Před měsícem jsme si ve Fler MAGu přiblížili techniku chainmaille neboli kroužkování a ukázali si, jak vyrobit kytičkové náušnice. Doufám, že jste vyhlíželi pokračování, protože dnes si povíme, jak vlastně prakticky do toho! Co vše ke kroužkování potřebujeme, přiblížíme si základní vazby a také se dozvíme několik užitečných tipů pro práci s kroužky ;-)

Pomůcky

Základní a neodmyslitelnou pomůckou pro kroužkování jsou kleště, do každé ruky jedny. Měly by být hladké, bez vroubků, které by mohly na kroužcích zanechávat nechtěné rýhy. Dobrým pomocníkem je i prstýnek na otevírání kroužků. Otevírání je díky němu o trochu rychlejší než s kleštěmi.


foto autorka

Kroužky

U kroužků určujeme dva hlavní parametry a to sílu drátu a vnitřní průměr kroužku. Oba tyto parametry potřebujeme k zjištění, jakou vazbu můžeme vytvořit z daných kroužků.

Můžeme používat kroužky vlastnoručně vyráběné nebo kupované. Zakoupit je můžete v českých i zahraničních e-shopech nebo v kamenných krámcích s hobby potřebami, ale samozřejmě i zde na Fleru.


foto autorka

Vlastní výroba kroužků

Dobrou pomůckou pro výrobu kroužků je Gizmovač, na kterém drát namotáme na kovovou tyčku.

Zvolený průměr tyčky se bude rovnat vnitřnímu průměru kroužků.

Vzniklou spirálku sejmeme a rozdělíme na jednotlivé kroužky. Nejsnazší ale zároveň nejméně vhodné je kroužky naštípat kleštěmi. Vzniklé kroužky jsou poněkud deformované a neestetické. Ideální je vzniklou spirálku upnout do svěráku a kroužky nařezat lupénkovou pilkou.

Materiál

Nejdostupnější a také nejlevnější jsou kroužky mosazné, pokovované bezniklovou galvanizací. Vyrábí se v barvě stříbrné, černé, měděné, zlaté a platinové.

Bathory | Eek
Náramek z mosazných kroužků s bezniklovou galvanizací v měděné barvě.

Moderním a v poslední době velice oblíbeným materiálem je eloxovaný hliník. Výhod oproti mosazným kroužkům má hned několik. Je velice lehký, barvy jsou výrazné, stálé a nešpiní kůži. Je ale nutné při práci s těmito kroužky zacházet opatrně, protože barvu můžeme kleštěmi odřít.

Duhový ochránce | Dream handmade

Mezi další používané materiály patří titan, nerez a další. Obecně platí, že čím kvalitnější drát, ze kterého jsou kroužky vyrobené, tím déle zhotovený šperk vydrží.

titanové kroužky (JÚLIE-OTÝLIE), eloxovaný hliník (Rings), eloxovaný hliník (Hodinář)


Základní techniky

Chainmaille je vhodný k výrobě nejrůznějších druhů šperků a zahrnuje nepřeberné množství technik, které se dají dobře kombinovat. Techniky se často člení podle místa vzniku na European, Japonese, Persian, Celtic a další.

Co je pro všechny techniky shodné:

  • Pamatujme, že je důležité, aby každičký kroužek byl pořádně zavřený. Protože pokud kroužek správně nedoléhá, může šperk škrábat. V případě, že je v řezu mezera, mohou se nám do šperku zachytávat vlasy nebo nitky z oblečení. Mimoto špatně dovřené kroužky kazí celkový estetický dojem výrobku.
  • Před začátkem kroužkování je dobré připravit si potřebné množství kroužků, které si buďto pootvíráme nebo pozavíráme. Záleží na typu vazby.
  • Pro výsledný vzhled vazby není důležitý jen moment zavírání kroužků, ale i jejich otevírání. Pokud si kroužky při otevírání zdeformujeme, velice těžko je pak budeme rovnat.
  • Nebojte se experimentovat, například zakomponovat do kroužkovaných šperků nejrůznější korálky, minerály apod.

Jednotlivé techniky tedy pak zahrnují mnoho vazeb:

European

Jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších evropských vazeb je European 4in1.


S tyrkysovým pruhem | Revontuli

Další známou a hojně používanou evropskou vazbou je Byzantine. Tato vazba je velice efektní a pro začátečníka je celkem dobře pochopitelná.

Jednoduchý náramek vazbou Byzantine:

Kroužek kam se podíváš… | Winonne


Kdo zvládne Byzantine, jistě pro něj nebude problém ani Boxchaine, protože postup je hodně podobný:

Kruh v kruhu | Evitschka


Kulatý a velice hustý řetěz můžeme vytvořit vazbou zvanou Roundmaille:

Zamotaná duha | dream handmade


Mezi evropské vazby dále patří Inverted round:

Stylový náramek | Arvari


Japonese

Japonské techniky se vyznačují kombinací dvou velikostí kroužků. Tyto vazby nejsou vůbec složité, ale jsou velice pracné co do počtu pospojovaných kroužků.

Stepping stones:

Na růžové vlně | Winonne


Japonese 6in1:

Zahalena v květ | Dream handmade


Persian

Dvěma nejčastěji používanými perskými vazbami jsou Full Persian:


Vílí | Arvari


...a rychle přibývající Half Persian:


Jemný Persian | Revontuli

Celtic

Z keltských technik je nejznámější vazba Celtic star:


Květinové puzetky | Winonne


Pokud zvládneme základní techniky, můžeme si troufnout na obtížnější vazby. Ale o nich zase příště ;-)

 

Zaujala vás technika kroužkování?
Vítejte v klubu "Chainmaille - kroužkování".

 

Úvodní foto: Winonne