Barety od xmoda sluší všem ženám, dokonce i těm, které si myslí, že čepice není pro ně, říká jejich autorka Ivana. No, asi na tom něco bude, když se pro ně zákaznice tak často vracejí. Zima už je skoro tu, máte svou pokrývku hlavy?

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Ahoj, jmenuji se Ivana a bydlím ve 3. nejzelenějším městě v republice – ve Vsetíně. Spolu s manželem máme dvě, dnes už dospělé děti. Jsem vystudovaný elektroinženýr. Díky mé lásce k dětem jsem se ale po mateřské dovolené rozhodla být učitelkou na základní škole. Začala jsem znovu studovat a je ze mě učitelka matematiky, fyziky a informatiky. Jsem šťastná, že se tak stalo.
Na Fleru jsem už 10 let, a to díky dceři, která mi ho ukázala. Věděla, že je to přesně pro mě, a měla pravdu.

Jak jste se dostala k tvoření?
Za všechno může babička. Ta mě naučila háčkovat dřív, než jsem uměla psát. Svůj první svetr jsem uháčkovala v 1. třídě. Byl sice jenom pro panenku a jednalo se o jednoduché obdélníky – navíc přes hlavu jsem ho panence přímo rvala – ale byl můj.
Tehdy to asi začalo. Pokaždé, když jsem k ní přijela na prázdniny, naučila mě něco nového. Odebírala časopis Praktická žena a na půdě měla skříňku plnou časopisů o pletení a háčkování. I dnes by se mi moje šikovná babička hodila, když si občas nevím rady s novou technikou.

     

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Pletení je můj koníček, a tak to i zůstane. Svoje povolání miluji a nedovedu si představit dělat něco jiného.
Můj volný čas se točí kolem ručních prací. Pletu pořád. V autě, když neřídím :), na dovolené, u televize. Když nepletu, tak si prohlížím stránky výrobců přízí a přemýšlím, co bych z nich mohla vytvořit. V hlavě mám pořád něco nového.

     

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Pletu, háčkuji, drhám, učím se šít. Nejraději ale pletu. Ani nevím proč. Snad pro to obrovské množství vzorů a technik. Baví mě možnost je všelijak kombinovat. Všechny ruční práce jsou pro mě obrovský relax. Kdybych měla na stejnou otázku odpovídat na konci sezóny, kdy mám za sebou 150 baretů Kwapa, tak by odpověď byla asi jiná. Ale sezóna ještě začíná, takže zůstaneme u slova relax.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Pokaždé je to jiné. Někdy nosím v hlavě svetr, který bych si ráda upletla a čekám na to, až splním zakázky a budu mít čas ho uplést. Často se stává, že čekám tak dlouho, až se mi do hlavy dostane jiný model a na ten předchozí zapomenu.
Někdy nakoupím zajímavou přízi, která mě inspiruje.
Nejjednodušší pro mě je, když chce uplést něco moje dcera. Sama si to vymyslí, načrtne a já pak najdu vhodnou přízi a upletu. A právě takové výrobky mají docela úspěch.
Nerada pletu podle návodu, tak to ani nedělám.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Je to moje dcera, která mi dělá modelku. Když jsem před deseti lety na Fleru začínala, byla studentkou gymnázia. Dnes je dostudovaná, odstěhovaná a vdaná, a přesto je první, komu píšu nebo volám, když vystavím něco nového, aby mi to okomentovala.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Fler miluji. Ráda sleduji šikovné ruce a je jich tu požehnaně. Žasnu, co vše dokáže člověk vyrobit. Oblíbených mám moc. Ráda sleduji svoji konkurenci. Když mám někoho skutečně vybrat, tak by to byla wilde s jejími kouzelnými peněženkami a oi-io s nádhernými šatičkami.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Určitě to je baret Kwapa. Dnes už ho pletu ve všech možných barvách a z různých přízí. Pletu ho už více jak 5 let a pořád je mojí nejprodávanější čepicí. Mám zákaznice, které jich mají několik a každý rok si přijdou koupit nový. Sluší totiž i těm, které si myslí, že čepice není pro ně.

Nosíte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Nejsem kobyla. Mám hodně čepic, baretů, šátků a svetrů a ráda je nosím. Pletu totiž jenom to, co bychom já nebo moje dcera nosily. Jak jsem už psala, spousta výtvorů vznikla právě díky ní. 

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Skoro všechen volný čas se točí kolem ručních prací. Přesto si najdu čas na cvičení, ráda si vyšlápnu nějaký větší kopec, ráda poznávám města u nás i v zahraničí, mám ráda nicnedělání u moře. Mám ráda, když děti přijedou domů, nejlépe oba najednou, a já se o ně můžu zase starat.

Jak vypadá váš ideální den?
Je ráno, děti přijely na víkend a spí ve svém pokojíčku. Posnídám, uvařím si kávu, beru jehlice do ruky a začínám plést svetr. V hlavě mám trochu představu, jak by měl vypadat, ale to se může v průběhu změnit. Nikdy totiž nepletu podle návodu. Všichni se probouzí, posnídají a vyrážíme na výlet vyšlápnout si nějaký kopec. Cestou tam se zastavíme na dobrý oběd, cestou zpátky na kávičku a nejlépe zákusek k tomu. Večer si pustíme film, otevřeme dobré víno a já doplétám, co jsem ráno začala. A celý den si jenom povídáme. Já jako správná žena stíhám plést, sledovat film a ještě konverzovat.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Vzhledem k tomu, že mi začíná sezóna, tak do jara to budou barety, čepice, nákrčníky a doufám, že i nějaké svetry. Ty totiž pletu nejraději.
Lákají mě háčkované tašky, kabelky, kapsičky. Zatím to jenom zkouším a některé povedené mám už vystavené, ale pořád to není ono. Ještě na tom musím zapracovat.
Učím se šít a ráda bych kombinovala látku s pleteninou, to se mi moc líbí. Tak snad se mi to povede.