Velikonoce mám raději než Vánoce. Pro mne je to čas znovuzrození, probouzení přírody, návrat barev do života. Je to i čas rodinných setkání, návštěv, výměny a porovnávání velikonočních bochánků a nádivek, co se jim také říká "hlavička".

Moje maminka pekla nádivku přes celý plech hodně masovou, že připomínala spíš sekanou. Teta žlutou, vaječnou s uzeným, ale všichni se spoustou zeleného. Seděli jsme pak kolem hezky prostřeného stolu a porovnávali a chválili si své výrobky navzájem, klábosili a pozorovali děti, aby si s těmi nebezpečnými pomlázkami neublížily víc, než je nutné...

Dnes pomalu přebírá štafetu moje dcera...

Na samém začátku tohoto počinu byl hloubkový úklid v bytě prarodičů a nález štočku bavlněného plátna, barvy jemně broskvové. Ta barva si přímo říká o něco jarního, svěžího… přímo velikonočního?

Už vím! Velikonoční středovka! Ale co na ni? Kuřátka, vajíčka, zajíčci, …?

Kočičky!!!

Chci vymyslet vzor jen po okrajích. Doprostřed se přece dává váza s květinami nebo mísa s dobrotami. Byla by škoda ho zakrýt, naopak, musí pěkně rámovat to, co je na svátečním stole.

Miluju razítka a ráda si vyrábím svoje, technikou linorytu. Pro jarní ubrus budou stačit tři. Větvička s naznačenými pupeny, levá kočička a pravá kočička.

Větvičku rozkreslit tak, aby při tisku pěkně navazovala a mohl se vytvořit jakkoliv dlouhý proutek.

Nejprve vyzkoušet na papíře. Pak na ústřižku látky barvami na textil.

Jedu naostro. Ustřihnout čtverec látky, krejčovskou křídou narýsovat osy větviček a pak už jen tisknout a dávat pozor, aby si to člověk nerozmazal.

Činnost téměř meditativní, vzor složený z navazujících fragmentů. Každý z otisků se tak i v opakování stává originálem a celek živým a neopakovatelným.

Pro zesílení dojmu chlupatosti pupenů pak každou kočičku dotvořit jemnými, vícebarevnými tečkami, třeba ostrým párátkem. Po zaschnutí už jen zafixovat barvy žehlením a olemovat okraje šikmým proužkem v zelené barvě, ladící se vzorem.

Teď už jen DAROVAT = RADOVAT!

Ta slova jsou si nápadně podobná a myslím, že radost bývá obapolná. Pro obdarovaného, ale i pro toho, kdo daruje…♥

Veselé Velikonoce, holčičko!