Tak nějak se tradičně poslední předvánoční týden můžeme všichni za svými pracovními koutky strhat. Bodlo by vám vybočit ze stereotypu? Prostě chvíli nic neřešit a nepřepínat? Tak už konečně vypněte ten modul "musímještě" (doporučujeme aktivovat autoimunitní systém "teďužjetojedno" :-) a přepněte na korálky s jehlou.  Soustřeďte se jen na své ruce. Pojďte si orazit u korálkování :-)

Tradiční sklářská výroba nám (nejen na Vánoce) poskytuje široký výběr krásných a ručně zdobených skleněných vánočních koulí i různé jiné tvary. Jenže v poslední době jsou na trhu k dostání převážně levné plastové náhražky. V tomto návodu se naučíte, jak z obyčejné plastové kuličky (nebo kinder vajíčka) udělat bohatě zdobenou vánoční dekoraci, která však může být i krásným dárkem.

Obtížnost 2

Materiál:

  • vajíčko Kinder Surprise 1 ks (nebo jiná plastová koule)
  • 15 g českého rokajlu 11/0 zlaté barvy
  • 5 g českého rokajlu 6/0 bílé barvy
  • 5 g českého rokajlu 11/0 bílé barvy
  • 2 velké korálky cca 8 mm
  • hliníková fólie
  • hedvábí, nitě
  • nit, jehla

Horkou jehlou nebo špičatým nožem udělejte malé otvory v horní a spodní části vajíčka.  Přišijte velké korálky (použijeme je až na konci obšívání vajíčka) (obr. 1).  Využijte kousek hliníkové fólie a oviňte budoucí vánoční koule.

Základ koule

...se šije pomocí síťkovaného stehu. (obr. 2).  Oranžový korálek - začátek.

Na nit' navléknete jeden bílý korálek, dva zlaté korálky, jeden bílý, dva zlaté a tak dále, dokud nebudete mít 18  korálků.

Provlékněte jehlu korálkem číslo 7 (obr. 2), dále navlékněte dva zlaté korálky, jeden bílý korálek, dva zlaté korálky a nakonec provlékněte jehlu korálkem číslo 1.  Následně navlékněte pět zlatých korálků,  jeden bílý korálek, dva zlaté korálky a provlékněte jehlu korálkem číslo 21.

Pokračujte v šití stejným způsobem (jako na obrázku 2) až do požadované délky pásku (délka pásku musí být přibližně totožná s obvodem kuličky/vajíčka). (obr. 3)

Navlékněte pásek na vajíčko a sešijte k sobě (obr. 4) a (obr. 5). Oranžový korálek (A) — první korálek pásku,  žlutý korálek (B) - poslední korálek pásku (odkud vychází nit na konci pásku), červené korálky přidáváme během sešívání pásku.Začínáme dekorovat kouličku. Přidejte tři korálky zlaté barvy mezi každými dvěma skupinkami horních a dolních korálků. Vyšijte velkými korálky (6\0)  bílé barvy střední část síťky (obr. 6) a (obr. 7):
Horní a dolní části

Obě šijeme stejným způsobem.

Základní proužek ušijte pravoúhlým stehem a sešijte k sobě. (obr. 8).  Navlékněte na velký korálek v horní části vajíčka.  Spojte toto kolečko s páskem pomocí šňůrek korálků a proužků pravoúhlého stehu (obr. 9). Opakujte i na druhé straně.

Pozor! Červené korálky(C)  jsou společné s páskem (obr.6) a (obr. 9).

Nakonec udělejte závěs a střapec z hedvábných nití. Přišijte je k vajíčku (použijte velké korálky nahoře a dole) a máte vše hotovo. :)

Přeji všem krásné tvoření a veselé Vánoce!