Uběhl týden a tak vítejte zpět u našeho letního polymerového seriálu. V dnešním už čtvrtém pokračování si ukážeme několik ukázek mladistvého cool designu, a pak také zajímavé kombinace polymeru s kovem ať už v podobě drátků nebo i výraznějších kovových komponentů, které, jak sami uvidíte, dodávají polymeru zcela nový rozměr.

Francouzský "šmrnc"

Dnešní procházku polymerovým světem započneme ve Francii, odkud pochází Céline Charuau známá také pod značkou gRiS bLEu. Polymer tvaruje velmi osobitým způsobem a kombinuje ho se stříbrnými drátky a kovovými částmi. Inspiraci čerpá v říši rostlinné i podmořské, ovšem zpracovává ji vlastním originálním rukopisem.

grisbleu.canalblog.com

www.flickr.com/photos/grisbleu

Mistrovská mikromosaika

Zajímavé příklady polymerové mikromosaiky - tedy obrázků skládaných z miniaturních částeček polymeru - jsme už v našem seriálu viděli několikrát, a nyní se seznámíme se skutečnou mistryní v této technice - Cynthií Toops z USA. Svoje propracované obrázky skládá do kovových lůžek, jejichž autorem je Chuck Domitrovic. Vznikají tak detailní polymerové ilustrace, kdy drobné tyčinky polymeru působí jako jemné tahy štětcem, nebo šrafování pastelkou. Jestlipak si tato pracná technika někdy najde svoje mistry i u nás?

www.cdbeads.biz

 

Žáci - hlaste se!

Bettinu Welker ze sousedního Německa budou někteří znát osobně, protože učila i v Česku, a tak by o ní nejvíce mohli říct její studenti - určitě se jich pár najde i tady na Fleru. Bettina patří mezi tvůrce, kteří nepěstují pouze jednu techniku k dokonalosti, ale snaží se prozkoumávat všechny možnosti, které polymer nabízí. Díky tomu je její tvorba velmi pestrá a různorodá.

www.beadworx.de

www.flickr.com/photos/beadworx

 

Svěží design

Druhou pozoruhodnou Němkou v našem dnešním díle je Jana Lehmann. V jejích špercích naleznete odrazy 60. let v používání výrazných veselých svěžích barev a jejich kombinací. Janina brilantní práce s razítky a inkousty zase prozradí její zálibu v scrapbookingu.

www.flickr.com/photos/feeliz

feeliz.wordpress.com

 

Talentovaná žačka

Pokud se vám líbila práce Jany Lehmann, pak bude vašemu vkusu vyhovovat i práce Noelie Contreras ze Španělska, která absolvovala Janiny kurzy a vydatně z nich čerpá ve své tvorbě. Na jejích stránkách najdete i výrobky poznamenané setkáním s Bettinou Welker. Svým učitelkám jistě dělá radost. A pozor - na své si na jejích stránkách přijdou i milovníci minijídla.

noeliacontreras.blogspot.cz

www.flickr.com/photos/44294261@N00/

 

Polymer namísto smaltu

Liz Hallová obohatila svět polymeru o nový zajímavý přístup - začala polymer používat jako "komůrkový smalt", čili jím začala vyplňovat políčka v kovovém komponentu. Ve svých špercích kombinuje různé materiály, kromě polymeru používá také silver clay a resin, ale přidává i další materiály, např. minerály, skleněné kamínky apod. Výsledkem tohoto mixu je šperk, u kterého už je někdy těžké odhalit, že jeho součástí je polymerová hmota.

www.flickr.com/photos/lizardsjewelry

www.lizardsjewelry.com

 

Trocha geometrie

Eva Polydoropoulou je, jak už její jméno prozrazuje, z Řecka - a přesvědčí vás, že není třeba umět složité techniky, ale stačí jen dobrý nápad a jasný výtvarný názor, a výsledkem může být kvalitní a osobitá produkce. Ta Evina nezapře grafický talent - nejen ve špercích samotných, ale i v jejich prezentaci.

www.flickr.com/photos/evapolid

 

Transparentnost

A zavítáme ještě podruhé do Španělska, za Anou Belchí. Je autorkou pozoruhodné kolekce Transparencias (transparentnost). Doporučujeme věnovat pozornost tomu, nakolik šperk pozvedne dokonalé povrchové zpracování a kombinace s kvalitními šperkovými komponenty. Práci s transparentními efekty má Ana dobře zvládnutou a tak není divu, že v této oblasti pořádá i semináře.

www.anabelchi.es/

www.flickr.com/photos/anabelchi/

 

Kolo stokrát jinak

Na závěr dnešní polymerové přehlídky se vrátíme opět do USA. Betsy Baker sice neohromuje množstvím tvarů, protože její doménou jsou typické diskovité přívěšky, přesto má zvládnuté velké množství technik. Pracuje se strukturami, inkousty, foliemi, technikami transferu obrazu - a ty na svých špercích staví do kontrastu. Výsledkem je elegantní a dobře nositelný šperk.

stonehousestudio.blogspot.cz

 

Procházka po Fleru

A vítejte zpět v domácích vodách, kde jsme zalovili, abychom pro vás jako vždy našli několik ukázek práce našich místních autorů.

Hody hody | martie

Jsem tvá rock star! /stříbrně/ | dvě

Recydrahokam | Ala art

Náhrdelník Jarní osvěžení | Barbuchta

Guigo - noční obloha | ToPotěší

Červánkové zvonky | Saffron Addict

Tres mandarines | Bijioux

 

Pokud vás v našem seriálu nějaký autor zaujal, zkuste se na jeho stránky podívat za čas znovu. Ti pilní se vyvíjejí před očima a často po půl roce, po roce v jejich fotogaleriích přibudou hotové poklady.

Můžete jim v jejich rozvoji držet palce a fandit a můžete také načerpat energii ze zjištění, kam až se dá pokročit, když člověk nehodí "flintu do žita", nerezignuje na vývoj, ale snaží se dál a dál. Je to někdy cesta obtížná, ale krásná a my vám na ní přejeme mnoho sil a invence.

 

Úvodní foto: gRiS bLEu