Těší mne, když mohu nahlédnout pod pokličku jiného výtvarníka, když mohu nakouknout, jak se dílo "rodí".
Některé obrazy se rodí rychle, některé potřebují čas. Někdy mnoho času. Tento zápis nechť je jednou z pomyslných perliček náhrdelníku mých obrazů... :-)

"Španělka"

Rychlý nápad si načrtávám rovnou na plátno. Zkouším malý formát 30 x 30 cm. Ne miniatura, ne obr. Tak akorát na rychlý nápad. Aspoň nebudu mít prostor "vypiplávat" detaily. Nemám ráda přespříliš dokonalé věci, ani obrazy. Svým způsobem se mi líbí "nedokonalost" a energie.

Základní náčrt musím nechat uschnout, abych si to nerozmazala. Čas na doušek našeho "procházkového" čaje...

Nanáším první vrstvu barvy, která mi ukáže, jestli se barevnost ubírá správným směrem a zda kompozice bude harmonická. Tedy podle toho, jak zrovna potřebuji.

Ještě to pořád vypadá jako děsná mazanice a musím tu vrstvu barvy zase nechat zaschnout. Ach jo ...

V téhle fázi mám ještě naději, že výsledek dopadne dobře, ale jsem taky v napětí, že vše zkazím a výsledek poletí do koše...

Pouštím se do další vrstvy barvy a upravuji proporce.

Práce se vyvíjí slibně. Potřebuji dopilovat detaily, ale ne zase tak moc, abych výsledek "nezadusila" přílišným vypipláním. Mám ráda vzdušnou malbu plnou energie, pohybu, života. Nejsem dokonalá a ani moje obrazy takové nejsou.

Poslední drobné tahy, pomyslné třešinky na dortu. Můj muž se mi v této fázi směje, že víc koukám, než maluji. Tečka, dvě, couvám a hledím z odstupu. Děsně dlouho. Znovu jeden tah štětce a jiskru do oka...
A je to :-)

Hotovo. Zítra vrchní lak a šup s tím na Fler :-)

Mějte se krásně a užívejte si!

Lenka Vašíčková - Fridulík

 

 

Úvodní foto: Padá, něco si přej ° multistrand náramek


Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!