Papír hraje v našich životech stále důležitou roli a ty nejdůležitější životní milníky nakonec stejně oznamujeme vytištěné nebo napsané na něm. Stejně tak blahopřání obvykle potěší víc než e-mail. A právě proto je úžasné, že se na Fleru objevují profily jako Cloudberry, které vyrábí pohlednice, svatební oznámení i vizitky, které to kouzlo okamžiku přenesou za nás.

Řekněte nám něco o sobě. Jaká byla vaše cesta k tvoření?
Jmenuji se Karla a pocházím ze Slovácka. Žiju v Brně se svým manželem a malou dcerkou. Vystudovala jsem právnickou fakultu a sdružené uměnovědy.

Od malička jsem vždycky ráda tvořila a svými (ne vždy povedenými :)) výtvory obdarovávala svoje okolí. Na Fleru jsem aktivní od roku 2009, kdy jsem začala prodávat háčkované hračky (tzv. amigurumi) na profilu „Carlita“. Ten se v současnosti zaplnil hlavně háčkovanými módními doplňky a macramé náušnicemi.

     

Od roku 2016 přibyl profil „Cloudberry“, který tvoří hlavní náplň mé současné tvorby. Jelikož se ve velké míře jedná o tvorbu digitální, rozhodla jsem se pro větší přehlednost profily oddělit. Oba mám ale ráda a každý z nich mě naplňuje jiným způsobem. Někdy mám chuť vzít háček do ruky a háčkovat do nekonečna a někdy prosedím hodiny u počítače a dělám návrhy pohlednic nebo svatebních oznámení.Jakou technikou nejraději tvoříte? Proč to u vás vyhrála?
Momentálně nejraději navrhuji pohlednice, svatební oznámení, vizitky i drobnosti jako placky. Slabost mám i pro milníkové kartičky pro miminka, protože každou maminku potěší, když může zachytit všechny důležité momenty svého děťátka. Manžel mi pro miminka vytvořil i černobílé stimulační kartičky. Podle zamýšleného produktu pracuji s vlastní grafikou, někdy vypomůže manžel, ale hotové grafické motivy také nakupuji a dávám dohromady podle vlastní fantazie. Přijde mi to jako dobrý způsob, jak podpořit další tvůrce.Kde čerpáte inspiraci? Vyrábíte ráda na zakázku?
Inspirace přichází většinou náhle v tvůrčím záchvatu. :) To jsem schopná vytvořit spoustu návrhů během krátkého času. Proto se do tvoření nikdy nenutím a vše nechávám momentální náladě. Inspiruje mě většinou sama grafika, kterou už si skládám v hlavě do výsledného produktu. Zboží vyrábím i na zakázku, ale vždy záleží na konkrétním případě. V současnosti je to z časových důvodů složité.

Kdy a kde se vám tvoří nejlíp?
Tvoří se mi nejlíp, když na to mám ničím neomezený čas a nekladu na sebe žádné nároky. Radost z tvoření je pro mě často důležitější než výsledný produkt. Těší mě, když mohu do každodenního života přinést trochu estetiky a vytvořit něco, co potěší oko i duši. Inspirují mě samozřejmě i soudobé trendy, jako je návrat macramé nebo krasopísmo.Popište moment, kdy jste si uvědomila, že vaše tvorba už není "jen" koníček.
Tvoření je proces, který mě přesahuje, a vlastně jsem o něm nikdy neuvažovala jako o koníčku nebo budoucí kariéře. Spíše bych to přirovnala k bytostné potřebě, která mě provází od dětství a dělá mi radost. Nepamatuji si žádné životní období, kdy bych se něčemu nevěnovala, ať to bylo drhání náramků přátelství (pamatujete 90. léta? :)), vyšívání, háčkování, korálkování, malování či spousta výtvarných technik. A i když výsledky někdy za moc nestály, vždy mě těšilo samotné tvoření. Dnes mluvíme o DIY, hygge koníčcích, ale myslím, že naše maminky a babičky byly mnohem kreativnější než my dnes, ačkoli měly méně času. Z nedostatku šily, pletly a háčkovaly krásné věci. Já mám vyšívaný pásek po mojí prababičce starý 70 let. Je to krásný kousek, dýchá z něj rodinná historie a já bych jej rozhodně nesvedla vyšít tak krásně jako prababička – už jen proto, že se jedná o tradiční slováckou výšivku. Je škoda, že se ne vždy tyto dovednosti v rodině předávají, já jsem se třeba háčkovat naučila na YouTube. :)Co vám na vaší tvůrčí cestě nejvíce pomohlo?
Nemohu říci, že by mi konkrétně něco pomohlo, byla to spíš pozvolná cesta, která se doteď neustále vyvíjí. I nároky, které na svoji tvorbu kladu, se v průběhu let měnily. Velmi mi pomohla podpora mého manžela a také věřit vlastnímu úsudku, tvořit podle sebe a nepodbízet se všeobecnému vkusu.Na který svůj výrobek jste nejvíce pyšná a proč?
Pyšná jsem na každý svůj výrobek, ale pokud bych měla něco vyzdvihnout, pak jsou to pohlednice.

Když jsem se totiž nadchla pro fenomén postcrossingu (posílání a přijímání pohlednic z celého světa), zjistila jsem, že mi chybí větší výběr originálních pohlednic. A tak jsem si je začala navrhovat sama. Představa, že moje pohlednice putují po celém světě, že někdo v Japonsku, Německu nebo třeba Portugalsku otvírá schránku a pohled mu vykouzlí úsměv na rtech… to je pocit k nezaplacení. A to je možné i díky mým zákazníkům, kteří se ke mně vracejí, a díky jejich aktivitě se pohlednice dostanou do všech koutů světa. Těším se, až budeme pohlednice psát s dcerkou, bude se učit angličtinu a budeme si povídat o zemích, ze kterých pohlednice dorazily. :)Když se ohlédnete zpátky za svojí kariérou, udělala byste něco jinak?
Jinak bych neudělala vůbec nic, mám upřímnou radost z mých dvou obchůdků na Fleru a děkuji všem zákazníkům, díky jejichž podpoře jsem je dostala do podoby, se kterou jsem spokojená.Do kterých Fler obchůdků chodíte potěšit oko?
Osobně moc fandím obchůdku Monamy, protože jejich citrusové marmelády jsou zkrátka božská mana a koncept této rodinné firmy i jejich zásady jsou mi velmi blízké. Dále bych zmínila obchůdek T E L L A, jejichž ilustrace mám doma a jsou moc krásné. Svými nápady se mi líbí také Divoká tužka nebo ZUGO., jejichž hračky už mám připravené pro malou dcerku. Ještě jsem neměla tu čest, ale moc se mi líbí věci od klarus66 alias FolklorKy, už jen proto, že tato děvčica je z mého rodného Horňácka. :) A v neposlední řadě obdivuji obchod Čarbičková Bijoux, jejichž výrobky jsou jako z jiného světa a jako dělané pro festival Burning Man. :)Jak nejraději trávíte čas, když zrovna netvoříte?
Protože se s manželem zrovna staráme o naši malinkou dceru, tak volného času moc nezbývá. Ideální den je strávený s mojí rodinou, když je dobrá nálada a žádné povinnosti. K tomu chvíle na dobrou kávu se zákuskem a večer dobrý film. Jsem knihomil, takže si ideální den nedokážu představit bez dobré knihy. Ráda chodím do galerií a muzeí, miluji Vídeň, kavárny, podzimní dny a domácí pohodu.Kde se ve své tvůrčí dráze vidíte za rok a kde za deset let?
Já nad tím vlastně ani moc nepřemýšlím, ve tvoření se nechci omezovat. Budu mít radost kdykoli, když se mi povede vytvořit hezký produkt, který někoho potěší. V současnosti jsem ráda, že při mateřských povinnostech stále dokážu díky pomoci manžela vyřizovat objednávky. Na to jsem pyšná a dělá mi to momentálně radost.Jakou radu byste dala začínajícím prodejcům na Fleru?
Poradila bych jim, aby šli vlastní cestou a vytvářeli produkty, kterým opravdu věří. Aby měli hodně trpělivosti a touhy se zlepšovat. A v neposlední řadě, aby si užívali tvorbu a prodej na Fleru brali jako příjemný bonus.