Také rádi objevujete a zkoušíte nové techniky, nápady a zajímavé kombinace ve světě tvoření? Kůže a sklo, to je oč tu půjde. Taková "punčoška" navlečená na sklenici je praktická věc, nepopálíte si prsty o horký čaj a také si vždy svoji sklenici bezpečně poznáte mezi všemi. Vyzkoušeli jsme zajímavou techniku rytí do kůže gravírovacím perem a náš návlek tak decentně ozdobili pár mořskými vlnkami...

Materiál a pomůcky:

  • sklenice z varného skla
  • kůže a lepidlo na kůži
  • gravírovací bruska
  • nůžky, jehla a bílá nit, špendlík, papírová šablona, kolíček


Nejprve si připravíme papírovou šablonu. Vytvoříme tvar, který bude přesně sedět na naši sklenici.

Papírovou šablonu poté umístíme na kus kůže, obkreslíme křídou a vystřihneme.

Do gravírovací brusky nasadíme hrot s malinkou kuličkou na konci. Dobře utáhneme klíčem.

Vyryjeme motiv. Hrot brusky zbytečně netlačíme do kůže, spíše místo v případě potřeby přejedeme několikrát.

Volíme raději jednodušší linie, bez pracného „vybarvování“.

Naši „punčošku“ navlékneme na sklenici a sešijeme rovnou svislou řadou stehů. Zbytek ouška k sobě slepíme lepidlem na kůži.

Pro časopis Amos připravila/foto: Michala Šmikmátorová

 

časopis Amos 1/2019

Milí přátelé,
vstupujeme do šestnáctého ročníku vydávání našeho časopisu Amos. Těch patnáct uplynulých let jsme se rozhodli oslavit vydáním knihy 101 výtvarných projektů s Amosem, kde najdete výběr těch nejzajímavějších nápadů, které spojuje aktuální téma dnešní doby, a to je recyklace materiálů, láska k přírodě a šetrnost k naší planetě. Více informací o knize najdete na straně 35.
A na co se můžete těšit v časopise letos? Budeme pro vás dál připravovat originální výtvarné návody od českých a slovenských tvůrců. A protože my v redakci tvořením žijeme, pochází spousta nápadů přímo z naší redakční dílny. Videa či nápady v nezkrácené podobě, doplněné o zajímavé tipy, zkušenosti a fotografie ze zákulisí, najdete vždy na našem blogu www.myamos.cz.
Jarní číslo je moje oblíbené, velikonoční svátky a příchod jara provází spousta tradic a zvyklostí. Kdo ví, jestli všechny ty krásné obyčeje neupadnou za pár desítek let v zapomnění. Doufám, že i dnešní batolátko bude umět v dospělosti uplést pomlázku, připravit mazanec či ozdobit vajíčka. I my se budeme snažit vnášet do každého čísla kousek těchto tradičních tvořivých zvyklostí, třeba to v budoucnu přinese ovoce. Radostný příchod jara a veselé Velikonoce!

M. Š.