Sutašky. Úžasný způsob, jak z textilních prýmků vytvořit nádherný šperk. Pokud tedy víte, jak na to a jste pečliví a precizní. (Nebo spíš nekonečně trpěliví? :)) Jak na takové krásné šperky, vám prozradí skvělá knížka, kterou v červenci vydalo nakladatelství Grada Publishing a která vám možná kvůli letním hrátkám unikla. Jmenuje se jednoduše "Sutašky" a od loňského podzimu ji v tichosti připravovala zdejší velmi oblíbená autorka šitých šperků Zuzana Hejdrychová alias Lillian Bann. Dnes večer si můžete na Fleru o tuto krásnou knížku také zasoutěžit.

Knížka klasického formátu, ale nadstandardního obsahu, by neměla chybět v žádné šperkařské knihovně. Zuzka vás v ní velmi detailně a krok po kroku provede šitím devíti nádherných sutaškových šperků. A nenechte se mýlit - bude vám trvat týdny a týdny, než to dokončíte, takže opravdu nejde o knížku na jeden večer :-)

Na co si při tom dát pozor, jak se sutašky při šití chovají v ruce i jaké použít fígle, aby z vás padaly šperky souměrné a na profesionální úrovni, o to vás autorka rozhodně neochudí. Z celé knížky tak sálá potřeba nejen naučit vás "sutaškovat", ale i informace, jak vypadá skutečně dobře odvedená práce. V tomto ohledu bude kniha užitečná i šťastným majitelkám sutaškových šperků.

Popadlo vás nadšení a chuť to vyzkoušet? Pak vás bude zajímat, že ke knize vám Zuzka připravila také kompletní sady na tvoření.

 

Knihu tedy rozhodně doporučujeme.

A máte-li chuť, můžete si o ni dnes večer zasoutěžit na našem Facebooku ;-)

 

Zajímalo nás, jak knihu hodnotí také samotné šperkařky...

...a tak jsme je požádali o shrnutí dojmů. Jak vidíte,  nejsme v tom nadšení sami :-) 

"Tak to tu ještě nebylo! Myslím, že budu mluvit za většinu šperkařek, které se věnují tvorbě šperků šitých z korálků, že knížka "Sutašky" Zuzany Hejdrychové nakladatelství Grada na trhu prostě chyběla. Její sutaškové šperky patří svým perfektním zpracováním k tomu nejlepšímu, co můžete v tomto oboru vidět. Zuzka se ve své knížce rozhodla podělit o znalosti a mnohaleté zkušenosti v podobě devíti podrobných návodů v různých obtížnostech od nejjednoduššího pro naprosté začátečníky až po složitější projekty určené zkušenějším korálkářkám.

Již úvodní fotka modelky se zlatým hřebem celé knížky, náhrdelníkem Fayre, vybízí k nahlédnutí a vyzkoušení techniky sutaškování. Kdo by se nechtěl pyšnit takto precizně vyvedeným šperkem! V knize nás Zuzka nejprve uvede do stručné historie sutaškové tvorby, zorientuje nás v použitém materiálu a v prvním jednoduchém projektu, vesele barevných náušnicích Leavien, nás seznámí se základy této náročné ale efektní techniky. Po nabytí prvních zkušeností s prací se sutaškami můžete vyzkoušet například přívěsek, náramek, několik typů náušnic, dva náhrdelníky či sponu do vlasů.

Šití sutaškových šperků vyžaduje velkou trpělivost a pečlivost v provedení, aby výsledný dojem odpovídal vynaloženému úsilí. Ale ani úplný začátečník se nemusí této techniky bát. Každý krok je podrobně popsán a doplněn detailní názornou fotografií. V textu Zuzka nezapomíná připojit tipy a triky, které vám mohou práci se sutaškami usnadnit.

Pokud vám porce devíti krásných šperků nestačí, v závěru knihy můžete obdivovat a inspirovat se několika dalšími většími projekty ze Zuzčiny dílny, které vesměs vytvářela pro mezinárodní soutěže. A že je na co se dívat! I já jsem dostala chuť si některé její projekty vyzkoušet :) Přeji vám příjemné tvoření a hodně trpělivosti na cestě za dokonalým šperkem! A jak píše Zuzka v knížce: ´Ničeho se nebojte, určitě se šití sutaškových šperků stane vaší návykovou činností, jako tomu bylo v mém případě. Garantuji vám, že se jen těžko budete chtít od těch nezkrotných provázků odpoutat.´"

maatja.beads

 

Sutaškové náušnice Leavien No. 09

"Musím říct, že na Zuzky knížku jsem se moc těšila. Znám její čistou a jemnou precizní práci a neotřelé barevné kombinace, takže bylo dopředu jasné, že zklamaná nebudu. A taky nebyla :) Kniha je nádherná, s milým věnováním od samotné autorky. Srozumitelné a přehledné popisky k detailním fotografiím a jako bonus možnost zakoupení materiálových balíčků k jednotlivým návodům. Jelikož mám doma vše potřebné, určitě se v budoucnu chystám nějaký skvost podle knížky vyrobit. A pokud vše dobře dopadne, ráda bych o procesu stvořila i blog, tak doufám, že mě sutašky budou po prostudování návodů poslouchat lépe než doposud :)"

CORRAL

 

Sutašky
šité šperky

Hejdrychová Zuzana - Lillian Bann

Datum vydání: 20. 07. 2018

Katalogové číslo: 63032
ISBN: 978-80-271-0784-1

Formát / stran: 166×240, 112 stran
Edice: Výtvarný kurz
Grada Publishing, a.s.