Techniku wire-wrapping jsme vám už ve Fler MAGu představili, a tak víte, že se jedná o drátovací techniku neboli "omotávání drátku drátkem".  Autoři se nezřídka inspirují historickými styly, keltskými proplétanými vzory nebo secesními ornamenty. A protože v MAGu zrovna "nasedáme do královského  kočáru", připravili jsme si pro vás hned několik "majstrštyků". Dnes se podíváme na wire-wrapping a ukážeme vám, že i on může být díky svému zpracování a použitým materiálům hodný i králů a královen!

Drahé kovy a wire-wrapping

V zahraničí je používání drahých kovů o dost rozšířenější než u nás. Nejčastěji se setkáte se stříbrem, můžete ale narazit i na zlato. Používá se také surová (nelakovaná) měď nebo bronz, s postříbřenými nebo barevnými lakovanými dráty se setkáte jen málokdy. Samozřejmostí je i používání pravých kamenů, a to včetně těch nejdražších.

Starobylé vyplétání

Američanka Barbara Gross z Massachusetts se k výrobě šperků dostala přes tanec. Ve svých špercích se nebojí používat i dráty z pravého zlata (24 k).

http://web.me.com/barbaragross...

 

Od interiérového designu ke šperkům

Polka Jolanta Pietrzak je vystudovanou interiérovou designérkou. Od této práce byl už jen krůček k výrobě šperků, jak ostatně naznačuje i první fotka - stříbrná lampa s broušenými korálky Swarowski, kterou Jolanta Pietrzak vyrobila v rámci své diplomové práce. Pracuje s patinovaným a pozlaceným stříbrem a její šperky jsou velice prostorové a pečlivě vypracované. Často používá techniku výpletu.

http://fanaberia-bizuteriaautorska.blogspot.com

 

Wire-wrapping není jen záležitostí žen...

Za dílnou Amareno style se skrývá více osob, ale vévodí jí osobnost muže - Bartosze Ciby. Toto polské uskupení z Krakova  kombinuje klasické šperkařské techniky s wire-wrappingem a doplňuje je o drahé kameny - kromě klasických minerálů u nich můžete najít i wire-wrappingové diamantové šperky. Jejich tvorba vyniká i netradičními tvary, které usilují o specifické vyznění šperku (např. stříbrný "kompas" s prehnitem).

www.amareno-style.com

 

Proplétané poklady

V Polsku ještě zůstaneme, protože naši východní sousedé mají wire-wrappingových talentů na rozdávání. Mezi ně se může bez uzardění řadit i Iza Malczyk, profesionální šperkařka, pro kterou výroba šperků znamená návrat do snění dětství, návrat ke kořenům. Její šperky tvoří nejrůznější proplétané ornamenty a jsou vesměs velice složité - propletení drátků je tak husté, že tvoří velice kompaktní a přitom vzdušné šperky. I ona často používá drahé kameny - rubíny, smaragdy, topazy a další.

www.izamalczyk.com

 

Symetrická krajka

Američanka Sarah Thompson je matkou pěti dětí a kromě péče o rodinu se věnuje i výrobě wire-wrappingových šperků ze stříbrného drátu. Původně tvořila z korálků a své zkušenosti promítá do drátované tvorby. I u ní je patrná inspirace historií, stříbro nejraději patinuje a miluje symetrii, díky které vytváří jak trojrozměrné proplétané šperky, tak vyšívanou wire-wrappingovou krajku. Kromě stříbra pracuje ráda  i s mědí a je oblíbená i pro svoje drátovaná písmena.

www.metalworkers.org/SarahnDippity

 

Fascinace kameny a luxusem

Kromě drahých kovů nesmíme zapomenout na nedílnou součást wire-wrappingových šperků - minerály a drahé kameny. Mezi ty nejdražší patří diamanty, opály, rubíny, smaragdy či topazy. Právě bohaté užívání kamenů je typické pro polskou šperkařku Magdalenu Borejko a Vanini z Bulharska. Jejich šperky jsou díky kamenům barevné a zářivé, obě mají cit pro zajímavé barevné kombinace. Wire-wrapping a kameny se tu rovnocenně doplňují. Borejko také často používá i pozlacený stříbrný drát (gold-filled, vermeil).

http://magdalenaborejko.com

http://vaninidesign.blogspot.com

 

Návrat ke starým symbolům

Kříž je jedním z nejstarších a nejčastěji používaných symbolů v Evropě a od raného středověku je neodmyslitelně spjat s křesťanstvím. Jako šperk se může objevovat v kombinaci s kameny nebo být pouze z kovu. Existuje také mnoho typů křížů, nejznámější je však latinský kříž s delším spodním ramenem.

Cross | geSCHMUCKelt

Profound |  smilingsoul

Cross | Boda Szilvia

Believe | Wioleta Lewandowska

God's eye cross necklace | Erika Lyn

Maltese |  Iza Malczyk

 

Královský wire-wrapping na Fleru

Výběr opravdu majestátních wire-wrappingových šperků není na Fleru příliš velký, důvodem je samozřejmě především finanční náročnost takového šperku. Postupně  se však situace i u nás zlepšuje, a to jak po stránce techniky, tak v použití dražších materiálů.

V přehledu zdejších ukázek nám proto (doufejme zatím) dominují šperky z obecných kovů. Z drahých kovů se setkáme zatím toliko se stříbrem.

Montpellier | Melantril

Belle Croix | Melantril

Viktoriánský kříž | Eire

Morgan Le Fay | Eire

Anna, vévodkyně z Bedfordu | serenity

Opalia | serenity

Golden Pekoe | Nady

S rozbřeskem přichází....Naděje | Jíťa Pfau-Polák

Pro hradní paní | krivkat

Ametystové náušnice | margotkab

White lotus | margotkab

Brož slečny Jane | Vercini

Modré srdce | Vercini

Lapis lazuli | egecko.

 

Děkujeme také Serenity za pomoc při sestavení článku.

 

Úvodní foto: náhrdelník ze zlatého a stříbrného drátu, Vanini