Pro vlastní tisk je velmi důležité, co vlastně chcete potisknout. Vědět  byste to měli již před výrobou sítotiskové šablony, jejíž výrobu jsem v domácích podmínkách popisovala v 1. díle - Výroba sítotiskové šablony pomocí fotoemulze. Pokud tedy máte „síto“, můžete se pustit do tisknutí. V našem případě se tedy jedná především o potisk textilu sítotiskovými barvami.Potiskovaný materiál

V předcházejícím díle jsme si vyrobili síto na vodou ředitelnou barvu pro potisk textilu. Šlo by s ním tisknout i na papír, ale tisk na papír a na textil se od sebe liší hned několika rozdíly. První je druh použité barvy, dále pak savost potiskovaného materiálu a s tím souvisí tzv. odtrh. Co to je? Zjednodušeně řečeno vzdálenost síta od papíru nebo trička.
Při tisku na textil pokládáme sítotiskový rám přímo na tričko nebo látku. Textil saje a barva se zapouští do látky.
Při tisku na papír už potřebujete odtrh. Ten vytvoříte tak, že síto upnete do držáku na stůl. Mezi sítem a papírem vám vznikne několikamilimetrová mezera, té se říká odtrh. Papír nám nenasaje tolik barvy jako textil. Barva by vám při tisku podtékala a dělala problémy. Výška odtrhu se stanovuje a je závislá na hustotě barvy, rychlosti tahu stěrky při tisku a napětím sítoviny. Při tahu stěrky s barvou po sítu se vám sítovina napíná a prohýbá směrem dolů, aby se dotkla barva papíru a tiskla. Zároveň se ale síto opět samo zvedá a odtahuje. Výšku odtrhu nelze přesně stanovit, musí se vyzkoušet, ale jedná se řádově o cca 3 – 5 mm.

Čím tisknout? Přeci barvami

Je několik ukazatelů, podle kterých si barvu vybíráte:
-    druh materiálu, který chcete potisknout
-    zda si zvolíte barvu ředidlovou, vodou ředitelnou nebo plastizolovou
-    jak jste vybaveni na fixaci a vytvrzení natištěných barev

Potisknout se dá totiž takřka všechno – dřevo, plasty - polystyren, tvrzené a měkčené PVC, polykarbonát, akrylát, polyethylen, kov, sklo, textil – bavlna, polyester, nylon, směsné látky, papír, vlnitá lepenka.Každý druh barvy má svůj specifický technický list. V něm se dočtete, jakou použít hustotu sítoviny, jak se barva suší, vytvrzuje - fixuje, ředí, zda se do ní přidávají další složky, jaká je dostupná barevná škála, co vše lze barvou potisknout, jakou použijete emulzi při výrobě sítotiskové šablony. Nepodceňujte návody ani technické listy, jsou v nich důležité údaje, které byste si měli přečíst a bez nichž nemůžete dojít  ke zdárnému potisku.

Příklad technického listu barvy Texiscreen – vodou ředitelná barva pro potisk 100% bavlny.
Příklad technického listu barvy Texopaque Clasik – ředidlová barva pro potisk 100% bavlny.Mezi sítotiskové firmy nabízející barvy přímo pro sítotisk patří především firma FINISH, v.o.s., která dodává barvy značky Fujifilm Sericol, tzv. Serikolky. Tyto barvy dle potištěného materiálu lze použít pro potisk:

a) Plakátový papír – barva Aquaspeed - vodou ředitelá barva, fixace UV vytvrzováním. Barva Aquacolor - vodou ředitelná, fixace jet sušení. Barva Uvispeed - ředidlová barva, fixace UV vytvrzováním.

b) 100% bavlna – Barva Texcharge - vodou ředitelná, tepelně vytvrzovaná. Texiscreen - vodou ředitelná, tepelně vytvrzovaná. Texopaque Clasik - plastizolová, tepelně vytvrzovaná. Texopaque Advantage - plastizolová, tepelně vytvrzovaná barva.

Sítotisková firma SITASERVIS spol. s r.o. nabízí textilní barvy Grafco. Jedná se o profesionální řadu tiskových past, které se obarvují jednotlivými barevnými pigmenty. Jsou vodouředitelné, velmi dobře kryjí i při tisku bílou barvou na tmavý textil. V sušícím tunelu se vytvrzují při teplotě 145° – 155° po dobu 3 – 4 minut.  Pokud nemáte sušící tunel, alternativou pro lepší vytvrzení barvy při tisku v domácím prostředí - pokojové teplotě, je přidáním fixativu do barvy. Zvyšuje se tak odolnost barvy při praní.

Dále nabízí textilní barvy Pröll. Dodávají se již namíchané a jsou připraveny rovnou k tisknutí. Tyto barvy splňují všechny ekologické normy. Např. barva Aqua-Jet FGLM se používá na směsi bavlny se syntetickými vlákny. Fixace probíhá při pokojové teplotě, ale do barvy se musí přidat další složky pro vytvrzení. Barva není vhodná pro potisk tmavých textilií. Další barva Aqua Tex C se může fixovat - vytvrzovat jak v tunelu, tak při pokojové teplotě s přidáním fixativu.

Sítotisková firma Servis centrum a. s. nabízí pro potisk textilu barvy ředidlové, vodou ředitelné a plastizolové. Barvy značky Tiflex jsou plastizolové barvy, které se fixují při teplotě 150° – 160°. Podstatou plastizolové barvy je dvoustupňové vytvrzovací pojivo, které za normální teploty nezasychá, proto je nutná fixace teplem. Existují i ekologicky šetrnější druhy barev jako např. Oekoflash, které mají snížený obsah ftalátů a méně zapáchají. Ředidlové barvy nabízí Sitaservis od značky Marabu.

Příměsi do barev

Do barev se před tiskem přidávají různé složky. Každá barva má svá specifika a je to různé. Nejčastěji se přidávají:
a) Odpěňovač – zaručuje klidný tisk barev bez pomerančového povrchu.
b) Zpomalovač – zpomaluje zasychání barvy na sítu.
c) Zesíťovač – zlepšuje odolnost vůči otěru, zvyšuje odolnost vůči čisticím prostředkům a vodě.Každý výrobce barev má své speciální přísady. Nelze mísit přídavné chemikálie různých výrobců dohromady! Míchejte si vždy jen tolik barvy, kolik budete potřebovat. Rozmíchanou barvu s přísadami již nelze vracet zpět do plechovky. Některé namíchané barvy ztvrdnou do několika dnů, některé nejdou použít již druhý den.
Prodejci a výrobci barev nabízí různé odstíny míchatelných barev, proto si vždy vyžádejte barevnou vzorkovnici jednotlivých odstínů, které jsou značeny čísly. Firmy vám i barvy namíchají podle Pantone vzorníku. Barvy jsou baleny v plastových obalech vždy po jednom litru nebo 1 kg.

Vyjmenovala jsem zde jen několik druhů barev, existují i další, např. italské KGF. Je na vás, ne jakou barvu si vyberete, ale jaké máte podmínky pro tisknutí. Podle nich si zvolte vhodnou barvu nebo si nechce poradit od odborníků.

Ruční sítotisková těrka

Sítotisková těrka se skládá z polyuretanové hmoty - gumy, kterou se tiskne, a hliníkového držadla, které při tisku držíte v ruce.Sítotiskové firmy a prodejny nabízejí značkové těrkové pásy z polyuretanu Serilor. Tyto „gumy“ mají různé profily – špičaté, oblé, hranaté, ale i různou barvu. Těrky jsou složeny i z více vrstev. Důležitá je hlavně tvrdost, která je značena číselnou řadou. Nejčastější je tvrdost od 60 do 80 Sh, podle toho mají těrky také své použití. Jiná se používá na potisk textilu, jiný profil na papír, na PVC igelitové tašky atd. Těrky mají vysokou chemickou odolnost, jsou lité a po upnutí do držadla a přebroušení tříčové strany můžete okamžitě tisknout.

Držák na gumovou těrku bývá nejčastěji z hliníkového eloxovaného profilu v libovolných délkách. Hliník je lehký materiál, takže s těrkou se dobře pracuje a její tvar sedí pěkně v ruce. O těrku je potřeba se dobře starat. Pečlivě z ní po tisku očistit barvu. Časem polyuretan totiž tvrdne, poznáte to při tisku, že už nepruží a neohýbá se. V takovém případě si rozhodně pořiďte novou těrku. V prodejnách pro sítotiskaře vám určitě rádi pomohou podle vašeho budoucího tisknutí vybrat vhodnou Serilor těrku.

Ochranná páska na síta

Vyrobenou sítotiskovou šablonu si před vlastním tiskem olepíte izolepou. Chráníme tak vrstvu lepidla, které vám drží napnutou sítovinu na hliníkovém rámu. Pokud máte rám dřevěný, napnutý ručně, pak chráníte především také textil před barvou, aby se nedostala do okrajů rámu.Jak tisknout? Stroje na potisk textilu

Strojní zařízení pro vícebarevný ruční sítotisk se nazývá karusel. Přenosné zařízení, které bývá často na čtyři, šest nebo osm, ale i deset, dvanáct barev. Karusel umožňuje přesný soutisk několika barev na textil. V podstatě je to otočná konstrukce s několika rameny. Jedno takové rameno - tisková část - se skládá ze zvedacího upínáku, kde je uchyceno a seřízeno síto v hliníkovém rámu. Dále pak vlastní deska, na kterou se navlékají trička pro potisk. Na desku se stříkne lepící sprej na vodní bázi pro lepší uchycení trička. Navlékne se tričko, které se tak pro další manipulaci nehrne a nehýbe. Natiskne se první barva - žlutá, karusel se otočí a na druhém sítu barva červená, natiskne se, na třetím sítu je barva zelená atd. Takto se otáčením tričko dostane pod všechna síta s jednotlivými barvami a je potištěno.Jak funguje takový karusel na šest barev v praxi, se můžete podívat na video zde.

Mezisušící zařízeníK tomu, abyste mohli tisknout na karuselu rychle jednu barvu hned za druhou, byste měli použít mezisušící zařízení, tzv. bleskový mezisušič. Zařízení zrychluje i zkvalitňuje tisk a při použití některých barev je naprosto nezbytný. Mezisušič se umístí ke karuselu nad jednu tiskovou desku, nastaví se časový spínač, speciální lampy mokrou barvu na několik vteřin vytvrzují a zasouší. Na našem trhu existuje několik druhů těchto mezisušičů.
Existují však i některé druhy barev, kterými můžeme tisknout, tzv. mokrá do mokré.

Ruční sítotisk

Tisknout můžeme buď plně ručně - síto si jednou rukou držíte a druhou tisknete. Pro začátečníky je ale vhodnější, když vám sítotiskový rám na textilu někdo drží a vy tisknete oběma rukama. Rám tak můžete volně na textilii kamkoliv položit a tisknout. Vždy si dávejte dovnitř trička podložku. Může to být karton, noviny nebo si nechte vyrobit dřevěnou desku ve tvaru trupu, jako můžete vidět na karuselech. Při potisku metráže nebo látky použijte na stůl starý ubrus nebo prostěradlo.Na vlastním tisku není nic až tak složitého. Dáte si barvu na síto. Před každým tiskem si musíte síto vždy „naplnit“. Přetáhnete jedním tahem barvou přes motiv. Pak přeneste rám na textil a tisknete. Volte vždy takovou šířku stěrky, aby vám při tahu překryla celý motiv a ještě cca 4 cm na každé straně po boku. Stejnoměrným přítlakem si tak zajistíte protlačení barvy i v okrajových částech síta, kde máte kousek motivu. Po zvednutí síta z látky si ho opět jedním tahem mimo látku v ruce „naplníte“ a tisknete dál. Naplněním jednak zamezíte tomu, aby vám barva rychle zaschla v sítu, ale stejnoměrným naplněním docílíte i rovnoměrného potisku.

Pro usnadnění tisku si můžete pořídit kovového pomocníka – držák síta pro ruční tisk. Jsou to vlastně takové jednoduché panty, které se připevní na rovný stůl. K držáku lze přidat protizávaží, které vám umožňuje lepší manipulaci se sítem, lépe se vám bude síto zvedat po tisku z látky. Také odkládat těrka s barvou.
Držák si může šikovný kutil vyrobit i sám. Zdatní machři si k držákům umí vyrobit i tiskovou desku ve tvaru trupu nebo sestaví rovnou sítotiskový stůl pro potisk nejen triček.
Já tisknu bez držáků, protože většinou tisknu na látky, kde je potřeba se sítem manipulovat a tisknout těsně vedle sebe. Sítotisk také potřebuje prostor, který zatím nemám, ale blýská se na lepší časy, tak bude prostor i držáky.Při ručním tisku je důležitý sklon těrky, přítlak, hustota a množství barvy. Na vše přijdete časem, až si tisk vyzkoušíte a chytíte ten správný grif. Vše je jen praxe a zkušenost. Budete vědět, že vám barva podteče, když budete těrkou jezdit sem a tam a honit barvu po sítu. Také, že není dobré tisknout ve velkém teplu, protože vám bude plastizolová barva na sítu rychle zasychat. Pak nebudete šetřit a ten zpomalovač si přeci jenom koupíte.

  • Když těrku moc nakloníte, barvu natlačíte do síta více a podteče vám.
  • Když ji budete držet moc kolmo, motiv se vám naopak natiskne slabě.
  • Když si se sítem hnete, motiv se vám rozmaže a síto vám bude špinit. Budete ho muset umýt, počkat až uschne a pak pokračovat v tisku dále.
  • Když si nebudete dávat pozor, budete mít barvu na ruce a při odnášení trička ze stolu si ho umažete.
Vzpomínám s radostí na jednu sms: Pani, já dneska tiskla ouplně sama a vůbec už jsem se neumazala. Síto jsem měla pěkně čistý, těrku neupatlanou. Tak jsem si říkala, že bys ze mě, pani učitelko, měla radost.

Čištění síta po tisku

Na konci tisknutí musíme síto pořádně umýt. Zbylou barvu setřete těrkou ze síta a uschováte do samostatné dózy s víčkem. Podle druhu barvy síto následně vyčistíme.
Ředidlové barvy ředidlem k tomu určeným za pomocí hadrů a savých papírů.Vodou ředitelné barvy vymýváme vodou. Vždy ale pečlivě dbáme na to, aby bylo opravdu čisté a neucpal se vám motiv barvou. Já používám barvy pouze vodovou ředitelné a šetrné k životnímu prostředí. Proplachuji síto nakonec ještě silným proudem vody, nejlépe tryskáním. Jak vám jednou barva v sítě zaschne, už ji odtud nedostanete. Pak vám nezbude, než si vyrobit síto nové.

Vytvrzování a fixace potisku

Všechny sítotiskové barvy se musí vytvrzovat a zasoušet. Jsou i barvy, které při konečném vytvrzení teprve teplem „nabudou“ a stávají se plastickými, hebkými, sametovými. Zasoušet – fixovat lze několika způsoby.

Sítotiskové firmy používají tzv. sušící tunely, které jsou určeny pro bezpečné zasoušení ředidlových, vodou ředitelných, ale hlavně plastizolových barev, kde je tento způsob zakončení tisku nezbytný. Zdrojem pro sušení jsou dlouhovlnné IČ (infračervené) zářiče – keramická tělesa, která zajišťují rovnoměrnost ohřevu. V podstatě jde o takový tunel, v kterém je pohyblivý dopravní pás. Uvnitř je horko, které lze nastavit a regulovat na ovládacím panelu. Pás se v tunelu posouvá jako dopravník. Na počátku položíte tričko a na konci vyjede už zasušené a vytvrzené. Výhodou těchto IČ tunelů je rychlý náběh teploty a snadná regulace.Druhým způsobem vytvrzování je UV zářič. Tyto UV sušící tunely se používají hlavně při vytvrzování grafického tisku a potisku skla.

Třetí způsob vytvrzování jsou horkovzdušné sušící tunely. Princip je jednoduchý, kolem textilu a natištěných barev proudí ohřátý vzduch, který ohřívá elektrický proud nebo plynové hořáky. Tyto tunely jsou kvalitnější, protože horký vzduch nemá vliv na konečné vlastnosti barvy. Ohřev v IČ tunelech může ovlivnit podle použitých barev konečný odstín barvy. Bohužel provoz je trochu nákladnější, protože chvíli trvá, než dojde k dosažení požadované teploty pro vytvrzování.Plynové sušící tunely jsou nejlepší na zasoušení textilních barev hlavně v tom, že nedochází vůbec k žádné změně kvality a odstínu barvy. Jejich pořizovací cena je ale poněkud vyšší.

Všechny sušící tunely jsou různě dlouhé a veliké, od malých pro menší sítotiskové dílny cca dvoumetrové až po velké pětimetrové. Tato zasoušecí zařízení lze u nás pořídit. Buď se v tuzemsku vyrábí nebo dováží ze zahraničí. Můžete si od firmy nechat k tunelu přidat odsávací adaptér na odvod zplodin z barev.Instruktážní video ukazující potisk trička na karuselu s použitím bleskového mezisušiče a závěrečné fixace v malém sušícím tunelu.

Jak to chodí ve velkých sítotiskových firmách, video krok za krokem.

Garážový sítotisk a nejen ten

Češi jsou koumáci a od přírody vynalézaví. To by bylo, aby si vychytávkami ty stroje něčím nenahradili. Sušící tunel nahradíte třeba horkovzdušnou pistolí, bleskový mezisušič fénem nebo infra zářičem po babičce.Takové to domácí sítotiskaření, co nemají profíci moc rádi, můžete totiž provozovat třeba v garáži. Proto se mu také někdy říká: Garážový sítotisk. Když nemáte těrku, tisknete prostě třeba starou kreditkou.Jsou nadšenci, kteří sítotisku propadli a stačí jim málo – prostor a nadšení. Někteří z nich - a znám takové, kteří se do toho vrhli již před rokem ´89 - jedou v sítotisku na plný pecky a těmi profíky skromně rozhodně jsou. Nebudují totiž velké firmy, ale realizují svoje nápady a výtvarnou fantazii tisknou přes síto po svém, mimo proudy. Některé z nich najdete i zde na fleru, patří mezi ně umělecká partička HURA - sítotisk využívají pro několikabarevný potisk textilu, ale i papíru – tisknou autorské komiksy, plakáty a další různé nezbytné zbytečnosti. Pořádají i sítotiskové workshopy.  PUNKTURA – víc jak patnáct let používá sítotisk. Tiskne na trička, šaty, saka, kalhoty, látky, ale recykluje i použité oděvy, které takto doplněné sítotiskem nebo aplikacemi dostávají úplně jiný šmrnc.

Rozhodně se nesmím zapomenout zmínit o sítotiskovém průkopníku, který si říká PUNX23. Může se vám totiž lehce stát, že ho potkáte někde na fesťáku nebo workshopu,  kde si u něj na stánku necháte na počkání potisknout vaše triko, motivem ze síta, které si u něj vyberete.Potiskne vše, co mu přijde pod ruku. Sítotiskem totiž můžete vyjádřit i svůj postoj a názor. Stát se součástí určité subkultury či komunity, která nezávisle existuje napříč konzumní a konformní společností.V nejlepším případě se vám poštěstí a zúčastníte se sítotiskového worshopu v Cross clubu, jako já s Dragon Soaps.

Pro mne je sítotiskař ten, kdo se této techniky nebojí. Umí ji využít, snaží se být soběstačným a tiskne si sám vlastníma rukama. Stroje si umí nakoupit každý, ale stát u sítotisku od samého počátku, tomu fandím. Mezi takové zde na fleru patří určitě Scura – navíc ještě potisk vlastnoručně ušitých triček a mikin.

Fopa wear, Delarocca – potisk triček, mikin a jiní další sítotiskaři….

LOTR – využívá sítotisk pro potisk triček, ale i látek, z kterých následně šije bytový textil a originální doplňky, potahuje ručně potištěnými látkami knoflíky, našívá aplikace na oděvy.

Šapitó – úspěšná firma textilní výtvarnice Břichopas a její blogový příspěvek - sítotisk na koleni.

Kosí sestry používají sérigrafii – druh sítotisku, pro potisk bytového textilu.

Lab design – mladá designérka, která si sama navrhuje, ale i ručně tiskne látky. Z nich dále šije nejen bytový textil, ale i tašky.

Cením si těch, kteří po uveřejnění 1. dílu o sítotisku sebrali odvahu a zkusili to. Mezi takové patří určitě Jevedesigntichošlápek.

Zuzi Art ve spolupráci s hypacudou vytvořily potisky na trička a samy si je také natiskly.

Technologii sítotisku profesionálně využívají další úspěšní autoři na fleru. Někteří z nich oděvy přímo netisknou, ale navrhují designy, vzory a vtipné motivy. Budují si svoji originální značku a  rozhodně stojí za to jmenovat – youngprimitive, lichi, flamingopark, pattern, Hedush, LoveMusic, popular a další.Na fleru najdete MUTAGEN – sítotiskovou dílnu, která nabízí kurzy. V jejich profilu objevíte i materiál pro sítotisk.

Na závěr malá shrnující video připomínka, jak vlastně sítotisk vzniká od samého začátku až do konce. Tak jestli se do toho pustíte, úspěšné sítotiskaření.Použité fotografie strojů a zdroj: Finish, v.o.s., Sitaservis spol. s r.o., Punx23
Pro FlerMAG napsala a vyfotografovala: Svatka z Ateliéru TEWA