Dnes přinášíme článek s milou Ivanou, která nejen, že žije svou rodinou, ale zároveň se naplno věnuje také vyšívání. Její tvorba je vždy originální a rozhodně se v ní nebojí vlastních pocitů, naopak jsou jejím odrazem.

Řekněte nám na úvod něco o sobě.
Jmenuji se Ivana, je mi 38 let, bydlím v Třinci s manželem a 10letým synem Matějem. Mám ráda hezké, jedinečné, originální věci. Mám ráda barvy, krásné přírodní materiály, miluji obyčejné chvilky doma s rodinou, květiny ve váze, jaro, vůni lesa, dlouhé procházky, kavárny a smích mého syna.
Jsem úředník, což tedy moc kreativní není, teda vůbec, ale i tak mám svou práci moc ráda. Možná právě proto potřebuji tvořit o to víc. Myslím, že vyšívání prostě potřebuji. Je to asi ve mně. Vyšívání je kouzelné v tom, že mě nijak nesvazuje, vždy vyrábím originál, vždy je výšivka odrazem mých momentálních pocitů.

Jak jste se dostala k tvoření?
Když tak přemýšlím, tak ani nevím, už jako malá jsem šila panenkám z ústřižků látek šatičky, taťka nás (mě a moji sestru) učil kreslit, mamka nás učila šít na šicím stroji. Myslím, že jsem si ušila své první šaty možná někdy na základní škole. Pak jsem šití odložila, teda pokud nepočítám zkrácení sukně. Bavilo mě i háčkování, dokonce jsem pyšná na jeden svetřík, byl háčkovaný tenkou přízí, vypadal jak z krajky.
Pak se nám narodil Matýsek, celý svět se rázem změnil, já jsem byla šťastná a čas jsem měla naplněný na maximum. Časem jsem zjistila, jak Maty rostl, stával se více a více samostatným, že mám zase volný čas, a to byl přesně „ten“ moment. V únoru 2016 jsem se rozhodla, že zkusím Fler, začátky byly dost těžké, sama jsem se hledala, zkoušela jsem všechno možné. Začala jsem vyšívat, objevila jsem len, a propadla jsem jeho kouzlu. Myslím, že první lněný polštářek s travinami si koupila mi.ui. Od té doby se toho hodně změnilo, snad k lepšímu.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Profesionálně ne, ale naplno, to ano. Vymýšlím, vyšívám, šiju, fotím, balím vlastně každý den, až si někdy říkám, že musím ubrat.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Zkoušela jsem toho spoustu, ale vyšívání u mě vyhrálo, předlohou je pro mě louka, les, zahrada, vždyť příroda je nejlepší designérka. Kolikrát se při procházce s rodinkou musím zastavit a vyfotit si luční kvítí, které mě zrovna zaujme, a pak se to snažím přenést do svých výrobků.

Popište nám typický průběh tvůrčího procesu, který vede ke vzniku nového výrobku.
Dlouho jsem hledala prodejce lněných látek, a nakonec jsem objevila Mariette, protože její len je opravdu nádherný a té nejvyšší kvality. Látku si rozměřím a nastříhám podle toho, co z ní bude, no a pak už jen vezmu vyšívací kruh, kolem sebe rozložím krabičky se všemi možnými odstíny bavlnek (to je ten nejúžasnější moment celého procesu) a pustím se do práce. Někdy si vezmu na pomoc starý herbář, kouknu na fotky z procházek, jindy vyšívám podle citu, jak mám rostlinky uložené někde v podvědomí. Poslední fáze je šití, to je fáze nejkratší, beru ho spíš jako fázi dokončovací.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
S hotovým výrobkem musím být spokojená sama. Nejdůležitější je ale po mně názor všech, opravdu, každá reakce na Fleru nebo Instagramu je pro mě významná a posouvá mě dál. Podle reakcí poznám hned, jestli se to povedlo. Vyrábím podle citu, podle toho, co se líbí mně, co ladí mému oku. Ale taky potřebuji zpětnou vazbu, proto každý nový výrobek zkoukne můj manžel. Chci po něm kritiku (samozřejmě jen pozitivní) a pak se taky může stát, jako nedávno, když jsem mu ukázala můj novinkový první lněný vyšívaný šál, usmál se na mě a řekl: „Je krásný, fakt, ale šál na jaře?“ To jsou momenty, kdy dám sama na sebe, nafotím, a čekám, co se bude dít.

Doporučte Fler tvůrce, které máte ráda.
Mých oblíbených je opravdu hodně, obdivuji čistý styl mi.ui, nádherné kousky od oi-io, kouzelné šperky od Lvice v porcelánu, nej nej hrníčky se sýkorkou od Vanda&Valerie, keramiku od LucieN LN, nádheru od T E L L A, mimapaint, R. Suran. Od vagabondlady mám nádherné květované šperky a ozdoby do vlasů. Můj banner, který je přesně podle mé představy, mám od Atelieru Černá ovce, od biorythme jsem nadšená z deodorantu no a nádherný len od Mariette kupuji už dlouho. Další úžasní tvůrci jsou v mých oblíbených, je jich opravdu hodně.

Kdybyste měla upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Asi by to byla kabelková taška, protože je praktická, vejde se do ní opravdu hodně, je silně vyztužená, takže perfektně drží tvar. Hodí se do práce, na procházku i na dovolenou.

Používáte své výrobky, nebo jste kovářova kobyla?
Upřímně? Mám kapsičky, tašky, ale spíše ty, na kterých jsem našla nějakou chybičku, takže neprošly výstupní kontrolou. Ty povedené mají moji blízcí, mamka, sestra, tchýně, mají doma polštářky, kapsičky, peněženky, tašky.

Čemu se ráda věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Nejraději jsem se svou rodinou, když jedeme na Těrlickou přehradu pouštět lodičky (úžasná zábava mého syna a manžela), když jdeme na procházku a cestou se stavíme v kavárně nebo cukrárně, když jedeme na výlet, ono je úplně jedno kam, důležité je to, že jedeme někam a spolu.

 

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den je o víkendu, když můj manžel nemusí do práce, venku svítí sluníčko, je jaro a my se ráno rozhodneme, že někam vyrazíme na kolech, po cestě se stavíme na zmrzlinu, vyhřejeme se na sluníčku a úplně zničení přijedeme domů. Uděláme si něco dobrého k jídlu a pustíme film, třeba Tajný život mazlíčků nebo některého Padoucha. Celý den je dost času si povídat, nic neřešit, jen si užívat. Ale abych byla upřímná, můj ideální den je vlastně skoro každý, jsem opravdu šťastná a spokojená.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Neplánovat. To je asi ten hlavní plán. Chci se dále radovat z milých zpráv od mých zákaznic, chci pokaždé zažít to chvění, když mi zapípá mobil, že mám objednávku. Fler mi dává možnost zažít pocit, že má snaha, úsilí a hodiny práce mají smysl. Fler je kouzelným místem, kde má každý šanci, dává nám jedinečné možnosti, jen chtít a pořádně se do toho zakousnout, nevzdat to, snést kritiku a jít si za svým. Tady je každý jen za sebe. Fler je pro mě obrovská radost.