Když jsem byla malá, měla jsem o šest let mladší sestřenici. Se sestrou jsme ji milovaly. Byla kouzelná, rády jsme ji hlídaly. Omlouvám se dodatečně, ale byla pro nás tak trochu panenkou na hraní. :) A ona tu hru s námi ráda hrála, byla a je totiž i dnes kreativní duší a také se tím živí.

Její mamka jednou ráno (to bylo Marcelce asi něco mezi 4 až 5 lety) hodně pracovala, vařila, prala, uklízela. Vše najednou, jak to my holky umíme i musíme :-) A "Macík" zase malovala. Do kuchyně k mamce křičí "Mamííííí, maluju!" .. "Tak Marcelko maluj, maluj. Přijdu se podívat."

Asi tak za půl hodinky se mamka dívá do pokoje, cože to Macík namaloval. Po celém pokoji byly do Macíkovy výše úžasné obrázky! ... Zděšená mamka si musela sednout a ještě dlouho to rozdýchávala. Tenkrát tedy "Macík" pochopila a říká: "Mami já to igumuju!" :)

Připomíná mi to známou historku, která se asi také opravdu stala a myslím, že to bylo i někde zfilmováno.

Nějaký jiný "Macík" pro změnu křičí: "Mamíí, číhám!" ..."Tak číhej, číhej! " Výsledek číhání už asi tušíte - byly jím pěkně nastříhané záclony v obýváku. :-))

Určitě i vy máte podobné historky, na které vzpomínáte, nebo je momentálně prožíváte - napište nám je pod článkem! :)

Je to zkrátka dané a očekávatelné, naše kreativní malé děti potřebují tvořit. Malovat, stříhat, nořit ruce do modelíny, patlat barvy rukama, kreslit...

Nevíme, jestli zrovna naše vystřihovánky pomohou k tomu, aby stěny vašich bytů zůstaly neozdobené a záclony celé. Ale víme, že takové práce velmi rozvíjí jemnou motoriku dětí. A ta je moc potřebná nejen ve škole. S vystřihovánkami můžete nechat směle své děti směle číhat. :)

 

papírová panenka Lola - vystřihovánka

 

Červená karkulka

papírová panenka Kája - vystřihovánka

 

Vystřihovánky v čase

Vystřihovací panenky se začaly objevovat ve Velké Británii a v Německu v 18. století. Panenky byly papírové a na ně se oblékaly šatičky z látek. Byly cenově dostupnější než panenky s porcelánovou hlavičkou.

1790-1940, kolekce Shirley Fischer:
111 English Boxed Paper Doll
Spears, zhruba 1910

1790-1940, kolekce Shirley Fischer:
279 American Boxed Paper Doll "Wide Awake and Fast Asleep Doll Dorothy" by Gabriel

Koncem 19. století byl nejvýznamnějším výrobcem vystřihovacích panenek Raphhael Tuck z Velké Británie, ale výrobců bylo samozřejmě víc...

 

1790-1940, kolekce Shirley Fischer:
108 English Paper Doll "Domestic Pets", Dressing Dolls Series by Tuck

1790-1940, kolekce of Shirley Fischer:
105 Three Sets, English Paper Dolls from Belle Series by Tuck

německé vystřihovánky, reprezentující královskou rodinu "včetně prince Williama" :-)
konec 19. století

(Všechny obrázky v článku lze přes pravé tlačítko myši zvětšit.)

Třicátá léta byla ve znamení reklamních vystřihovánek. Výrobci mýdel, potravin, kávy přikládali ke svým výrobkům například papírové aršíky s pohádkovými postavičkami, zvířátky... Dodnes známá firma Nestlé a naše zaniklá rakovnická firma Otta pro reklamní účely využívaly oblíbenost oblékacích panenek.

 

Pro firmu Otta je krásně malovala paní Marie Fišerová-Kvěchová (1894-1984). Vystřihovánky se potom stávaly velmi oblíbeným prodejním artiklem pro děti v papírnictvích.

Krásně propracované vystřihovánky od skvělých výtvarníků se také pravidelně objevovaly v časopise ABC. Byly to modely hradů, měst, letadel, automobilů... a měly tak i didaktický charakter.

 

A jak je na tom s vystřihovánkami Fler?

To zjistíte vyhledáním slova "vystřihovánky" :-)

 

KOMTESA - VYSTŘIHÁVACÍ PANNA od KRESLÍKÁRNA

Oblékací čivava Ebinka od kamila.m

Oblékací papírová panenka Klárka od marketa.jungova

 

Vystřihovánka veterinářka Katka od pestrenka.lucie

Mise Apolo 11 od vystřihovánky Bestr

 

Historické vystřihovánky:
www.theriaults.com/catalog
https://cz.pinterest.com/kimberlyfrench9/advertisement-paper-dolls

Redakční dovětek:
Jak jsme vám v MAGu slíbili, když budete pilně psát pěkné blogy, budeme ty nejzajímavější z nich vytahovat na oči širokému obecenstvu do MAGu. A jak jsme slíbili, plníme :-) Takže - pište blogy!