Určitě jste při brouzdání na Fleru narazili na šperky, které se od jiných lišily. Šperky bez korálků, bez vlasce, takové, které jsou složené jen z drobných kroužků do více či méně složitých útvarů, tvořící různé vzory. Ten, kdo takový šperk vytvořil, si s každým jednotlivým kroužkem pohrál, každý kroužek otevřel a znovu zavřel kleštičkami, které tvoří tvůrcovy prodloužené ruce. Povězme si, co ono kroužkování vlastně znamená, kde se vzalo a na co se používalo a co vše lze pomocí kroužků vyrobit.

Při hledání na internetu nebo i tady na Fleru nenarazíme jen na slovo kroužkování, ale i jeho světové označení chainmail. Toto slovo pochází z francouzského termínu Maille nebo Mayle, to znamená oko nebo síť. Odvozeno je z latiny od slova macula – síť v síti.

ImrikDragon: Chainmail Crown

Chainmail označuje kroužkované brnění, tedy oděv složený z tisíců a tisíců drobných kroužků pospojovaných tak, aby tvořily hustou síť a chránily svého nositele před ostřím mečů nebo hroty šípů.

Brnění se vyrábělo vícero způsoby. Nejčastěji nýtováním, kovářským svařováním nebo se kroužky někdy také vysekávaly z plechu. Takto se vyráběly košile, nohavice, rukavice, ale i kukly.

Kroužkovaná košile ze sbírky Bayeux, Wikipedia.org.

Amakuni-sama: Dante's Crown

Platnéř - Fler

Cor eques - rytíř srdcem | dream handmade - Fler

Nýtování je velmi pracná technika, kdy byl každý kroužek opatřen nýtem proti otevření a pro zvýšení pevnosti. U nýtovaných zbrojí byly kroužky více zploštělé, kdy brníř (výrobce brnění) nezploštil jen místo určené pro nýt, ale i celý kroužek. Nýtování tedy bylo základní technikou při výrobě zbrojí. Dnešní brnění je v drtivé většině vyráběno jen zavíráním kroužků, protože nýtování je velmi pracné.

Východní nýtovaná zbroj, Wikipedia.org.

Nýtování, Wikipedia.org.

Způsob výroby kroužkovaného brnění se od středověku takřka nezměnil. Můžeme se s ním setkat na tematických srazech, larpech, v divadelních představeních nebo ve filmech.

Všechny tyto kroužky (krom vysekávaných) byly vyráběny z drátu, většinou o průměru 1 mm. Kroužky měly různé velikosti. V zachovalých originálech můžeme nalézt i kroužky o vnitřním průměru pod 4 mm. Vezměte si pravítko a podívejte se, jak málo to je. Obecně platí, že čím menší kroužek, tím pracnější a hustější síť. Takových zbrojí je ovšem minimum, protože pro svou pracnost byly velmi drahé. Nejčastěji se používaly a i dnes používají průměry kroužků od 6 mm do 8 mm. Větší kroužky již nejsou vhodné, brnění by ztratilo svůj účel a bylo by nevzhledné. Kroužky se obvykle vyráběly navíjením drátu na vhodný průměr pomocí navíjecí kliky.

Detail fragmentu kroužkové zbroje - depozit Národního muzea v Praze. Vnitřní průměr kroužku 6 mm, původní síla drátu mohla být nanejvýš 1 mm.  Foto zdroj: Curiavitkov.cz

Kroužkované brnění bylo užíváno téměř v každé kultuře, která dokázala zpracovávat kov. Různé vzory kroužkovaného brnění byly nalezeny po celém světě, proto jednotlivé druhy spojení kroužků můžeme rozdělit na evropské, japonské a další vzory byly oblíbené na Středním východě, konkrétně v Persii.

Tibetský bojovník v kroužkované košili, Wikipedia.org.

Zbroj a vybavení polského jezdce, 2.pol. 17.stol., Wikipedia.org.

Nikdo přesně neví, kdy se tato technika objevila poprvé,  ale nejstarší nálezy pocházejí přibližně z 5. století př. n. l. a tento vynález se připisuje Keltům. V rané tvorbě kroužkovaných zbrojí se používaly bronzové a železné kroužky. Dnes je možné využívat celou škálu kovů přes měď, mosaz nebo nerez ocel, ale nejoblíbenější je hliník, zejména pro jeho lehkost. Dnešní rytíři holt už nejsou takoví siláci, jako bývali ti středověcí :).

Velmi pěkným příkladem kroužkované zbroje je Svatováclavská zbroj, která je součástí korunovačního pokladu chrámu Sv. Víta.

Zbroj svatého Václava. Foto zdroj: Curiavitkov.cz.

Od války ke kráse

S nástupem celoplátové zbroje se kroužkovaná košile jako taková přestala u těžkooděné jízdy používat a našívaly se pouze malé části kroužkované sítě na prošívanici v místech, která nechránila plátová zbroj, jako třísla a klouby.

Kroužkované košile a celoplátové zbroje vyšly z módy s příchodem moderní války, ale tato technika žije dál...

xMeisianx: Chainmail-Patched Jeans

xMeisianx: Brass Round Chainmail Belt

ImrikDragon: Chainmail Chess Set

fairyfrog: Knight's ring

... A to zejména ve špercích, které můžeme vzácně najít i zde na Fleru.

Květ | Arvari

Z brnění | Revontuli

Mermaid | Eeek

Tajemné oko | evitschka

Pro královnu | winonne

Zaujala vás technika kroužkování?
Na Fleru pro vás máme samozřejmě i příslušný klub ;-) Takže zájemci jsou vítáni v klubu s názvem "Chainmaille - kroužkování".

 

Úvodní foto: Bezesná noc | dream handmade