Tvoření spojené s papírem se za poslední roky docela proměnilo. Papír teď v podstatě charakterizují tři přístupy nebo dokonce trendy: lettering, akvarel a znovunalezená vášeň pro korespondenci. Všechny tři naleznete i na profilu Magdy, studentky UMPRUM, která stojí za profilem Divoká tužka.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jmenuju se Magda, ráda maluju a vyrábím různé věcičky. Odmala jsem neustále tvořila a psala si různé deníčky, takže po gymplu pro mě bylo jasnou volbou studovat výtvarnou školu. Momentálně jsem studentka Písma na pražské UMPRUM – písmo je něco, co jsem vždycky milovala, a jde to vidět i v mé práci.

Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Moje srdcovka je rozhodně akvarel a kvaš, ale nevadí mi ani dělat počítačovou grafiku. Za léta tvoření jsem si našla svoje způsoby, kde nejčastěji všechny tyto techniky kombinuju. Často třeba něco namaluju, naskenuju, upravím v počítači, pak si to vytisknu, domaluju to ještě jednou a znovu skenuju. Je to všechno o neustálém experimentování.

Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Velkou inspirací je pro mě určitě každodenní život, příroda a i já sama. Snažím se zapisovat si do deníků nebo poznámek cokoli, co bych později chtěla nějakým vizuálním způsobem zpracovat. Dost často to ani nejsou konkrétní věci, ale třeba nějaké příjemné pocity nebo něco, co mi někdo řekl.
Na zakázku tvořím moc ráda, obzvlášť když lidé přijdou se zajímavými projekty. Bohužel ale skrz práci a školu nestíhám brát úplně všechny, obzvlášť teď před Vánoci.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Nejraději mám rozhodně svůj koutek v našem bytě. Hlavně když si ráno uvařím čaj, sednu za stůl, pustím podcasty a můžu nerušeně malovat.

Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není „jen” koníček.
Do jisté míry to stále můj koníček je. Snažím se, aby se z malování a tvoření (hlavně v mojí hlavě) nestala práce. Je to pro mě stále především relaxace. Ale to, že se tím chci jednou živit, jsem věděla už od malička a jsem neskutečně vděčná za to, že jsem dostala možnosti si svůj sen plnit.

Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Jako relativně mladé děvče určitě musím zmínit internet. Jsem z generace, která k němu měla přístup odmalička, a angličtina pro mě byl druhý jazyk už od školky. Naučila jsem se tam skoro všechno, co znám. Miluju třeba platformu Skillshare, kde se člověk může za měsíční předplatné dívat na nejrůznější kurzy, ať už o designu nebo třeba o financích. Já se tam naučila dělat vzory, které najdete na mých obálkách.

   
   

Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
To budou rozhodně moje deníky, které mám v nabídce celkem krátkou dobu. Ve škole jsem minulý rok prošla kurzem knižní vazby a hned jsem si chtěla něco vyrobit do svého obchůdku. Celý proces byl ohromně časově i finančně náročný, prošla jsem miliony papírů, tiskáren a nití, než jsem našla optimální kombinaci. Proto jsem na ně velmi pyšná.

Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
To je celkem těžká otázka, obzvlášť protože ještě nemám nic, co bych mohla nazvat kariérou :). Je to asi klišé, ale myslím, že mě veškeré kroky dovedly na místo, kde mám být. Dlouho jsem třeba litovala, že jsem nezvolila už i střední školu uměleckou, a místo toho zůstala na gymplu. Když se na to dívám zpětně, jsem ráda, že jsem se mohla vyvíjet svým vlastním směrem a tempem, aniž by mě ovlivňovala volba, kterou člověk dělá už v patnácti letech.

Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Nedávno jsem objevila skvělé svíčky od Papírová křídla. Jenom si číst popisky jejich zboží je pastva pro duši. Moc ráda mám taky tvorbu Ádi z A.CH nebo Jitky Zajíčkové. Jejich ilustrace jsou opravdu neskutečně propracované, vůbec to nechápu. :)

Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Moc ráda chodím kamkoli na procházky, hlavně poslední dobou v karanténě. Ať už do města nebo do přírody. Miluju taky čas strávený na chatě mých rodičů na jižní Moravě, je to božská oáza klidu.

Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Nejspíš asi tam, kde jsem teď. Samozřejmě se chci neustále učit nové věci. Dalším milníkem, kterého bych chtěla v budoucnu dosáhnout, je určitě mít své vlastní studio, protože teď vše tvořím a skladuju v naší miniaturní ložnici. A za deset let, to je dlouhá doba. Snad už budeme venku z karantény. :)

Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Určitě vydržet a nenechat se ze začátku odradit. První rok nebo dva často člověk skoro nic neprodá. Podle mě je taky super propagovat svoje výrobky i mimo Fler, třeba dokumentovat, jak výrobky vyrábíte. A to pak může zaujmout nové zákazníky.