V roce 1997, když jsem byla v Praze ještě jako studentka a turistka, bloudila jsem uličkami a zvědavě nakukovala do každé galerie. Náhodou jsem se ocitla v jedné galerii ruské, kde mi do oka hned padly velké akvarely někoho, kdo je podepsal divným jménem Aruš Vocmuš. Akvarely byly pro mě nezvykle velké, odhadem přes metr a víc. A byly fascinující! Dlouho jsem si je s úžasem prohlížela a nemohla se od nich odtrhnout...

Když jsem později přijela do Čech pracovat, neustále jsem tyto akvarely hledala. A tentokrát se objevily v podobě kvalitních zmenšených kopií na různých místech. Až minulý rok jsem našla majitele ruské galerie, která se přestěhovala  na začátek Nerudovy ulice.  A tam jsem se dozvěděla, kdo že ten záhadný pan Aruš vlastně je...

A protože Fler MAG se už akvarelům také věnoval a jeho taje vám trochu poodhalil, možná vás mohou k jeho vyzkoušení nalákat třeba tahle úžasná díla jednoho velkého bohéma... :-)

Aruš Vocmuš

...je obrácený pseudonym rusko-ukrajinského malíře Šury (Alexandra) Šumcova, který se narodil v roce 1967 v Omsku. V dětství se s rodiči přestěhoval do Sevastopolu na Ukrajině, kde zakončil umělecké učiliště a později studoval animaci v Moskvě ve VGIKu. Školu nakonec nedokončil, což ale - jak vidno - vůbec ničemu nevadilo.

Aruš je totiž také vášnivým cestovatelem a i jinak je velice činorodý. Posledních několik let je stále na cestách s kamarády a objel už skoro celý svět... A protože nemůže žít bez hudby, všude ho musí doprovázet kytara, neustále skládá písničky a píše povídky.  Hraje ve dvou kapelách. Píše scénáře a točí krátké (hrané) a kreslené filmy. Žije střídavě ve dvou kontrastně odlišných světech měst Sevastopol a Moskva. A má nepřehlédnutelný smysl pro humor a ironii :-)

Říká, že akvarel je pro něj čistá droga. Nemá třeba rád olejomalbu, protože jedině akvarel mu dává možnost okamžitě vyjádřit vzrušení z pocitu, myšlenky a nápadu. Pracuje hned a pracuje rychle.

Nemá počítač, skoro nepoužívá mobilní telefon...  nemá zkrátka rád, když ho něco tahá z jeho světa. Říká, že uvnitř má svůj Vesmír, žije tam a prožívá procesy v něm. Proto když ho něco odtud tahá, je mu velmi zatěžko odtud vylézt...

Jak vidíte, Aruš je velmi pracovitý a disciplinovaný, ale nemá rád jakákoliv omezení či rutinu. Neříká vám to něco? ;-)

Je členem různých mezinárodních spolků a stálým účastníkem prestižních výstav v Rusku i v zahraničí. Obdržel již spoustu ocenění. Jeho obrazy byly draženy i v aukční síni Sotheby's (a všechny vastavené byly také prodány). Od roku 1991 se Aruš věnuje výhradně umění a je finančně nezávislý a svobodný. Jeho akvarely stojí i několik tisíc dolarů...

Majitel ruské galerie, kterou jsem objevila na počátku, je jeho přítelem. Aruš několikrát navštívil Prahu, z pobytu pak vznikaly fantastické pražské cykly. Kopie jeho obrazů se prodávají i v pražské ART CITY GALLERY (přesná adresa: Úvoz 3, Malá Strana, kdyby někdo chtěl utrácet).

A teď se ještě jednou podívejte do jeho kouzelného světa...

A zde je sám Maestro, chuligán a básník! :-)

Kdo chce vidět další a další skvosty, může třeba přes strýčka Googla tady nebo tu.

A tady ve videu Призрачный свет malé recestické poodhalení, jak asi takové skvosty vznikají :-)

A kdo ještě nemá dost, může se kochat Arušovým  livejournalem či stránkou Art Travel, kde spolu se svými přáteli pravidelně vystavují cestovní kresby, fotografie a etnografické reportáže ze svých výprav.