Když si budete chtít vyrobit cínovaný šperk, můžete to vzít metodou pokus - omyl, nebo jít k někomu do učení. A přestože cínování takhle zvenčí vypadá "nenáročně", vytvořit něco z cínu tak, aby to bylo dokonalé, trvanlivé a řemeslně správně, to je tedy pořádná alchymie! Se zvládnutím techniky vám kromě kurzů může pomoci nová kniha "Vše o cínovaných špercích", kterou právě v těchto dnech vydala vlastním nákladem její autorka, Lenka Blažková /LENKA BLAZA.

 

Vše o cínovaných špercích

Hned na úvod bych asi měla říct, proč jsem vám tak krásnou publikaci nafotila na našem starém odrbaném ponku. To proto, že přesně tam ji budete chtít mít. Před sebou, na ponku, na kuchyňském nebo dílenském stole..., zkrátka přímo tam, kde budete podnikat své první krůčky v cínování. Je totiž napsaná tak, aby plně nahradila pět on-line kurzů cínovaného šperku a provedla vás jak technickými požadavky na práci s cínem, tak jemnými finesami, které byste jinak než praxí nezískali.

Autorka si dala na knize opravdu záležet. Zvolený čtvercový formát fotkám šperků sluší a umožňuje klást je vedle sebe v návodech dostatečně velké. Lesklý, silný papír jednak zvýrazňuje barvy a také je zárukou, že se vám listy jen tak nepotrhají. Což by se v takové dílně jindy klidně stát mohlo.

"Kniha je kvalitně vázaná i laminovaná, síla papíru je dobrá, kniha něco vydrží, když by ji měl někdo při tvoření neustále v ruce a listoval v ní. Díky tomu, že je vázaná v pevných deskách, vydrží otevřená tam, kde člověk chce. Kvalita papíru je znát i na váze knihy."

 Zvolené projekty jsou zajímavé a pochází z té známější a úspěšné části Lenčiny tvorby. (Legendární "větvička" nechybí :)) Než se k nim ovšem dostanete, musíte projít nadupaným úvodem a získat vhled do samotné technologie

Nemluvím přitom o nástrojích nebo názvosloví, které samozřejmě nechybí, ale především o té části, kde se autorka dělí o své know-how ze samotného cínování. Proč zvolit páječku pro profesionály, jak správně vyčistit hrot, proč je teplota cínu při práci tak důležitá, jaké budete vlastně používat materiály a jaké spíš nepoužívat minerály, nebo třeba jak nejlépe patinovat. Nechybí ani nejčastější chyby.

Informace jsou krásně zhuštěné, žádný zbytečný balast.

Kniha v pevné, šité vazbě má 80 stran, je tištěná na křídovém prémiovém papíru 170 g/m² a má formát 215 x 216 mm.

Vznikla ve spolupráci s grafickým studiem LOGOTIME, tiskla se v Klášterci nad Ohří a vázala v Praze.

Kniha je dostupná i v elektronické verzi.

A jak se kniha líbí?

Zeptali jsme se :)

"Do obchůdku Lenky Bláži chodím nakukovat často. Její cínované šperky mají nezaměnitelný autorský rukopis, přitahují mě svou zdánlivou jednoduchostí a pečlivým provedením. Mám ráda, když krása vzniká kombinací „obyčejných“ materiálů, a přesně o tom cínované šperky jsou. Zároveň bych si ráda osvojila tuto techniku, protože si myslím, že by mé šperkařské tvorbě dala nový směr a náboj. Proto mě velice potěšilo, když jsem u Lenky objevila její knihu o cínování, ve které shrnuje své mnohaleté zkušenosti.

Knížku jsem si koupila a nelituji. Je plná krásných obrázků, jak to Lenka umí. Zatím jsem ji pouze zběžně prolistovala, návody vypadají srozumitelně, i když přiblížit se Lenčinu mistrovství bude vyžadovat hodně tréninku s pájkou. Těším se, že s knihou strávím spoustu zimních podvečerů a pomůže mi proniknout do tajů cínování.

Hanka"

 

Pokud se tedy začínáte rozhlížet po vánočních dárcích a máte ve svém okolí někoho, kdo už si dlouho toužil vyrobit cínovaný šperk, na Fleru můžete pořídit dokonalé řešení. Knihu "Vše o cínovaných špercích" zn. LENKA BLAZA.

A nebo si o ni přijďte zasoutěžit dnes večer na náš Facebook! ;)