další láskou jsou květiny, jejichž motivy se v její tvorbě často objevují.

 A teď ono slíbené využití ve šperku:

CVAK bijoux

Nová, hravá bižuterie CVAK bijoux je už několik měsíců oblíbená. V kolekci najdete různé typy náramků a náhrdelníků, přívěsky, náušnice, knoflík do klopy, do nichž si můžete přicvaknout buttonky s různými motivy.


Novinkou jsou prázdné buttonky k vašemu vlastnímu dotvoření. Připravili jsme pro vás několik možností, jak s nimi pracovat.

Vystřihněte si kruh s obrázkovým motivem o průměru 14 mm a přilepte bižuterním lepidlem na prázdný button. Obrázek buď zalijte tenkou vrstvou pryskyřice, nebo přelepte skleněným kabošonem odpovídající velikosti.

Další možností je využití zbytků z práce s polymerovými hmotami. Vhodným vykrajovátkem si vykrojte z placky kruh, vložte do prázdného buttonku a upečte i s ním. Placičku pak můžete zalít pryskyřicí. Pokud chcete mít buton z polymeru méně plochý, místo vykrajovátka použijte silikonovou formičku.


Podělte se s námi i vy o své nápady! Těšíme se :-)

Připravila: Michaela Janáková a redakce časopisu Korálki.

 

Korálki 6 / 2015 - Vánoce

Poslední číslo roku bývá tradičně zasvěceno Vánocům. My jsme je letos pojali netradičně, fialovo-stříbrně. Naše autorky byly nadšené a věříme, že se vám jejich projekty budou také líbit.

Ve vánočním čísle časopisu Korálki převažuje opět šití z korálků, v tom vám vždy rádi vyhovíme. Oslovili jsme osvědčené i nové autorky. Tentokrát jsme tolik neexperimentovali v použití nových tvarů, spíš jsme se zaměřili na různé hvězdičky, které můžete použít jako šperk i jako dekoraci. V časopise najdete dále návod na obšití vánoční koule, střapec nebo třeba linecké z korálků.

Ale samozřejmě také šperky z korálků, drátu či textilu. Velmi povedené je obšití Swarovski VISIONS čtverců a Gianelle pro vás opět připravila lahůdku v podobě nádherného obšití kabošonu. Nezapomněli jsme ani na tolik oblíbené háčkování, přinášíme vám zajímavé články, rozhovor a mnoho příjemných pozvánek.

Vánoční číslo časopisu Korálki má projekty v mnoha technikách vhodné pro začátečníky i pokročilé, pro lepší orientaci jsou označeny jako vždy obtížností, podrobným obrázkovým obsahem členěným nejen podle typu projektu, ale i podle jednotlivých technik.

Vánoční Korálki mají 18 projektů, 52 plnobarevných stran, doporučená cena je 72 Kč a už jsou na stáncích! :-)