O wire-wrappingu již byla několikrát řeč - nejdříve jsme si řekli, co se vlastně za tímhle tajuplným názvem skrývá, v druhém článku jsme nahlédli pod pokličku praktické technice. Mohli jste si sami zkusit vyrobit čelenku nebo náhrdelník. Ale kde by byla technika, kdyby za ní nebyli lidé, které baví a kteří ji rádi nosí? Podívejte se s námi, kolik podob může wire-wrapping mít a jak všelijak ho můžete začlenit do svého outfitu.

Tento článek by nemohl vzniknout bez členek klubu Wire-wrapping, které se uvolily vytáhnout své milované kousky ze šperkovnic, prohrábnout šatníky a ukázat, jak vlastně vypadají wire-wrappingové kousky v akci.

Komety - náušnice | margotkab

Fairy forest: Zmrzlá tráva - Ag 925/1000 | Eire

 

Najděte svůj vlastní styl!

Wire-wrapping, jak už bylo dříve řečeno, je drátovací technikou, která pracuje s různými průměry drátů, ve zkratce tedy „omotávání drátu drátem“. Ve své podstatě je to však jen technika – a záleží tedy na každém tvůrci, jaký styl a život svému výrobku vdechne - možností je nepřeberně.

Možná jste už přemýšleli, jak s wire-wrappingem začít. Ale než se člověk pustí do samotného drátování, je dobré se zamyslet nad tím, jak by měl váš výrobek vlastně vypadat a co jím chcete vyjádřit.

Infernal shackles | Katleya

Modré srdce - náušnice a náhrdelník | Vercini

Chladné ráno | Teneritas

Inspirace z minulosti

Wire-wrapping bývá často velmi zdobný - omotávání tenkým drátem dává možnost přichytávat malé korálky či kamínky, proplétáním samotných drátů lze zase dosáhnout vzdušných ornamentů. Není tedy divu, že se jejich tvůrci často inspirují historickými styly, kterým vévodí podobná zdobnost. Inspirace může vycházet z keltského knotworku, secesních motivů nebo orientálních filigránů. I v názvech šperků se často setkáme s různými fantasy postavami, bohyněmi či vzletnými dívčími jmény z dávných časů.

Zde se zároveň dostáváme k prvnímu "technickému" rozlišení – drátovat můžete buď jen v ploše (tj. 2D), kdy žádná část šperku prostorově nevystupuje (u složitějších šperků tak může vzniknout až drátovaná „výšivka“), nebo dráty mezi sebou proplétat či tvořit přímo 3D tvary.

Old love: Maang tikka - Ag 925/1000 | Eire
Příklad 2D výšivky s použitím drobných korálků a orientálních motivů. Základní tvar je tvořený z několika částí drátu, které jsou dohromady spojeny a doplněny malými korálky - právě jejich použití (nejlépe ve více tvarech, velikostech a barvách) je typické pro použití techniky "výšivky".

Montpellier | Melantril
Inspirace starožitnými šperky, příklad 2D proplétání v ploše. Šperk je tvořený centrálním kamenem, spirálky leží vedle sebe a nepřekrývají se - nevytváří tedy prostorový efekt.

Shaiya- náhrdelník s náušnicemi | margotkab
Složitě proplétaný motiv, při kterém vzniká vzdušný ornament a drátky vystupují do prostoru. Drátky jsou různě propletené mezi sebou, tím vzniká dojem plastičnosti. V zahraničí je tato proplétaná technika velmi oblíbená a většina šperkařek na vysoké úrovni ji hojně používá. Není však lehká - i po propletení musí drátky zůstat nezdeformované, všechny otočky stejně hladké a plynulé a šperk symetrický. A to ani nemluvě o složitosti vzorů.

Květinka | jh-wire
Prostorová brož ve tvaru květiny s použitím výpletu. Prostorové objekty nebývají tak časté, ale díky této technice mohou vzniknout nejen šperky, ale třeba i dekorativní předměty jako vázy či misky. Při tvorbě 3D šperků je vhodné si udělat plastický model nebo si šperk aspoň rozkreslit ze všech stran. V praxi se podobá klasickému drátování, jen s hustším výpletem, který může být opět doplněn různými malými korálky či kamínky, které mu tím dodávají na zdobnosti a složitosti.

 

S etnickými motivy

Wire-wrappingové šperky mají často nádech starých časů - ale při hledání inspirace se dá jít ještě dále než do období secese či středověku. Proč rovnou nehledat náměty ve starých kulturách? Ať už se jedná o domorodé prvky vypůjčené z druhého konce světa nebo slovanské lidové motivy, vše můžete do vašich wire-wrappingových šperků zapracovat. A spojením s dalšími technikami či neobvyklými materiály často vzniknou ty nejzajímavější výrobky.

Fairy forest: Konvalinkové zákoutí - Ag 925/1000 | Eire
Střed tvoří krásný kabošon malachitu se zajímavými "letokruhy". Je opletený malými stříbrnými korálky a obrubou z malinkých (2 mm) kuliček malachitu a dozdoben třemi stříbrnými lístky, kuličkami malachitu a drobnými říčními perličkami. Visící lístky připomínají indiánské lapače snů a hedvábné šňůrky dokreslují etnický charakter šperku.

Abarihne | Sněženka
Delší etno náhrdelník vznikl kombinací drátovaného motivu stylizovaného sluníčka a korálků z netradičních materiálů - kokos, kost, exotické i domácí dřevo. Použitím netradičních materiálů, jako je právě exotické dřevo, můžeme snadno dosáhnout etno feelingu. Mnohé domorodé kmeny mají své oblíbené motivy, takže se člověk může inspirovat i zde - a krok vedle určitě neuděláte s tradičními prvky jako slunce, měsíc, list, srdce...

Kanzashi spona/brož Momo | Angel1234
Zde je ukázka východní inspirace - wire-wrapping dokresluje tradiční japonskou techniku kanzashi a tvoří pěkný kontrast tvrdého drátu proti měkké látce, ale zároveň díky jemnému omotání a propletení zachovává jemný dojem z celého šperku.

Porcelánový motýl "Dozrály" (brož) | Mufinka
Originální porcelánová brož ve tvaru stylizovaného motýla vznikla ve spolupráci s Heda design. Porcelánové kapky na sobě mají rustikální motivy a v kombinaci s tvarem motýla a jemným odrátováním vzniká dojem lidovosti. Slovanské tradice (třeba kroje či právě porcelán) nabízejí nepřeberné množství motivů, kterými se člověk může inspirovat. Nezaškodí zde ani výrazné kombinace barev, dodržují-li původní tradice.

 

Steampunk, vintage, gothic - starobylé šperky vedou!

Máte rádi měděné či mosazné dráty a máte pocit, že se tu ještě moc neobjevily? Máte pravdu! Pokud patříte mezi milovníky "starobylých" drátků, není důvod, proč s nimi nepracovat. Krásně se k nim hodí třeba ozdobně-technický steampunk, kde se můžete vyřádit na netradičních vzorech i komponentech. Velmi oblíbená jsou různá ozubená kolečka, hodinky a další technické vymoženosti - pokud tedy máte doma šuplík nepotřebných součástek, u kterých už ani nevíte, kde se vzaly, jsou pro steampunk tím pravým. Šperky jsou většinou patinované pro větší dojem starobylosti - nebo mohou být některé části patinované a jiné naopak zářivě nové a jako ukradené z vesmírné lodi. Ve steampunku je vše dovoleno.

Ambigram (náramek) | Nady
Ambigram je středově souměrný nápis. Pokud jej otočíte vzhůru nohama, přečtete jej stejně. Proto je písmo v ambigramech různě přizpůsobené a jejich přečtení nebývá snadné. Wire-wrappový náramek je vytvořen z mosazného drátu, čirého rokajlu se stříbrným průtahem a kovových korálků. Dle vlastního návrhu. Složité konstrukce s tajemnými nápisy jsou skvělou ukázku steampunku. Použitý mosazný drát je velmi oblíbený, setkáte se ale i s měděným či stříbrným.

Steampunked | Aimreg
Středem šperku je hranatý ciferníček stříbrné barvy (recy-věc) vyztužený tmavou polymerovou hmotou bez ftalátů (1,7x1,7cm). Tento je jemně opleten mosazným drátkem o síle 0,3 mm, který je ve své pozici upevňován drátkem o síle 0,8 mm. Druhý z mosazných šperků ukazuje na další typický rys steampunku - zakomponování různých přístrojů či součástek do šperků (velmi oblíbené jsou právě hodinky nebo ozubená kolečka).

Pokud máte radši šperky decentnější, zkuste se pustit do dnes tak oblíbeného stylu vintage a vytvořte si vlastní ozdobné filigrány jako ze začátku století. Pro umocnění starožitného vzhledu si můžete šperk ještě napatinovat. Na dozdobení jsou oblíbené broušené skleněné korálky, perličky ve všech podobách, kameje, knoflíky či stužky a kraječky. Můžete také použít poklady po maminkách a babičkách a váš šperk tak v sobě bude mít i kousek autentické vzpomínky.

Shade of vintage | Katleya
Náušnice z oblíbeného starozlatého drátku s nebarvenými howlity. Filigrán a tvar připomínají šperky z počátku století a patinovaný drát jejich starobylost ještě umocňuje (vintage šperky se bez patiny neobejdou).

Perly v mědi (set) | Nady
Náhrdelník se skládá ze sedmi postupně se zmenšujících článků - vějířků s žádnou až třemi řadami drobných perel. Zavěšen je na ručně tvarovaném a tepaném řetízku. Zapínání je na háček do očka. Staroměděný drát je dalším oblíbeným prvkem, stejně jako perličky. Vintage šperky působí většinou velmi žensky a elegantně.

Jednou z odnoží vintage šperků může být i styl gothic, které je zvláštní směsicí viktoriánské éry, punku, horroru a dekadence. Zde můžete uplatnit třeba patinované stříbro či černý lakovaný drát, stejně jako kombinaci s různými krajkami, kamínky, kamejemi či peříčky. Nebojte se výrazných a neobvyklých šperků.

Key of Pandora | Neriana
Pandořin klíč je vyroben technikou wire-wrapping. Použitým materiálem je kvalitní černý lakovaný drát zn. Rayher a korálky z granátu různých tvarů. Černé lakované drátky jsou pro svoji barvu (a cenovou dostupnost) při tvoření goth šperků velmi oblíbené. Nevýhodou může být jejich odírání, takže se vyplatí vybírat osvědčené značky. Typické je i použití korálků v tmavých barvách jako černá, tmavočervená, modrá atd.

Tanec s havrany | Leny
Dlouhé náušnice s peříčky jsou velmi výrazné. Peří, černá barva a vůbec motiv havranů je v goth kultuře dost oblíbený.

Labradoritový koník | germia
Opět použitý černý lakovaný drát a tmavomodrý labradorit. Přívěšek ve tvaru mořského koníka je výrazný a i když nepatří mezi tradiční goth motivy, je vidět, že ve vhodném outfitu pěkně vynikne a učiní ho zajímavým.

Na vzdor všemu "tradičnímu" aneb Drátovaný minimalismus

Jste zarytí odpůrci všeho "tradičního", "fantasy" a "ozdobného" a brojíte za moderní design a severský minimalismus? Pokud jste zvládli dočíst až sem, nezoufejte. Není důvod, proč by wire-wrapping nemohl být zároveň minimalistický, třeba s příklonem k urban designu a k čistým liniím.

Ciorcail | serenity
Ukázka minimalistického urban stylu. Náušnice jsou vyrobené pouze ze stříbra, bez kamínků, a vyniknou zde propracované detaily.

Klouzačka noci | anatole
Jednoduchý a efektní design doplněný hladkými korálky.

Kroužkový | krivkat
Nevšední prsten z hematitového kroužku a chirurgické oceli. Drátováno ručně technikou wire-wrapping. Výška drátovaného ornamentu je 1,3 cm. Vysoký prsten obrací naruby tradiční poměry - kámen tvoří obroučku prstenu a drát je zde jen ozdobou.

 

A ještě pár technických rad na závěr....

Na závěr ještě malá rada při navrhování šperků. Technicky může být šperk zaměřen buď na kámen, který je doplněn drátováním, nebo naopak na drátovaný motiv, doplněný drobnějšími kamínky. Jde o dva extrémy, které samozřejmě mohou být různě odstínované, je to však zároveň i dobrá pomůcka při vytváření konceptu šperku - buď začněte od tvaru kamene či korálku, který chcete použít a k němu vymýšlejte odrátování, nebo si vymyslete drátovanou kostru v určitém tvaru (třeba zvíře, lístek, květina, filigrán) a tu doplňte korálky.

Zvoněnka | serenity
Šperk s nádechem nostalgie ze stříbra ryzosti 925/1000. Použitý kamínek je přírodní chalcedon, má světlounce modrou barvu s mírně fialkovým nádechem. Zavěšeno na levandulových šňůrkách z hedvábného krepsaténu. Kámen tvoří střed šperku a je doplněn kombinací wire-wrappingových technik - ve spodní části výpletem, v horní části 3D proplétáním.

Old love: Filippa - Ag 925/1000 | Eire
Střed tvoří nádherný kabošon labradoritu AA kvality s krásným výbrusem a následně vyleštěný do hladka. Labradorit bezpečně drží v drátovaném lůžku zdobeném korálky a filigrány. Na každé straně je trochu jiný filigrán, takže šperk je oboustranný. Kámen je zde absolutní dominantou šperku - je mu přizpůsoben tvar odrátování a doplňují ho další stejné kameny, které umocňují výsledný efekt. Použití ketlovaných kamenů je v zahraničí velmi oblíbené - snadno se tak docílí bohatosti šperků, zároveň ketlování umožňuje kombinovat různé barevné odstíny.

 

Aurora | Melantril
Filigránové náušnice ze stříbra 925/1000 a labradoritu ve tvaru lístků. Lístky tvoří dominantu šperku - jejich tvar je stěžejní a přizpůsobuje se mu např. i tvarování náušnicových háčků. Kameny zde slouží k dozdobení, ale nejsou nutné - šperk by mohl fungovat i zcela bez nich.

Wedding Dream Champagne souprava | Bijoux Gabriela
Konstrukce náhrdelníku je protipólem předchozího labradoritového náhrdelníku Filippa. Šperk se rozprostírá do plochy a je tvarován navazovanými spirálkami - i s tímto stylem se můžete často setkat. Umožňuje relativně snadno tvořit velké a výrazné, ale zároveň vzdušné šperky. U složitého motivu se však jedná o pečlivou a titěrnou práci, pokud mají všechny části správně navazovat.

 

Wire-wrapping pro všechny

Pokud jste si už našli svůj styl, pusťte se směle do vyrábění! A rozhodně se nemusíte bát, že je wire-wrapping určený jen mladým štíhlým modelkám - může ho nosit každý, do práce, na ven s dětmi či na slavnostnější příležitosti. Záleží jen na vyznění šperku a jeho sladění s povahou a náladou nositelky.

Nevěříte? Pak vás snad přesvědčí ještě pár ukázek z řad našeho wire-wrappingového klubu :-)

 

Jako voda a oheň | Neriana

Náhrdelník ve slunečním žáru | anatole

Ciorcail | serenity

Český plamen !český granát! | germia

Perleťová královna | egecko

PS: Zajímaly by vás všechny fotografie, které pro vás členky W-W klubu nafotily? Pak nezapomeňte ještě na blog "Wire-wrapping v akci aneb co se do Fler MAGu nevešlo".

 

 

Úvodní foto: Old love: Gilraen - Ag 925/1000 | Eire