…kterou každý zná a každý mít může. Nebo tak nějak to říkal ten král. A stejně jako sůl i papír je pro svou běžnost a dostupnost v našich končinách stále přehlížen, podceňován a odsunut někam do kategorie volnočasových činností pro děti ve školní družině. Ale jak si dnes ukážeme, je papír současně plnohodnotné výtvarné médium fascinující právě svojí variabilitou, dostupností a možností zpracovávání bez potřeby specializovaných pomůcek. Z nepřeberné škály toho, co jde s papírem provádět, jsou mému srdci nejbližší nejrůznější typy ručního stříhání a řezání. Stanu se zde tedy vaším průvodcem světem papírových vystřihovánek.

(Ne to nejsem já. Pan Peter Fritsch byl takový stylový vzhledem k podzimnímu datumu, nedalo se odolat :-D)

Vystřižené Zpívánky

Přesně si pamatuji, co bylo spouštěcím momentem mé lásky k vystřihovánkám. Byla to známá červená postavička z původní znělky Zpívánek. Její autorka, paní Kornelie Němečková, je českou ikonou vystřihované grafiky, bohužel vzhledem k pokročilému věku nepříliš spolupracující s virtuálními médii a tedy mladší generací neoprávněně poněkud zapomenutá.

Paní Kornelie je zástupcem moderních výtvarníků, kteří ve své práci vycházejí z inspirace lidovými tradicemi.

Čínská tradice a symbolika

Papír, jak je všeobecně známo, byl vynalezen v Číně a Čína je také zemí s nejstarší a nejpropracovanější tradicí papírových vystřihovánek. Motivy ze slavnostního červeného papíru byly součástí všech zásadních životních momentů - oslavou Nového roku počínaje, přes svatbu po narození potomka či blahopřání ke kariérnímu postupu.

Schopnost vystřihovat půvabné papírové vzory byla povinná pro každou vdavekchtivou dívku rovnocenně se schopností vařit, vyšívat či pečovat o domácnost, přestože profesionálně se tomuto umění jako řemeslu původně věnovali pouze muži.

Zdroj: Chinese Papercut Online Gallery.

Papírové vystřihovánky přežily dokonce i politické změny, které některá jiná řemesla uvedly na pokraj zániku. V plné míře též využily nejmodernější technologie. Většina současných čínských vystřihovánek, které potkáte na prodej na našem trhu, je řezána laserem, ale vystřihovánková tradice je v této zemi stále živá.

Přestože my evropskýma očima vidíme draky, ryby nebo květiny, čínské vystřihovánky jsou plné vnitřní symboliky – každý stylizovaný zobrazený prvek nese konkrétní význam. Je rozdíl, jestli motiv zobrazuje pivoňku, nebo chryzantému, bambus, nebo borovici, mandarínskou kachničku, nebo fénixe; jestli je hlavou nahoru, nebo dolů -  je vhodný pro určitou příležitost, má vyjadřovat nějaký vzkaz či přání. Vnitřní obsah tedy ještě převyšuje samotnou estetickou stránku.

Japonské kirigami

Pokud zůstaneme v Asii a přesuneme se jen o kousek dál do Japonska, setkáme se s kirigami. Jak už jsme naznačili na začátku, u nás je někdy výtvarná práce s papírem v očích veřejnosti zredukovaná na hrátky pro děti. Kirigami toto postihlo asi nejvíce  – nejtypičtější současné české kirigami jsou krajky a vločky a jiné drobnosti, které přinese vaše dítě ze školky (step by step návod na papírové lucerničky http://www.iyingmai.com/make-paper-lanterns.html). Přitom tato technika spojuje japonskou preciznost a výtvarnou jednoduchost a nabízí mnohé další možnosti. Zkoušeli jste například někdy pětilistou sakuru?

Step by step tutorial: www.omiyageblogs.ca.

Na Fleru reprezentuje kirigami Hanka Kalašová:

Laminovaná podložka podhrneček - hvězda, Hanka Kalašová.

Kirigami je současně také oborem, kde moderní technologie vytlačily živého člověka s nůžkami v ruce téměř dokonale. Možnost nakreslit si téměř cokoli v grafickém programu a poté to zadat jako průmyslové výseky umožňuje preciznější provedení, jemnější linie a vícekusové série za levnější ceny než ruční výroba. Současně se tím stala technika dostupnou komukoli a trh začala zaplavovat masová komerční produkce líbivých vzorů. Najde se ale občas i výrobce, který je současně výtvarník a jeho motivy potěší i vyznavače tradičního stylu.

PŘÁNÍČKO Křídla bez anděla, HELENA made with love

Do oboru kirigami spadají také všechny druhy takzvané papírové architektury, 3D vystřihovánek nebo světla a stínidla. To je ale povídání, které vydá nejméně na jeden samostatný článek, proto se k němu vrátíme někdy později.


Polské interiéry

Nemusíme se vzdalovat ani tak daleko do Asie, abychom našli další významný zdroj tradičních vystřihovánek. Polské lidové vystřihovánky se používaly ke zdobení interiérů od poloviny 18. století a jsou typické zobrazováním stylizovaných rostlinných a zvířecích motivů buď v jednobarevné, nebo ve vrstvené velmi pestré variantě. Lowiczké a kurpiowské "wycinanki" světově proslavily oba polské regiony a opakovaně inspirují designéry bytového textilu a oděvních doplňků.

Zdroj: decoratorsnotebook.wordpress.com.

Zdroj: galeriafolk.pl.

Zdroj: myfriendshouse.wordpress.com.

Zdroj: dawanda.com.

Zdroj: goshico.com.

Papírové děje

Z Polska se posuneme malý kousek na západ. Za zakladatele, propagátora a popularizátora západního stylu vystřihovánek je považován známý dánský pohádkář.  Hans Christian Andersen doprovázel své příběhy jednoduchými vystřihovánkovými ilustracemi a na jeho počest se dodnes mezi umělci v tomto oboru stříhají vystřihovánky vyprávějící nějaký děj.

Guild of American Papercutters vydal ke 25. výročí svého založení na jeho počest specializovanou publikaci The Paper Illustrator, zaměřenou právě na vystřihovánkové ilustrace k pohádkám. Bylo mi umožněno přispět do této publikace ilustrací  k pohádce o Zlatovlásce.

Papírové siluety

Přes ilustrace se postupně dostáváme k dalšímu druhu vystřihovánek, populárnímu zejména v Německu, Švýcarsku a Francii. Ten je hned po kirigami veřejnosti nejznámější a více či méně ve své době zasáhl celou západní kulturu. Tisíckrát jsem slyšela "jo, to je jako ta zeď v Pyšné princezně". Stříhání papírových siluet na počkání - stejným stylem, jako vás zpodobňuje rychlokreslíř - bylo nejen oblíbenou kratochvílí a pobavením společnosti na svatbách a jiných veřejných událostech. V době, kdy neexistovala fotografie, to byla také finančně dostupná alternativa, jak zachytit prchavé okamžiky života nebo mít památku na své blízké.

Zdroj: ivacz.com.

Zdroj: Luise Duttenhoffer.


Zdroj: melliedesign.de.

Vystřihovánky vypadají velmi romanticky, proto se brzy začaly zpodobňovat celé výjevy z rodinného života, pasáže ze známých příběhů...

Zdroj: allthingspaper.net.

...začaly se zpětně kolorovat a jinak upravovat dle požadavků zákazníků, až byly nakonec pro svou pracnost opuštěny pro modernější technologie a ponechány opět pouze v rukách nadšenců a umělců - takže někdy to třeba dopadne tak, že už vystřihovánkáři papír nestačí  :-).

Zdroj: jennyleefowler.com.

Teď je in se stylizovat... takže moderní varianta dopadne třeba takhle - ostatně, kdo by nechtěl mít obrázky v obýváku sladěné s hrnky na kávu, že :-) ...

Zdroj: silber-rosen.blogspot.cz.

...anebo takhle - Scherenschnitte tattoo :-D

Zdroj: fairylandtattoos.com.

Papír, hrnky, tetování, dobře... ale celý film??

Absolutně geniálním vyvrcholením celé německé vystřihovánkové školy je klasicky animovaný celovečerní film výtvarnice Lotte Reiniger "Die Abenteuer des Prinzen Achmed" z roku 1926. Součást základního vzdělání pro každého pravověrného fanouška vystřihovánek.

 

  • Zde je zřejmě vhodné vpašovat pro milovníky vystřihovánek informaci, že naše zeměpisná poloha je maximálně výhodná - co by za to členové amerického cechu dali, kdyby měli nejstarší světové Muzeum vystřihovánek vlastně za humny - jako my. A muzeum věnované Lottě Reiniger kousek pod Stuttgartem ve městě Tübingen.

 

Mexiko Mexiko... :-)

Kudy se dostaly vystřihovánky do Mexika, to popravdě řečeno netuším, tak hluboce jsem jejich historii nezkoumala. Tajně a soukromě si myslím, že právě z Německa - stejně jako pivo. A že tam levná, rychlá a dostupná možnost výzdoby pouze padla na úrodnou půdu a zakořenila tak, že termín "papel picado" je v současné době mezi vystřihovánkáři označením pro samostatný styl plný čtverečků, robustních linií a pochopitelně kostlivců. Jsme v Mexiku :-).

Mexičané prostě milují vystřihovánky, milují barevné papíry a milují slavnosti. A milují to všechno spojovat dohromady. Kdybyste náhodu zatoužili vyrobit si vlastního papírového kostlivce, můžete následovat tento blog.

Jestli jsem zmínila, že wycinanki inspirovaly i jiné obory, nesmím tuto zásluhu upřít ani papel picado. Nevíme, co to je, ale víme, že je to boží :-D.

Zdroj: dosmaquinas.com.

 

Izraelské vystřihovánky

Kudy přišly vystřihovánky do Izraele, ale vím úplně přesně. Také z Německa :-). (Teď ještě zjistit, jak to napadlo ty Němce... ) Židovské vystřihovánky jsou složitá ornamentální díla, často kolorovaná a ve většině případů doplněná o vystřihovaný nebo psaný text, nejčastěji citace náboženských textů. Slouží obvykle jako památka na významné životní události jako je svatba, narození dítěte - viděla jsem např. i vystřihovánku oslavující návrat vojáka ze zajetí - a jsou považovány za ceněný dar, uchovávaný v rodině.

Zdroj: zygmuntfrankel.com.

Současným světově nejvýraznějším představitelem židovských vystřihovánek je Zipora Ne´eman:

Zdroj: papercuts.co.il.

Takový dlouhý článek z toho nakonec vznikl a to jsme si jen tak letem světem prošli několik nejtradičnějších a v podstatě historických způsobů vystřihování. Vůbec jsme se nedostali k současným výtvarníkům.

Takže ty vám slibuji pro příště a jako ochutnávku posílám Susan L. Throckmorton jako zastánce konzervativního čistého stylu.

Zdroj: papercuttings.waw.pl.

A pak někoho, nad jehož prací se stoprocentně zabavíte, i kdyby se čirou náhodou pokračování tohoto textu zdrželo, protože výtvarník Emmanuel José má nejen geniální nápady. On je také geniálním způsobem dokumentuje a co může být lepšího, než mít možnost krok po kroku sledovat vznik výtvarného díla od fáze skici po konečnou podobu.

Zdroj: emmanueljose.com.

 

A nápověda pro příště:
Půjdeme moderně, půjdeme art a půjdeme 3D.
Těšte se ;-)

Zdroj: elsita.typepad.com.