Vytvářet kvalitní a atraktivní fotografie je jednou z klíčových podmínek pro úspěšný prodej přes internet. Nakupující si nemohou zboží prohlédnout v reálu a tak záleží především na fotografii, která musí upoutat a přesvědčit k nákupu. Právě fotografie může dělat rozdíl mezi prodejným a neprodejným zbožím.

Následující tipy jsou určeny všem, kteří s fotografiováním začínají nebo těm, co již fotografují, ale výsledky neodpovídají jejich představám.

 

Nezanedbejte dobrou přípravu

Pořiďte si stativ

Stativ dnes seženete ve všech obchodech pro fotografy a nestojí skutečně mnoho. I když se stativ se může zdát jako nedůležitá součást vybavení, přesto jej doporučujeme z několika důvodů:

- díky stativu máte při focení volné ruce a po nastavení úhlu a vzdálenosti od fotografovaného předmětu můžete bez starostí upravovat polohu výrobku nebo jeho aranžmá
- díky stativu můžete fotografovat i při slabším osvětlení (fotoaparát použije delší čas a pokud byste fotoaparát drželi v ruce, chvění by způsobilo rozmazání fotografie)

Pokud nemáte stativ, nebo nechcete investovat do nákupu, zkuste fotoaparát postavit na pevnou podložku nebo jinak zafixovat.

Dobré osvětlení, základ úspěchu

Světlo je téměř alfou a omegou dobré fotografie. Bez kvalitního osvětlení mohou být fotografie neostré, špatně probarvené, předměty vrhají nepěkné stíny.

Fotografování v domácím prostředí
Prosté fotografování za umělého osvětlení doma v žádném případě nedoporučujeme. Žárovky a zářivky vrhají usměrněný paprsek světla a způsobují tzv. tvrdé stíny kolem fotografovaného předmětu. Barevné spektrum žárovek navíc zkreslují barevné podání fotografie a bez vyvážení bílé často dochází k nepříjemnému zabarvení fotografie do určitého odstínu.
Pro fotografování v domácím prostředí je ale možné použít fotografický difúzní stan, který zaručí rozptýlení světla. I tak nezapomeňte na vyvážení bílé ve vašem fotoaparátu.

Fotografování venku
Fotografování za denního venkovního osvětlení přináší mnoho výhod (oproti fotografování doma). Venkovní světlo se vlivem odrazů rozptyluje a fotografované předměty nemají nepěkné stíny. To ovšem neplatí pro polední časy letních dnů s přímým slunečním svitem. I v takovém případě si můžete pomoci fotografováním ve stínu (např. ve stínu vysoké budovy apod.) Také barvevné spektrum je většinou příznivé a fotografi pořízené za denního svitu mívají většinou přijatelné barevné podání.

Fotografický difúzní stan
Fotografický stan je dobrým pomocníkem pro tvorbu kvalitních fotografií malých předmětů. Pomáhá rozptylovat světlo a vaše fotografie pak nebudou mít nepěkné stíny. Fotografický stan můžte zakoupit ve fotografických potřebách, nebo si jej můžete také vyrobit podle jednoho z mnoha návodů na internetu. Třeba ZDE >

Dobré pozadí dělá rozdíl

Fotografování předmětů na správném pozadí dělá skutečný rozdíl v poutavosti fotografie. Špatný podklad může dojem z výrobku úplně "zkazit", naopak správný výběr učiní výrobek atraktivnějším. Sázkou na jistotu je určitě jednobarevný podklad, pokud s fotografováním začínáte, určitě začněte s takovými podklady. Dobře vám poslouží např. barevný či bílý papír. Pokud fotíte předměty ze světlých barev, použijte tmavší barvu podkladu a naopak. Experimentujte s různými pozadími a sledujte výsledky. Později můžete zkusit obálky starých knih, scrapbookové papíry, dřevo, vyžehlenou látku a další podklady.

Tip: dobrou službu vám poskytne zadní bílá strana velkého nástěnného kalendáře! Stačí, když jej mírně ohnete do oblouku a tímto ohybem vytvoříte podklad i zadní stěnu pro fotografovaný předmět. Obloukové ohnutí vytvoří krásný, plynulý přechod. Pro podepření zadní stěny použijte třeba několik knih poskládaných na sobě.

 

Jak na fotoaparát

Používejte  funkci makro!

Fotografování malých předmětů, jako jsou např. šperky, je bez používání funkce Makro velmi obtížné. Objektiv fotoaparátu není schopen zaostřit na malou vzdálenost a fotografie "z dálky" nevypadají dobře. Při fotografování malých předmětů se snažte dostat objektivem co nejblíže k výrobku tak, aby objekt přiměřeně zaplňoval hledáček. Při zapnutém makru docílíte nejen ostré fotografie, ale také pěkného efektu malé hloubky ostrosti.

Vyvážení bílé

Při fotografování za umělého světla budete potřebovat nejdříve vyvážit bílou. Pomocí této funkce vlastně řeknete fotoaparátu co je pro vás bílá a fotografie se pak přizpůsobí tomuto nastavení. Bílá se většinou nastavuje tak, že na fotoaparátu zvolíte tuto funkci a poté "vyfotografujete" bílý list papíru. Další fotografie pak již budou bez barevného nádechu.

Ostření

Většina fotoaparátů umožňuje fotografovaný objekt nejprve zaostřit a teprve potom udělat fotografii. Před fotografováním zmáčkněte tlačítko spouště pouze do půlky a počkejte na zaostření. Pokud jste spokojeni, domáčkněte spoušť (pozor na chvění ruky při zmáčknutí spouště, mohou způsobit rozmazání fotografie). Pokud není ostření dle vašich představ, zkuste to znovu. Díky této možnosti můžete zaostřit také na jiné místo objektu, než je střed obrázku. Prostě zaostřete na místo, které chcete a při napůl stisknuté spoušti změňte úhel pohledu (ne ale vzdálenost od objektu). Nakonec domáčkněte spoušť.

Hloubka ostrosti

Také se vám líbí fotografie, kdy hlavní část fotografovaného objektu je ostrá a ostatní (příp. pozadí) jsou rozmazané? Díky tomuto efektu můžete "vést" oči zákazníka na ta správná místa a ostatní okolí nepůsobí, při prohlížení výrobku, rušivě.

Tomuto efektu se říká hloubka ostrosti (nebo DOF - Depth of field). Čím menší je tato hloubka, tím menší úsek vzádlenosti od objektivu je ostrý (například při malé hloubce ostrosti jsou jako ostré považovány objekty vzdálené 10,1 - 10,5 cm od objektivu, při velké hloubce ostrosti je vše ostré v rozmězí 10cm až 100 cm).
Malé hloubky ostrosti (a tedy tohoto pěkného efektu rozmazání pozadí) dosahujeme několika způsoby. Jednak druhem objektivu (u běžných digitálních fotoaparátů je nižší DOF při zapnutí makro režimu) nebo také použitím nízké clony. Pro maximální DOF efekt používejte makro a pokud můžete manuálně nastavit clonu (Aperture priority), nastavte ji na co nejnižší hodnotu (např. f/2.8). Fotografování s malou hloubkou ostrosti však vyžaduje trochu zručnosti a také citu. Při velmi malé hloubce ostrosti je někdy těžké správně zaostřit.

Více se o hloubce ostrosti dočtete zde >

 

Doplňkové úpravy fotografií

Ve většině případů je potřeba fotografie před vložení ještě digitálně zpracovat - i kdyby mělo jít pouze o oříznutí do správného formátu (Fler.cz doporučuje vkládat fotografie čtvercového formátu) nebo zmenšení (doporučujeme vkládat fotografie o velikosti cca 1200x1200px). Pokud chcete opravdu vynikající výsledky, doporučujeme použít některý z profesionálních programů na úpravu fotografií, například Adobe Photoshop či Adobe Elements. Dobrou službu Vám také poskytne program GIMP, který je zcela zdarma. V případě, že nejste příliš zběhlí v počítačových programech, zkuste si stáhnout program Picasa. Tento program z dílny Google je uživatelsky velmi přívětivý a nabídne vám základní funkce jako ořez, změnu velikosti, zaostření, probarvení a mnoho dalšího.

Různé doplňkové rámečky, efekty, koláže a razítka vaší fotografi spíše uškodí. Není nic lepšího, než dobře provedená fotografie. Vylepšení v podobě "hrátek" s grafickými programy hodnotu fotografie již nezvýší.

 

Pokud bychom chtěli shrnout zásady fotografování pro Fler.cz shrnout do několika jednoduchých bodů, pak:

- všechny fotografie pořizujte za denního světla, např. blízko okna a nepoužívejte blesk, případně použijte difúzní stan.
- udělejte vždy několik fotografií z různých úhlů a vzdáleností a nakonec vyberte jen ty nejlepší
- experimentujte s pozadím - sázkou na jistotu je jednobarevné pozadí nebo ohnutý kalendář z našeho tipu
- prohlédněte si fotografie úspěšných prodejců a zkoumejte jak dosáhli dobrého výsledku. Nekopírujte styl, ale inspirujte se kvalitou provedení
- pamatujte, že nejde o cenu fotoaparátu, ale o zkušenosti s fotografií. Mnoho uznávaných fotografů fotí dokonce na historické fotoaparáty!


Přejeme Vám mnoho úspěchů!