Zaujal vás včerejší článek o chainmaille technice a rádi byste si zkusili, jaké je to pracovat s kroužky, spojovat jeden k druhému a vytvářet tak zajímavé šperky? Můžete začít třeba hned s naším návodem, který vám ukáže, jak si jednou z nejjednodušších chainmaille vazeb, tzv. japonskou “6 v 1”, vytvořit roztomilé náušnice.

Materiál a pomůcky:
28 větších kroužků
48 menších kroužků
náušnicové háčky
dvoje kleště


Velikosti kroužků

Ve výčtu materiálu výše schválně neuvádím přesné velikosti kroužků. Můžete totiž použít libovolné velikosti, jaké zrovna máte doma. Je ale potřeba držet se základního pravidla: menší kroužky by měly mít takový vnější průměr, aby se vešly do vnitřního průměru větších kroužků a zároveň by menší kroužky měly mít takový vnitřní průměr, aby se do nich vešel 4x průměr drátu větších kroužků.

Při každé práci s kroužky mějte na paměti, že je potřeba hlídat nejen průměr kroužků, ale také průměr drátu, ze kterého jsou kroužky vyrobené – to totiž bude ovlivňovat vzhled a chování výsledného díla – jeho pevnost a vůli.

V tomto návodu byly použity větší kroužky o vnitřním průměru 5 mm a síle drátu 1,2 mm a menší kroužky o vnitřním průměru 3,8 mm a síle drátu 0,8 mm.

Pracovní postup

1.    Zavřete 2 větší kroužky, dejte je na sebe a připevněte na ně 12 menších kroužků. Pracovně si tento útvar nazveme středový kruh, aby se nám v návodu lépe orientovalo. Kroužky zavírejte pečlivě, aby téměř nebylo poznat, kde mají řez.


2.    Otevřete 2 větší kroužky a připevněte je na dvojici menších kroužků.


3.    Na nově přidané větší kroužky připevněte dva menší kroužky.


4.    Otevřete 2 větší kroužky a provlečte je dvojicí menších kroužků přidaných v předchozím kroku a také další dvojicí kroužků na středovém kruhu. Uzavřete.


5.    Opakujte kroky 3 – 4, dokud kolem středového kruhu nebudete mít 5 dvojic větších kroužků.


6.    Nyní přidejte po dvou menších kroužcích na obě (tedy 1. a 5.) krajové dvojice větších kroužků.


7.    Otevřete 2 větší kroužky a provlečte je nejprve dvojicí menších kroužků na jednom kraji, pak na středovém kruhu a pak na druhém kraji. Uzavřete.


8.    Kytičku máte hotovou, stačí už pouze přidělat náušnicový háček.


Japonská vazba je jednoduchá a přesto vám umožní vytvářet spoustu krásných tvarů. Jakmile budete mít zvládnuté základní techniky, můžete se pustit do dalších projektů – spojit jednotlivé kytičky do náhrdelníku či náramku...

...pohrát si s barvami...

...vydat se zkrátka i jinými směry, než jen dělat jednoduché kytičky...

A pokud vás to chytne, věřte, že u jednoduchosti stejně dobrovolně dlouho nezůstanete :-))

 

Zaujala vás technika kroužkování?
Na Fleru pro vás máme samozřejmě i příslušný klub ;-) Takže zájemci jsou vítáni v klubu s názvem "Chainmaille - kroužkování".

 

Text a foto: Eva Kadrnožková - evitschka, www.fler.cz/evitschka